Тор (персонаж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тор
Thor by Olivier Coipel.png
Історія
Видавець Marvel Comics
Дебют «Journey into Mystery» #83 (серпень 1962)
Автор(и) Стен Лі
Ларрі Лібер
Джек Кірбі
Характеристики
Альтер его Дональд Блейк
Повне ім'я Тор Одінсон
Позиція добро
Вид асґардієць
Зріст 198 см
Вага 290 кг
Колір очей блакитний
Колір волосся блондин
Псевдоніми Бог грому і блискавки
Повелитель грому
Золотоволоска
Джейк Олсон
Ерік Мастерсон
Зіґмунд Зіґфрід
Одінсон
Місце народження Асґард
Громадянство Асґард (Marvel Comics)
Актор Кріс Гемсворт
Команди й організації
Месники, Корпус часу, Ліга царств, Корпус Торів
Союзники
Одін, Локі, Фандрал, Гоґун, Вольстаґґ, Леді Сіф, Валькірія, Капітан Америка, Залізна людина, Галк, Генк Пім, Оса, Соколине Око, Чорна вдова, Доктор Стрендж, Бета Рей Білл, Вартові галактики та інші
Вороги
Крижані велетні, Суртур, Мефісто, Руйнівник, Гела, Дормамму, Умар, Морґана ле Фей, Джаггернаут, Червоний Галк, Альтрон, Еґо, Чародійка, Зевс, Вартовий, Темні Ельфи, Малекіт Проклятий, Заррко, Танос, Ґалактус та інші
Особливі сили
Фізіологія асґардійця
Швидкість
Витривалість
Спритність
Стійкість
Імунітет до всіх отрут, хвороб, токсинів
Невразливість
Регенерація
Продовжений період життя
Уповільнене старіння
Контроль над погодою
Політ
Здатність закликати блискавки
Обладнання
Мйольнір, Ярнбйорн, Громобій

Тор (англ. Thor) — вигаданий супергерой, що з'являється на сторінках американських коміксів, виданих видавництвом Marvel Comics. Персонаж створений на образі однойменного бога з германо-скандинавської міфології. Його творці в Marvel — редактор Стен Лі, сценарист Ларрі Лібер і художник Джек Кірбі, перша згадка про нього — в коміксі «Journey into Mystery» #83 (1962), який пізніше перейменували на «The Mighty Thor».

У фільмах Кіновсесвіту Marvel його роль виконує Кріс Гемсворт[1][2].

Родовід[ред. | ред. код]

 • Simple gold crown.svg Бор, Король Асґарду
  • Simple gold crown.svg Одін, Король Асґарду
   • Simple gold crown.svg Гела, Королева Асґарду
   • Simple gold crown.svg Тор, Король Асґарду
   • Simple gold crown.svg Локі, Принц Асґарду

Біографія вигаданого персонажа[ред. | ред. код]

1960-ті[ред. | ред. код]

Батько Тора, Одін вирішує, що його сина треба навчати смиренності та ставить Тора в тіло студента-медика Дональда Блейка. Ставши лікарем, Блейк є свідком приходу чужорідної скаутської партії, коли він перебуває у відпустці в Норвегії. Блейк втікає від інопланетян у печеру. Знайшовши молот Тора Мйольнір (замаскований під льодову палицю) і вдаривши його по скелі, він перетворюється на бога грому. Пізніше, у Thor #159, Блейк дізнався, що завжди був Тором, чари Одіна, змусили його забути себе, і повірити, що він смертний. Перемагаючи інопланетян, Тор розділяє подвійне життя з його альтер-его: лікування хворих з медсестрою — і кінцевою любов'ю — Джейн Фостер, і захист людства від зла. Присутність Тора на Землі майже відразу привертає увагу свого зведеного брата і ворога Локі. Локі відповідає за виникнення трьох головних ворогів Тора: Поглинача, Руйнівника, і Шкідника. Одного разу, тактика Локі була випадково корисною — хоча вона успішно використовувала ілюзію Галка, щоб залучити Тора до бою, це призводить до формування супергероїв команди Месники, членом якої є Тор. До інших ранніх ворогів Тора належать Зарко, Людина Завтра, Радіоактивна людина, Лавова людина, Кобра, Містер Гайд, Чарівниця і Кат, і Сірий горгуль.

Закохавшись у Джейн Фостер, Тор не послухався свого батька і відмовився повернутися до Асґарду, акт, за який його кілька разів покарали. Натуральна спорідненість Тора до Землі в кінцевому підсумку виявляється через те, що він був сином Старійшини Богині Геї. Хоча Тор спочатку вважає себе «супергероєм», як і його товариші по команді в «Месниках», махінації Локі приваблюють Тора до все більш епічних пригод, таких як об'єднання з батьком Одіном і союзником асґардійцем Бальдером проти вогняного демона Суртура і Скагга Штормового Гіганта. Тор стикається з грецьким Богом Геркулесом, який стає вірним і надійним другом. Тор рятує Геркулеса від інших олімпійських Плуто, зупиняє просування Его Живої Планети, рятує Джейн Фостер від Високого Еволюціонера і перемагає його недосконале творіння, Людина-Звір. Одін нарешті вгамовує і дозволяє Тору полюбити Джейн Фостер, за умови, що вона пройде судовий розгляд. Фостер панікує і Тор втручається. Після того, як Фостер не пройшла тест, Одін повертає її на Землю, де їй дають ще один шанс на любов/ Тор вперше бореться з аґлярдським тролем Уликом, коли Улик намагається вкрасти Мйольнір. Бог грому повертається до Асґарда, щоб не допустити Манґоґа від малювання Одінслова і закінчення всесвіту, Тор дізнається походження Ґалактуса і рятує Сіф після того, як вона була викрадена Адамом Ворлоком.

