Томе де Соуза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Томе де Соуза
порт. Tomé de Sousa
1-й генерал-губернатор Португальської Бразилії
1549 — 1553
Попередник посада заснована
Наступник Дуарте да Кошта
Народився 1503
Ratesd, Повуа-де-Варзін
Помер 1579
Королівство Португалія
Відомий як політик, військовослужбовець
Країна Бразилія і Королівство Португалія
Діти Garcia de Sousa d'Ávilad

Томе де Соуза (порт. Tomé de Sousa; 15031579) — державний діяч королівства Портгуалія, 1-й генерал-губернатор Португальської Бразилії у 15491553 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з аристократичного роду Соуза. Старший син Жуана де Соузи, приора Авіського ордену. Народився 1503 року в Ратеші (поблизу Повуа-де-Варзіна). 1517 року став кавалером Ордену Христа. Продовжив кар'єрі за підтримки стриєчного брата Антоніу де Атаїде, графа Кастенгейра. Брав участь у війні проти марокканських султанів з династії Ваттасидів. 1535 року в Арзілі висвячено на лицаря.

З огляду на погіршення становища приватних капітанств в Бразилії король Жуан III 7 січня 1549 року призначив Томе де Соуза першим генерал-губернатором колонії, отримавши війська для заснування, заселення королівського капітанства Баїя. Також Соузу супроводжувало 6 єзуїтів на чолі із Мануелем да Нобрегою, що стали місіонерами з навернення індіанців у християнство.

Він заснував місто Сальвадор, де побудував резиденцію губернатора, будинок камара (муніципалітет), будівлю єпископа та інші будови. Намагався поліпшити управління та навести в лад в захист приватних капітанств. Для цього впровадив посади проведора-мора, що тепер відповідав за фінанси усієї Португальської Бразилії, генерал-овидора, який опікувався судами, капітан-мора (займався охороною узбережжя). У Сальвадорі було засновано королівську митницю, рахувальну та торговельну палату. Крім того, розмістив місцевих посадовців у всіх капітаніях і стратегічних укріплених пунктах уздовж узбережжя. У містах він організував муніципальні структури (камари), подібні муніципалітетам в Португалії.

Провівши в 1552 році огляд узбережжя, запропонував заснувати у бухті Гуанабара місто. 1553 року повертається до Португалії. У 1555 році відправився до Індії. По поверненню був королівським радником зі справ Бразилії. Помер 1579 року.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Марія, донька Лопо Альвареса Фейо

Діти:

  • Гелена, дружина Діого Лопо да Ліма

Джерела[ред. | ред. код]

  • Linhagens Medievais Portuguesas — 3 vols, José Augusto de Sotto Mayor Pizarro, Universidade Moderna, 1ª Edição, Porto, 1999, vol. 1-pág. 217.
  • O feudo: a Casa da Torre de Garcia d'Ávila: da conquista dos sertões à independência do Brasil. Bandeira, Luiz Alberto Moniz. Rio de Janeiro: Civilização Brasileira, 2000. 601 p. ISBN 85-200-0523-3