Топхельм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Топхельм
Hełm garnczkowy.jpg
Сучасна реконструкція топфхелма
Користування Європа
Період XII-XV століття
Основний користувач європейське лицарство
Війни Столітня війна
Захищає голову
Основний матеріал залізо; сталь
Варіанти назви топфхелм; великий шолом
Commons-logo.svg Топхельм у Вікісховищі

Топхельм, топфхелм, топгельм (від нім. Topfhelm — «горшкоподібний шолом») — закритий конусоподібний шолом європейського типу, що виник наприкінці ХІІ століття в розпал Хрестових походів. Характерними рисами шолома є: великий внутрішній простір, вузькі оглядові щілини, пласке склепіння (за винятком деяких підвидів), дві пластини у формі хреста на лицевій частині, що скріплюють пластини шолома.

Передумови виникнення[ред. | ред. код]

До кінця ХІІ століття по всій Західній Європі воїни переважно використовували для захисту голови нормандський тип шолому з носовою пластиною, кольчужний каптур або комбінували їх.

Поруч з ними, з'являлися нові види зброї та удосконалювалися існуючі. Значні зміни торкнулися і тактики ведення бою, наприклад, спис замість того щоб тримати в руці чи кидати у ворога, вершник затискав його під пахвою і при зіткненні перших рядів війська були більші шанси втримати цей спис і використати його в ближньому бою. Нормандський шолом не захистив би від такої грізної зброї. Також потрібен був захист від сокир, булав та арбалетів мусульман для хрестоносців. Всі ці фактори спонукали до цілого комплексу інновацій у військовій справі того часу.

Наприкінці XII століття з'явилися перші зразки нового шолому topfhelm, особливістю якого була лицева пластинка у вигляді маски з невеликими щілинами для очей та прорізями для покращення вентиляції. Розробка була краща за попередній вид шолому і в результаті експериментів topfhelm набула звичного для сучасних реконструкторів вигляду.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Лицар в топхельмі з нашоломною фігурою та наметом

Topfhelm, мав форму циліндра або обрізаного конуса і, як правило, складався з п'яти пластин: двох потиличних, двох лицевих (між якими знаходилися щілини для очей) і однієї пластини, яка закривала склепіння та могла бути опуклою. Для надійності місця стиків пластин укріплювали металевими смугами. На лицевій частині дві смуги утворювали хрест, а вертикальна смуга проходила по центру щілини для очей та розділяла її. Для додаткового захисту до нижніх ребер шолому прикріплювали бармицю. Для стійкості шолом кріпився підборідним ременем. Для вентиляції на нижній лицевій частині пробивалися отвори, сукупність яких могла створювати символ. Проте майстри не робили вентиляційних отворів на лівій, найуразливішій для удару списом ділянці. Нерідко на нижній лицевій пластині створювали додаткові отвори для ланцюга, який кріпився до обладунку, що дозволяло краще транспортувати шолом. Довжина по вертикалі дозволяла опускати topfhelm на плечі, що суттєво пом'якшувало удар зверху. Для більшого комфорту зсередини прикріплювали підшоломник зі шкіри чи сукна. З метою захисту від сонця до шолома кріпився намет — шматок тканини, що було зручно для хрестоносців, які вели бойові дії в спекотній пустелі.

Прикрашався topfhelm візерунками, позолотою чи малюнками. Смуги у вигляді хреста могли бути з іншого металу, що вирізняло його. На склепінні розташовувалися різноманітні фігури у формі людей, тварин тощо.

Виготовлення[ред. | ред. код]

Процес виготовлення topfhelm був трудомістким і потребував значної майстерності коваля. В результаті кінцевий продукт був дуже дорогим на той час. Пластини виготовлялися шляхом виковування молотом заготовок, та оброблялися за допомогою ножиць. Отвори створювали загостреним стрижнем.

Варто відзначити також низьку, у порівнянні з сучасною, якість заліза, тому для оптимального захисту від ударів, товщина пластин була 2-4 мм, причому в ділянці склепіння метал був товстішим. Для обробки пластин використовувалися технології «гарячого» та «холодного» кування. «Холодному» куванню піддавалися пластини товщиною не більше 2 мм.

Для скріплення пластин використовували заклепки. Причому заклепувалися вони, переважно, ззовні (окрім склепіння), що дозволяло спису зісковзувати при прямому ударі в голову.

На кінцевому етапі виготовлення, відбувалася шліфування грубих елементів, а саме ребер та поверхні. Завершувалася робота поліруванням поверхні, кріпленням ременів, підшоломника і прикрасою шолома. Для уповільнення процесу іржавіння, метал покривали сумішшю тваринного жиру та попелу.

Вади[ред. | ред. код]

 1. Вага шолому була досить високою (2-5 кг). Тому лицар надягав його безпосередньо перед боєм.
 2. Погана вентиляція. Воїн закований в такий «мішок» міг легко втратити свідомість в умовах тяжкого фізичного навантаження та підвищеної температури повітря, що особливо гостро відчували хрестоносці, які воювали в пустелях Близького Сходу.
 3. Вузькі оглядові щілини суттєво обмежували поле зору.
 4. Звукоізоляція. Вершник погано чув звуки, що його оточували. І навпаки, під час сильного удару ворога по топхельму, звуки суттєво підсилювалися і воїн оглушувався.
 5. Шолом закривав обличчя вершника. Тому обладунок обвішували і розмальовували гербами лицаря, що в умовах бою було дуже важливим.