1970-ті[ред. | ред. код]

Тор бився з Суртуром, коли вогняний демон пробував штурмувати Асґарда; зустрічає Незнайомця і його пішак Мерзотуа; і пересилює себе перевершили Доктора Дума. восени 1972 року, автори Джеррі Конвей, Стів Енґлегарт, і Вейн створив неофіційний кросовер, що охоплюють головні комікси компанії. Кожен комікс представлений Конвейем, Енґлегартом, і Вейном, а також Ріком першою дружиною Ґлиніс, взаємодіючих персонажів Marvel і DC у Ратленд парад Гелловіну у Ратленд, штат Вермонт. Початок в дивовижні пригоди Тома. 2 #16, історія продовжилася в Лізі Справедливості Америки #103 (Вейн, член Діллін і Дік Джордано), і висновок в ТОР #207 (за Конвею і Пенцивир Джон Buscema). Тор бореться з черговою спробою Манґоґа, замаскованого як Одіна — від малювання Світів-одіна; це врятувало союзника Волстаґґа, коли «сила Одіна» стала напівчутливою руйнівною силою; це врятував від смерті, інженера Одіна, коли той випадково викликав Раґнарок і репортер Червоний Норвелл помер за нього борючись з Мідґардським змієм. Тор зустрів Вічних в довгій сюжетній лінії. Тор також наштовхується на «око Одіна» (принесена в жертву, щоб випити з колодязя Миміра), який стверджував, що колись існував інший Асґард і версія Тора.

1980-ті[ред. | ред. код]

Тор в кінцевому підсумку стикається з загрозою целестіалів, і після тривалої серії зустрічей дізнається про очевидне справжнє походження планів Асґарда та Одіна щодо захисту Землю. Незважаючи на спробу Одіна зупинити целестіалів, Руйнівником і володіючи Одін-словом, Тор дізнався, що інопланетяни відійдуть, коли їм щось подарує Гає від імені «Небесної матері» з дванадцяти досконалих людей. Тор також дізнається, що Гея була його матір'ю.

Після відновлення богів Асґарду зі збором енергій, подарованих Небесними батьками з інших пантеонів, Тор має ряд пригод на Землі, включаючи зустріч двох Геральдів Ґалактуса; заважає Мефісто поглинути людські душі. Тор дізнається про існування «Бога Пожирача», істота, викликана, коли боги смерті декількох пантеонів тимчасово зливаються з їхніми царствами. Тор перешкоджає створінню цього бога — виявилося, що він перебуває в гуманоїдному образі Атум, син Геї, а отже, і напів-брат Тора.

Досліджуючи наближення космічного судна на прохання Ніка Фюрі, Тор зустрічає Бета Рей Білла, який після короткої битви виявився гідним підняти молоток Тора Мйольнір. Після первинних непорозумінь Біл формує союз з асґардськими богами і уповноважений Одіном допомогти Тору і його союзникам у війні з армією демонів, яка, як виявилося, очолюється вогнем демоном Суртуром. Після низки розгалужених битв, включаючи битву на смерть з Фафніром і битвою з Темним Ельфом Малекітом, боги остаточно перемагають, хоча під час бою Одін і Суртур зникають через розкол і вважаються мертвими. Тор залишається в Асґарді, щоб справитися з вакуумом, що залишився від видимої смерті Одіна, і виганяє Гелу; зустрічається з Тівазом, його прадідом; змушує Локі вилікувати його від наслідків любовного зілля; з союзниками входить в царство Гели і рятує втрачені смертні душі. Повертаючись до Землі, Тор і Бета Рей Білл перемагають перетвореного Темного Ельфа Курса; Локі використовує силу відкинутого меча Суртура, щоб змінити Тора на жабу. Після пригод в Центральному парку Тору вдається частково відновити себе. Рятуючи члена Ангела від катувань командою найманців-мародерів, Тор стає проклятий Гелою; Тор є знову травмований під час битви з Поглинаючою людиною, розробленою Локі, і зрештою врятований Локі під час битви з Темними Ельфами.

Зрештою, змушений носити броню для захисту свого зламаного тіла, Тор і Локі перемагають групу Крижаних Велитнів, які прагнуть помститися. Велетні знаходять дракона Фін Фанґ Фума, який виявився Мідґардським Змієм в маскуванні. Час сповільнюється, і смертельні вороги через пророцтва, заявляли, що вони вбиватимуть один одного під час Раґнарока. Тор вбиває Змія, хоча його тіло повністю подрібнено. Локі відновлює Руйнівника, який вбиває Крижаних Велитнів і знаходить теперішню форму Тора. Знищувач намагається знищити бога грома, але не може зробити це через прокляття Гели. Тор змушує Гелу на страх смерті відновити свою справжню форму. Тоді бог грома розбиває руку Локі за покарання за свої дії. Тор зустрічає і бореться з Лейр, кельтського бога блискавки. Після чергового зіткнення з целестіалами на чужому світі Тор знаходить Одіна, і використовує Одін-силу, щоб запобігти поверненню Суртура, він перемагає Аннихілу, коли Асґард знаходиться в Негативній Зоні.

1990-то[ред. | ред. код]

Після того, як Тор вбиває Локі в єдиному бою, Геймдалл — тимчасово правитель Асґарда — виганяє Тора з Асґарда; його замінює смертний Ерік Мастерсон. Коли Одін прокидається, Тору прощають і він повертається. Під час бою Тор втягується в «божевілля воїна» у Валькірії. Тор, разом з Месниками, Фантастичною Четвірою та іншими героями, опинився в альтернативному всесвіті після того, як переміг злодія. Герої живуть альтернативним життя протягом року, поки не виявивили, що це світ є штучним творінням. Тор і кілька членів «Месників» билися з Руйнівником. Тор зустрічається з Марнотом, який зв'язує життєву силу смертного, якого називають Джейком Олсоном, до бога грому. Тор вступає у війні з Темними богами з Марнотом, що виявився Геслкамер, одним з воронів Одіна.

2000-ні[ред. | ред. код]

Тор стикається з Таносом, коли він прагне переробити всесвіт. Коли Одін помирає в битві проти Суртура, Тор стає правителем Асґарда. Бог грому поширює свою владу на Землю з великими наслідками. Тор і асґардійці вбивають або ув'язнюють тих, хто проти них. Тор одружується з Аморою (чарівницею) і має сина Маньї, який після досягнення дорослого життя сумнівається в суді свого батька. Розгромлений провиною, Тор втягується в бій зі своїм колишнім союзником Тареном і Руйнівником і змінює ці події через подорожі в часі.

Коли час зміняється, Локі відроджує Суртура, який виробляє нові молоти для послідовників Лохійського Бурі Гіганта і він вирішив розпочати Раґнарок. Тор дізнається, що Раґнарок був результатом самозваних «богів богам», відомих як ті, хто сидить в тіні, які живляться цикл. Тор стикається з Норнами. Після розриву циклу Раґнарок і правди від Одін-сили, що це був план його батька, Тор падає в сплячку. Зі своєю долею, невідомою Месникам, він, як вважають, пропав безвісти.

Молот Тора Мйольнір в кінцевому підсумку знайшли на Землі і поклали під захист армії США. Коли Доктор Дум утікає з пекла, Дум невдало намагається підняти молоток. Мйольнір тоді приходить у володіння чоловіка, який несе сумку з ініціалами «D.B». Дональд Блейк, доторкнувшись до Мйольніра, переноситься до порожнечі неіснування, в якій перебуває Тор. Блейк пояснює, що коли Одін спочатку видалив його з Тора, Блейк був відданий у пустоту, яку зараз населяв Тор. З смертю Одіна, Блейк раптово відновився в Нью-Йорку. Блейк переконує Тора знову взяти Мйольніром, і повернутися на Землю і відновити подвійну ідентичність з Блейком. Блейк також знає, що товариші Тора асґардійці до цих пір живуть у свідомості і серцях смертних, і їх потрібно лише знайти і звільнити. Тор перебудовує Асґард над Брокстоном, штат Оклахома, і дізнається про події, що відбулися в сюжетній лінії «Громадянська війна» 2006—2007 рр., В якій уряд США прийняв Закон про надлюдську реєстрацію, який вимагає від усіх осіб з надлюдські здібності реєструватися в уряді або підлягати ув'язненню. Супергероївське співтовариство розкололося цим законом, що призвело до конфлікту між двома сторонами. Крім того, Залізна людина, який став де-факто лідером і громадським обличчям сил прореєстрації, полював і ув'язнив своїх взаємних колишніх товаришів, які приєдналися до антиреєстраційної сторони, очолюваної капітаном Америкою. Залізна людина та інші використовували ДНК Тора, щоб створити його клон. Тор дуже розлютився. Коли Залізна людина протистоїть Тору над створенням Асґарду в Оклахому, він каже йому, що він сам повинен зареєструватися в уряді, Тор легко розсилає «Залізного», і каже йому, що будь-хто, хто намагається підійти до Асґарда, буде безжалісно зніщений. Як компроміс, щоб утримати уряд США від втрати обличчя, Залізна Людина припускає, що оскільки Асґард лежить над землею, його можна розглядати як дипломатичне посольство або місію окремо від Сполучених Штатів і не пов'язаних законом про реєстрацію. Тор шукає своїх співвітчизників, за винятком Сіф, яка опинився в пастці тіла старенької жінки, яка помирає від раку, її справжню форму, викрав Локі. Тор розміщує Одіна в невизначеності між життям і смертю, де Одін веде постійну боротьбу з Суртуром. Одін вважає, що Тор повинен керувати Асґардом.

Під час сюжету 2008 року «Секретне вторгнення» Тор рятує і лікує Бета Рей Білл, який після тимчасового присвоєння Мйольниру допомагає Тору в захисті Землі від сили вторгнення інопланетян Скруллів. Через обман Локі Тор бореться і вбиває свого діда Бора, і його виганяють з Асґарду. З молот Тора Мйольнір пошкоджений в цій битві, Тор шукає доктора Стренджа, який може тільки відремонтувати молот, передавши Одін-силу з Тора в Мйольнір, прив'язуючи їх двох в симбіотичниі відносини. З відремонтованим молотом Тор може врятувати Сіф і повернути її до свого тіла, тим самим повернувши Локі до свого чоловічого тіла.

2010-ті[ред. | ред. код]

Під час подій 2010-го сюжету «Облога» Тор захищає Асґард від вторгнення Нормана Осборна і його «Темних месників». Незважаючи на те, що сила вторгнення зрештою зазнала поразки, сам Асґард був повалений Сентрі, який також вбиває Локі. Тоді Тор вбив Сентрі. Згодом Закон про надлюдську реєстрацію скасовується, і Тор приєднується до «Месників», які прийшли йому на допомогу під час бою. На наступний день Бальдер призначє Тора своїм радником. Відразу після падіння Асґарда, Тор, Капітан Америка і Залізна людина відправляються до норвезького царства Гель, де воюють проти Гели, після чого відновляється дружба Тора і Капітана Америки з Залізною людиною.