Підвиди topfhelm[ред. | ред. код]

 • Kubelhelm, або «верхній шолом» одягали на ранні бацинети чи інші шоломи. Відрізнявся від topfhelm розширеним склепінням.
 • Sugarloafhelm, або «цукрова голова» відрізнявся від topfhelm конусоподібним склепінням.
 • Stechhelmen відрізнявся від topfhelm більшою довжиною по вертикалі, що дозволяло шолому повністю лягати на плечі вершника і забезпечувати кращий захист шиї та горла. Разом з тим унеможливлював повороти голови.

Археологічні знахідки[ред. | ред. код]

У наш час відомо 16 топхельмів, що збереглися.

 • Topfhelm із Dargen

Археологічна знахідка;1250-1280 рр.; Aites Zeughaus, Berlin. Це найстаріший екземпляр, з хрестоподібною накладкою спереду, подібний тип багато разів змальований на мініатюрах.

 • Замок у Madeln тип I

Археологічна знахідка; приблизно 1300 р.; в цей час[коли?] Schweizersches Landmuseum, Zurich. Цей шолом використовували на турнірі. На його лівій стороні відбиток корончатого наконечника. Лицьова сторона має сліди багаторазових ударів.

 • Замок у Aranas, Westgotland

Археологічна знахідка; початок XIV ст.; Statens Historiskamuseum, Stockholm.

 • Bozen, Tirol

Археологічна знахідка; початок XIV ст.; Замок C.Angelo, Rom. Дуже короткий шолом, можливо, обрізаний знизу, ймовірно, також в давнину.

 • Замок у Madeln тип II

Археологічна знахідка; середина XIV ст.; Kantonmuseum Baselland, Liestal. Дуже коштовна знахідка. Унікальні хрестоподібні дихальні отвори і оглядові щілини, що розширюються до носа.

 • Kussnacht в Rigi

Археологічна знахідка; середина XIV ст.; Schweizersches Landmuseum, Zurich. Також дуже коштовний шолом, був знайдений разом з фрагментами збруйних пластин.

 • Замок у Tannenberg

Археологічна знахідка; друга половина XIV ст.; Hessisches Landmuseum, Darmstadt.

 • Шолом із Kornburg

Шолом з «похоронних дарів», раніше монастир Kleinschwarzenlohe; кінець XIV ст.; Germanisches Nationalmuseum, Nurnberg. У цьому шоломі зустрічають відразу декілька незвичайних особливостей: Поверх оглядової щілини, по її центру наклепана вертикальна пластина. Шолом гавився, поверх первинного забарвлення пізніше проведена ще одна. Як додатковий захист — кольчужна привісь приклепана до шолому.

Шолом з «похоронних дарів», друга половина XIV ст.; Кентерберійський собор. По формі майже ідентичний з наступним, можна сказати, що ці шоломи відносяться до англійського стилю виконання.

 • Шолом невідомого походження.

Ймовірно, шолом з «похоронних дарів», друга половина XIV ст.; колись знаходився в колекції Петера Дейла, тепер в Royal Armouries, Leeds.

 • Шолом Річарда Пембріджа.

Шолом з «похоронних дарів», друга половина XIV ст.; собор Hereford, тепер Royal Scottish Museum, Edinburgh

 • Шолом з Traun біля Linz.

Підводна знахідка; середина XIV ст.; Osterreichisches Landmuseum, Linz.

 • Шолом роду Пранків.

Шолом з «похоронних дарів», друга половина XIV ст.; Музей історії мистецтв, Відень. Додаткове посилення вказує, що шолом використовувався як турнірний. Оригінальна нашоломна фігура у формі оленячих рогів, так само добре збереглася.

 • Lebus на Oder.

Археологічна знахідка; Друга половина XIV ст.; Tojhusmuseet, Kopenhgagen.

 • Замок у Altena

Археологічна знахідка; кінець XIII ст.; музей графства Mark, в замку Altena. Дуже незвичайний екземпляр, також з хрестоподібною накладкою. На шоломі видно крізні отвори на пластині верхівки (швидше за все, для нашоломної фігури). Широко розставлені прорізи для очей, і хрестоподібні отвори на лівій, найбільш схильній до удару списом стороні, пояснити складно.

 • Замок у Treuchtlingen

Археологічна знахідка; початок XIV ст.; На верхівковій пластині пролом в результаті удару бойового молота.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • G. Quasigroch in: Zeitschrift fur historische Waffen— und Kostumkunde, 1979 Heft 1
 • Paddock/Edge, Arms and armour of the medieval knight, Saturn Books, London 1996 (eng.)
 • Vesey Norman, Waffen und Rustungen, Parkland Verlag, Stuttgart
 • Muller/Kunter, Europaische Helme aus der Sammlung des Museums fur dt. Geschichte, Militarbuchverlag der DDR, Berlin 1982
 • Funcken, F./L., Historische Waffen und Rustungen von Karl dem Großen bis Ludwig XIV Orbis Verlag, 1990

Див. також[ред. | ред. код]