Тор допомагає Амадею Чо в пошуках необхідних інгредієнтів, щоб повернути їхнього спільного друга Геркулеса з паралельного всесвіту. Під час війни Хаосу Тор приєднується до бойового загону Геркулеса, щоб битися з королем Хаосу, який намагається знищити все. Весь Асґард в руїнах на Землі, дев'ять світів залишаються незахищеними і вторгаються сила, відома як «Пожирачі світів». Тор відроджує свого батька Одіна і Локі.

Під час сюжету «Страх себе» 2011 Сін звільняє давно забутого брата Одіна, Кула, Бога Страху, відомого також як Змія, з своєї підводної в'язниці. Після звільнення Змій посилає своїх генералів, відомих як Достойних, кожен з яких озброєний магічними власними молотами. Незважаючи на те, що Тору і Месникам вдалося перемогти Змія і його послідовників, Тор вмирає від травм, які він отримув під час бою. На похоронах Тора, Тор і спогади інших людей про нього замінив Улик під виглядом Танура, нового бога грома. Тор повернувся з лімбу забутих мертвих богів за допомогою Локі і Срібного Серфера і переміг Улика.

Під час сюжету 2012 року «Месники проти Людей-Ікс», Тор веде «Таємних месників» в глибокий космос, щоб битися з «Силою Фенікса», але зазнає поразки. Пізніше він був захоплений і взятий в полон дуетом Колоса і Магіки, уповноважених на Феніксом. Після війни Капітан Америка відбирає Тора, щоб приєднатися до команди «Месники єдності», нової команди «Месники», що складається як з класичних Месників, так і з Людей-Ікс. Після цього Тор розслідує зникнення декількох богів і перемагає Горра, Божого м'ясника, в дузі історії, що охоплює кілька тисячоліть.

Після вбивства Уату і розкриття його численних таємниць під час сюжету «Оригінальний гріх» 2014 року Тор дізнається, що Анжела — дочка Одіна, і що її вважали загиблою під час війни Асґарда з Ангелами десятого царства. Пізніше Нік Ф'юрі прошепоче невідкритий секрет Тору, що змусить його втратити здатність підібрати свій молоток.

Після сюжету «Оригінальний гріх» Тор забирає бойову сокиру Ярнбйорн в якості заміни Мйольніра і згодом втрачає свою ліву руку в бою з Малекітом Проклятим. Тим часом невідома жінка, пізніше виявлена ​​як Джейн Фостер, піднімає Мйольнір. Хоча Тор спочатку намагається повернути молот, він відмовляється від імені Тора, побачивши, що жінка володіє його силою. Тор Одінсон продовжує свою роботу як супергероя під назвою «Одінсон», використовуючи Ярнбйорн і протезну руку, виконану з чорного уру.

У 2016 році в серії «The Unworthy Thor», Одінсон дізнається, що Ultimate молот Тора впав на Асґард, після сюжету «Secret Wars». Одінсон відмовляється підняти його і розказує Беті Рей Біллу, які слова шепнув йому Нік Фюрі «Ґорр був правий», пояснюючи, що жоден бог не гідний смертного захоплення. Після цього невідома людина, пізніше виявлена як Волстаґґ, підбирає Ultimate молот Тора і називає себе «Вар Тор».

Під час сюжету «Таємна імперія» 2017 року Одінсон був вербований Стівом Роджерсом, який перебуває під впливом Кобіка, свідомого Космічного куба — до приєднання до Гідри, але пізніше він обертається проти нього.

Альтернативні версії[ред. | ред. код]

1602[ред. | ред. код]

Версія Тора з'являється з альтер-его літнього християнського священника, на ім'я Донал — натяк на первісну таємну ідентичність Тора — Дональда Блейка. Донал боїться і зневажає своє альтер-его, вважаючи, що спільне існування проклясть його. Ця версія Тора говорить в англо-саксонському алітеріальному вірші, а не у шекспірівському англійському, в якому говорить всесвіт, що мейнстрім Тор.

2099[ред. | ред. код]

У 2099 році, роль Тора займає людина, на ім'я Сесіл МакАдам, який належить до класу священників, відомих як «Торіти», які поклоняються оригінальній версії Тора. Аватар, генеральний директор Альчемакс, надає йому та іншим повноваження норвезьких богів, а також промиває їм мізки, переконує їх, що вони є богами та зберігає їх під своїм контролем. Стів Роджерс знаходить Мйольнір і стає новим Тор. Він дає Мйольнір Мігелю О'Хару (Людині-павук 2099) наприкінці оповідання.

Король Локі[ред. | ред. код]

У альтернативному майбутньому, зображеному в Локі: Агенти Асґарда, король Локі успішно знищує Землю, і король Тор приходить до нього на реванш за вбивство всіх, кого він любив. Король Локі підіймає армію нежиті з трупів Месників, і Тор бореться з ними, перш ніж король Локі відступить у минуле, щоб зіпсувати Тору сучасність.

Marvel Zombies[ред. | ред. код]

Тор з'являється як канібалістиський зомбі, що володіє імпровізованою версією молотка, що складається з бетонного блоку і труби, оскільки він більше не гідний володіти Мйольніром.

Spider-Ham[ред. | ред. код]

Тор з'являється як собака під кличкою Трр Собака Грому.

Ultimate Marvel[ред. | ред. код]

Thor є членом супергероїв команди Ultimates в Ultimate Marvel Всесвіту. Незважаючи на те, що він стверджує, що він є норвезьким богом, він вважається багатьма психічно хворим. І лише після того, як вони побачили армію асґардських воїнів, які вирішили захисти Вашингтон від нападу з боку демонічних сил під командуванням Локі, товариші по команді Тора усвідомлюють, що він казав правду.

Сили і здібності[ред. | ред. код]

Базові сили: ті сили, якими Тор наділений від народження, вони не даровані молотом, однак зміцнюються ним.

 • Політ: Тор має сили літати, навіть без Мйольніру, він неодноразово доводив це, навіть в молодості, до того, як удостоївся честі володіти молотом.
 • Вміння викликати блискавку: Тор — бог грому і блискавки і його основна сила керувати блискавкою.
 • Витривалість: Тор має божественну витривалість, його тіло здатне витримувати сильні удари й атаки, є одним з найбільш витривалих асґардійців.
 • Сила: Тор, навіть без молота є найсильнішим серед асґардійців суто у фізичному плані, його м'язи за своєю щільності перевершують всі асґардійскі показники. Його сил досить щоб підняти мідгарского змія, який був настільки величезний, що двічі обкрутив Землю. Крім цього, Тор в стані рухати острова, кришити Уру, рвати канат з Адамант, і навіть знищити планету. З Мйольніром, сила Тора збільшується до невідомих меж.
 • Спритність: Тор має підвищену спритністю, здатний рухатися в бою з неймовірною швидкістю і не тільки відбивати надшвидкі атаки, але і наносити їх.
 • Реакція: Тор володіє блискавичною реакцією, за допомогою якої може виявляти рухомі об'єкти майже на будь-якій швидкості, включно з субсвітловими. Відбивав атаки Срібного серфера — одного із найшвидших створінь всесвіту.
 • Органи чуття: Тор володіє дуже гострим зором, завдяки якому бачить на десятки світлових років вперед, і слухом, завдяки якому чує звуки навіть в космічному вакуумі.
 • Божественне чуття: Одінсон чує будь-яку молитву, звернену до нього, він почув заклик про допомогу з планети, яка розташовується в сотнях світлових років від Землі.
 • Підвищена витривалість до магічних атак: Тор в якісь мірі захищений від ряду містичних атак, проте не має повного імунітету до них. Має високий бар'єр опірності до атак Доктора Стренджа, Доктора Дума і Червоної Відьми. За допомогою свого молота Тор здатний розвіяти складні заклинання або розірвати зв'язок противника з його містичними силами, як було з Wrecking Crew, силу якого він вимкнув повністю, і з Джаггернаута, якому Одінсон ненадовго заблокував захисні магічні поля.
 • Підвищена витривалість до телепатичних атак: Тор говорив, що розум бога — небезпечне місце для будь-якого телепата, ці слова Тор довів на ділі, коли зміг протистояти втручанню омега-телепатів Диво Жінки та Фенікса-Фроста.
 • Підвищена витривалість до ілюзій: Тор має високий ступінь спротиву ілюзіям. Зумів знайти могутнього лорда пекла Мефісто серед його двійників, а також неодноразово чинив опір ілюзіям Локі.
 • Берсерк: особливий стан Тора, в якому він абсолютно не контролює своєї сили та впадає в лють. В такому стані розумові функції Тора порушені, фактично він божевільний і становить загрозу для всього всесвіту, але може перемогти таких супротивників, як Срібний серфер і Бета Рей Білл.
 • Магія рун: Магія рун, одна з найпотужніших джерел сил, яку опанував Тор. Магія рун давала богу грому, знання про минуле, сьогодення і майбутнє. Контроль над матерією, баченню за гранню богів, спотворення реальності, маніпуляції ймовірністю, дійсністю. Тор бачив і відчував кожну істоту, енергію, саму порожнечу.
 • Одінфорс: Найбільша сила, та, якою володіє Одін, поєднана сила, яка виникла після об'єднання сили самого Одіна і його братів — Вілі і Ве. Тор також володів цієї силою під час Рагнароку, бувши Лордом Асґарда. Саме комбінація Одінфорса і Магії Рун, зробила його силу воістину неймовірною.
 • Тор рунний король: Найсильніша версія Тора, в якій він об'єднує силу Магії Рун і силу Одіна, свого батька, так званий Одінфорс. У цій формі, сили Тора неймовірно збільшуються, магічні здібності колосально посилюються, а фізичні характеристики досягали нескінченності.
 • Мйольнір: Одін нагородив свого сина неймовірним артефактом, який без сумніву є однією з наймогутніших зброй. Викуваний у Нідавеллірі. Молот дарує Одінсону неймовірні можливості та збільшує базові сили. Молот має особливі властивості, його може підняти лише гідний індивід, помисли і серце якого буде переповнювати честь, а рухати яким будуть лише шляхетні й благі спонукання. Крім цього молот здатний повертатися в руки до свого господаря, не залежно, від відстані та перешкод.
 • Витривалість: тіло Тора має неймовірну витривалість, на нього жодним чином не діють умови чорних дір і нейтронних зірок, він може переміщатися по поверхні Сонця і витримувати вибухи планет і народження нових зоряних тіл, він здатний вистояти перед атаками Руйнівника, Таноса, Одіна, Галактуса, целестіалів. Його тіло нечутливе до мільйонів вольтів електроенергії, а шкіра дозволяє витримувати не тільки артилерійські обстріли, але і ядерні атаки.
 • Сила удару: сила і витривалість Тора, дає змогу йому протистояти таким противникам як Галк, Джаггернаут, Геркулес, Срібний Серфер, удари Мйольніра пробивали наскрізь Ангрира, розбивали шолом Галактуса, розколювали цілі планетоїди на друзки. Є тільки кілька предметів, які не розбиваються Мйольніром серед них щит Капітана Америки.
 • Маніпуляція погодою: Мйольнір багаторазово посилив вміння Тора з контролю погоди, з ним він здатний створювати будь-які погодні явища: гігантські торнадо, смертоносні заметілі, метеоритні дощі й зливи, більш того Тор здатний створювати навіть космічні бурі та шторми планетарних масштабів, активність яких загрожує цілісності планет. Він може створити погодне явище навіть в місцях, в яких воно теоретично не може бути створено, наприклад, створити дощ в печері або підводну бурю.
 • Блискавки: особливу увагу приділено управлінню блискавками, Тор вміє викликати блискавки з неба, також випускати їх безпосередньо з молота, а ще сам може бути джерелом настільки величезної атаки, що її розмір становить кілька кварталів. Одінсон неймовірно точний в метанні блискавок, він без промаху використовує свою силу, навіть якщо ціль мізерно мала.
 • Геоманіпуляція: Тору підвладна сам земний ґрунт, цю силу він успадкував від матері, було показано, як він легко здатний створити ущелину в землі, яка розтягнулася на десятки кілометрів.
 • Політ: за допомогою Мйольніру Тор здатний розвинути неймовірну швидкість, яка здатна перевищити в кілька разів швидкість світла та увійти в гіперпростір, він за лічені секунди здатний переміщатися на світлові роки в космічні далі.
 • Телепортація: Тор здатний відкривати портали за допомогою свого молота, він без зусиль переміщається між Мідгардом і Асґардом. Він здатний переміщатися в будь-які місця за своїм бажанням, створюючи вихор навколо себе.
 • Божественна сила: основний вид енергетики Тора — особлива містична божественна сила, з її допомогою він здатний створювати як звичайні спрямовані атаки, так і руйнівні вибухи, аж до планетарних масштабів.
 • Енергетичні маніпуляції: Мйольнір наділяє Тора колосальними можливостями маніпуляції всіма видами енергій, Тор легко здатний створити будь-яку енергетичну атаку від примітивного вогню, до космічної енергії. Тор вміє впливати, контролювати та створювати величезну кількість різноманітних випромінювань, різні види радіації, електромагнітні хвилі, гравітаційні та альфа-частинки, навіть звукові хвилі, щоб створити ультразвукові атаки та багато іншого.
 • Поглинання і перенаправлення енергії: Мйольнір має функцію поглинання, накопичення і подальшого випромінювання будь-якої енергії, було показано як Тор легко вбирав магнітні поля створені Магнето, поглинав магнітні поля планети для створення надруйнівної атаки. Було показано, як Тор поглинає і містичні атаки, наприклад, Плутона і атаки, сила яких здатна знищувати цілі галактики, і атаки целестіалів.
 • Молекулярний контроль: Тор так вправний у поводженні з молотом, що може за бажанням переміщати навіть молекулярні частки в предметах, таким чином, він здатний повністю змінити фізичні властивості предмета, повністю перетворивши його в зовсім інший матеріал.
 • Захист: розкручуючи молот Тор створює непроникний щит, який може відбити будь-яку енергетичну атаку.
 • Захисні поля: Тор може за допомогою сили молота створювати особливі захисні силові поля, він навіть здатний покривати ними великі ділянки землі і витримувати атаки космічних масштабів.
 • Зцілення і воскресіння: за допомогою молота Тор може не тільки зцілити людину від найскладніших травм, але і воскресити її, як це було з Юніон Джеком, ще до Другої Світової.
 • Маніпуляції з часовими потоками: дивно, але було показано, як Тор подорожує в часі, він здатний переміщатися як в минуле, так і в майбутнє. Більш того, він може навіть зупинити час.
 • Вміння відстежувати енергетичні джерела: Мйольнір має функцію, яка може відстежувати енергетичні сліди і приводити свого господаря до джерела цієї енергії.
 • Зміна пам'яті: Тор може вилучити частину спогадів з пам'яті індивіда, як це було з Джейн Фостер, він назвав цей спосіб «Подарунок забуття». Потім він виконав подібне з репортером, який побував в Асґарді.

В інших медіа[ред. | ред. код]

Фільми[ред. | ред. код]

Вперше в кіно Тор з'явився у фільмі 1988 року «Неймовірний Галк повертається».

Кіновсесвіт Marvel[ред. | ред. код]

В сцені після титрів «Залізна людина 2» був показаний на Землі молот Тора — Мйольнір.

Тор — син Одіна, царя Асґарда. Коли Тор готується сісти на трон, Крижані Велитні намагаються вкрасти артефакт, захоплений Одіном у війні. Тор відправляється в Йотунгейм, щоб протистояти королю Крижаних Велитнів — Лафею, у супроводі його брата Локі, друга дитинства Сіф і Воїнів: Волстаґґа, Фандрала і Хоґуна. Триває бій, поки Одін не втрутиться, щоб врятувати Асґардійців, знищивши крихке перемир'я між двома расами. За зарозумілість Тора, Одін забирає в сина своєї божественної сили і виганяє його на Землю як смертного, відправляючи й Мйольнір теж, тепер захищений чарами, які дозволяють тільки гідним володіти молотом. Тор падає в Нью-Мексико, зустрічаючи астрофізика доктора Джейна Фостера. Тор відкриває місце розташування Мйольніра, але не може його підняти, і він був захоплений. За допомогою доктора Еріка Сельвіґа його звільняють. Він розвиває роман з Джейн. Локі стає королем Асґарду, коли Одін спить, і три воїна і Сіф знаходять Тора, але Руйнівник атакує і перемагає їх, спонукаючи Тора пожертвувати собою. Жертва, уже напівмертвого Тора доводить, що він гідний володіти Мйольніром. Молот повертається до нього, і відновлює його сили. Тор повертається в Асґард і бореться з Локі, і знищує Біфрестський міст, щоб зупинити плани Локі. Одін пробуджує і не дає братам потрапити в безодню, створену після руйнування моста, але Локі, очевидно, робить самогубство, коли Одін відкидає його прохання про похвалу. Тор вважає, що він не готовий бути королем.

Локі телепортується на Землю, і сіє хаос, поки його не схоплює Тоні Старк і Стів Роджерс. Тор приходить і звільняє Локі з Квінджета, сподіваючись переконати його відмовитися від свого плану і повернутися до Асґарда. Після короткого поєдинку зі Старком і Роджерсом, Тор погоджується відвезти Локі в летючий авіаносець Щ.И.Т.а. Агенти, якими володіє Локі, атакують вертоліт, відключаючи один з його двигунів у польоті та спонукають Брюса Баннера, щоб перетворитися на Галка. Тор намагається зупинити бунт Галка. Потім Локі викидає Тора з дирижабля у капсулі у якій він був ув'язнений. Локі відкриває черв'ячну свердловину над Нью-Йорком, щоб дати змогу армії Чітаурі вторгнутися на Землю, і Тор і інші Месники об'єдналися в обороні міста. Як тільки Чітаурі зазнають поразки, Тор повертає Локі й тессеракт назад до Асґарду.

У Асґарді, Тор і його товариші, перемагають мародерів на Ванагеймі, біля будинку їхнього товариша Гоґуна; це остання битва у війні, щоб втихомирити Дев'ять Королівств після реконструкції Біфреста. Асґардійц вивчають, що Зближення дев'яти королів, є неминучим; портали, що зв'язують світи, з'являються випадковим чином. Геймадалль попереджає Тора, що Джейн Фостер вийшла за межі його всевидимого бачення, що змушує Тора повернутися до Землі. Джейн ненавмисно звільняє неземну силу, і Тор повертається з нею до Асґарду. Одін визнає силу як зброю, відоме як Ефір, попереджаючи, що вона вб'є Джейн, і що її повернення передбачає катастрофічне пророцтво. Темний ельф Малекіт атакує Асґард, шукаючи Джейн. Мати Тора Фріґґа вбивають, і Малекіт змушений бігти. Незважаючи на накази Одіна не залишати Асґард, Тор неохоче закликає Локі допомогти, який знає секретний портал до Свартальфайму, де вони заманнять Малекіту. Своєю чергою, Тор обіцяє Локі помсту Малекіту за вбивство їх матері.

Локі обхитрує Малекіта з витягування Ефіру з Джейн, але спроба Тора знищити піддану речовину не вдається. Малекіт зливається з Ефіром і покидає планету на своєму кораблі. Локі рятує Тора від Курса прибиваючи його палицею і активуючи бомбу Темних ельфів, але Курс «смертельно ранить» Локі перед тим, як зірватися (Локі симулював смерть). Тор обіцяє розповісти батькові про його жертву. Тор і Джейн повертаються до Лондона через інший портал. Тор зрештою перемагає Малекіта в битві в Грінвічі та повертається до Асґарда, щоб відмовитися від пропозиції Одіна зайняти трон, і сказати Одіну про жертву Локі. Джейн і Тор возз'єдналися на Землі.

Тор і інші Месники шукають скіпетр Локі на Землі, що завершується рейдом на об'єкт Гідри в Соковії. Старк і Баннер виявляють штучний інтелект у самому камені та таємно вирішують використовувати його для завершення глобальної програми оборони «Альтрон» Старка. Несподівано розумний «Альтрон» атакує Тора і месників у штаб-квартирі перед тим, як втекти зі скіпетром. Месники відстежують і атакують Альтрона, але Ванда Максимова насилає на них видіння. Тор відходить, щоб проконсультуватися з доктором Селвіґом про значення апокаліптичного майбутнього, яке він бачив у своїй галюцинації. Старк таємно завантажує Д. Ж. А. Р. В. І. С.а, який все ще функціонував після атаки Альтрона в інтернеті — в синтетичне тіло, вкрадене в Альтрона. Тор повертається, щоб допомогти активізувати тіло, пояснюючи, що дорогоцінний камінь на чолі у Віжна — один з шести Каменів нескінченності, найпотужніших. Месники повертаються в Соковію і перемагають Альтрона, і Тор повертається в Асґард, щоб дізнатися більше про когось, хто маніпулював останніми подіями.

Тор Одінсон мав камео в сцені після титрів у фільмі 2016 року «Доктор Стрендж», яке потім було показане, як сцена в фільмі «Тор 3: Раґнарок»

Через два роки після битви в Соковії, Тор безрезультатно шукав Камені нескінченності, і він був ув'язнений демоном Суртуром в Муспельгеймі. Суртур розказує йому, що Одін більше не в Асґарді, і що королівство незабаром буде зруйноване, розпочнеться Раґнарок, тобто зруйнування Асґарду, коли Суртур об'єднає свою корону з Вічним вогнем, що горить у сховищі Одіна. Тор перемагає Суртура і повертається в Асґард, щоб знайти Локі, який ховається під ілюзією Одіна. Тор змушує Локі допомогти йому знайти свого батька. Стівен Стрендж на Землі допоміг знайти Одіна в Норвегії. Вмираючий Одін пояснює, що його смерть дозволить, його перші дитину, сестрі Тора — Гелі втекти з в'язниці, яку він давно закрив там. Після смерті Одіна з'являється Гела, яка руйнує Мйольнір. Коли Тор і Локі намагаються втекти через Біфрест, вона переслідує їх і викидає їх у космос. Тор падає на сміттєву планету Сакаар, і захоплений торговцем рабами, на ім'я Скраппер 142, яка насправді є Валькірією, вона продає його правителю планети — Грандмастеру, з яким Локі вже подружився. Тор змушений брати участь гладіаторських боях чемпіонів. Його суперником виявився Галк. Викликаючи блискавку, Тор отримує верх, але Грандмастер саботує боротьбу, щоб забезпечити перемогу Галка. Все ще поневолений, Тор намагається переконати Галка і 142, щоб допомогти йому врятувати Асґард, і тікає від палацу, щоб знайти Квінджет, на якому Галк прилетів на Сакаар. Коли Галк наздоганяє Тора, і бачить запис Наташі Романової, він перетворює назад у Брюса Баннера.

Локі допомагає вкрасти один з кращих кораблів Грандмастера для оргій, але намагається зрадити свого брата; Тор передбачає це і залишає Локі ззаду. Тор, Баннер і Валькія втікають через червоточину до Асґарду, де сили Гела нападають на громадян Асґарда. Локі і Корґ прибувають в Асґард, щоб допомогти. Гела вирізає око Тора, і він в той момент отримує видіння Одіна, що допомагає йому усвідомити, що тільки Раґнарок може зупинити Гелу. Тор дізнається про повний потенціал своїх сил і б'ється з Валькірією проти Гели. Він наказав Локі поставити корону Суртура у Вічний вогонь. Суртур відроджується і знищує Асґард, здавалося б, вбиває Хелу. Тор і інші врятувалися з асґардійцями на борту судна Грандмастера. Тор, коронований король, вирішує відвезти свій народ на Землю, але їх перехоплює великий космічний корабель Таноса.

Тор, Локі й Галк не в змозі зупинити Чорний Орден. Локі змушений віддати тессаракт, який раніше забрав перед знищенням Асґарду, аби врятувати Тора від смерті. Пізніше Тора заковує Ебоні Мо, а Танос перемагає Галка і вбиває Геймалля списом Корвуса Ґлейва, який перед цим використав свій меч, аби активувати Біфрест, щоб відправити Галка на Землю. Ебоні Мо підібрав тессаракт, який впав, і дав Таносу, який знищив тессаракт і вибрав з нього Камінь простору. Локі наважився вбити Танос за допомогою кинджала, але його спроба була марною, і Танос вбив Локі на очах у Тора. Танос використав Камінь сили, щоб знищити корабель Грандмастера і телепортувався на свій корабель за допомогою Каменя простору. Вартові Галактики відкликалися на викник Асґардійського корабля і натрапили на живого Тора, який здогадується, що Танос шукатиме Камінь реальності. Єнот Ракета і Ґрут супроводжують Тора в Нідавеллір, щоб отримати зброю, здатну вбити Танос. Вони зустрічають гнома Ейтрі в покинутому Нідавеллірі. Вони створюють Штормбрейкер, сокиру, що дарує Тору силу Біфреста. Танос вторгається в Ваканду, його армія Аутрайдерів практично вторглась в місто, але Тор, Ракета і Ґрут встигли прибути на Землю через Біфрест і допомогти знищити армію. Танос витягує останній Камінь розуму з лоба Віжна. Хоч Тор його важко поранив, він все одно клацає Рукавицею нескінченності та телепортується, залишаючи Тора в Ваканді, коли половина живих створінь у ​​Всесвіті розпалася.

Кріс Гемсворт повторив роль Тора у фінальному фільмі третьої фази Кіновсесвіту Marvel.

Мультсеріали[ред. | ред. код]

 • Тор головний персонаж в мультсеріалі «Могутній Тор» 1966 року.
 • Тор епізодично з'являється в мультсеріалі «Людина Павук» 1980-х.
 • В мультсеріалі «Людина-павук і його дивовижні друзі» Тор з'являється в епізоді «Помста Локі».
 • Актор Джон Ріс-Девіс озвучив Тора в мультсеріалах «Фантастична четвірка» і «Неймовірний Галк».
 • Тор з'являється в епізоді «Темний Фенікс» мультсеріалу «Люди Ікс» 1992 року.
 • Тор з'являється в заставці мультсеріалу «Месники: єднаймось!».
 • Тор постійний герой в мультсеріалі «Загін супергероїв».
 • Тор один з головних героїв мультсеріалів «Месники: Могутні герої Землі» і «Месники: єднаймось!».
 • Тор епізодично з'являється в мультсеріалах «Досконала Людина-Павук» та «Галк і агенти С.М.Е.Ш.».
 • Тор з'являється в мультсеріалі «Фінеас і Ферб» в серії «Місія Марвел».
 • Тор разом з Локі з'являється в мультсеріалі «Лего Марвел Супергерої: Максимальне перезавантаження».
 • Тор один з головних героїв мультсеріалу «Месники: Дискові війни».

Мультфільми[ред. | ред. код]

 • Тор з'явився в декількох анімаційних фільмах, а саме: «Нові Месники», «Нові Месники 2», «Нові Месники: Герої завтрашнього дня», «Галк проти Тора», «Тор: епос Асґарда» і 4-серійний анімований комікс «Тор і Локі: Кровні брати», який входить в цикл «Marvel Knights».
 • В аніме «Секретні матеріали Месників: Чорна вдова і Каратель».

Відеоігри[ред. | ред. код]

Критика та відгуки[ред. | ред. код]

У травні 2011 року Тор посів 14 місце у списку «Сто найкращих персонажів коміксів усіх часів» за версією IGN.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Фільм «Тор» на сайті IMDb (англ.) на сайті Internet Movie Database
 2. Фільм «Месники» на сайті IMDb (англ.) на сайті Internet Movie Database

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник: Король Асґарду Наступник:
Гела Локі (спадкоємець трону)