Точне землеробство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

То́чне землеро́бство — впровадження технологій у рільництво на основі ґрунтових картографічних одиниць.

У основі наукової концепції точного землеробства лежать уявлення про існування неоднорідностей в межах одного поля. Для оцінки і детектування цих неоднорідностей використовуються новітні технології, такі як системи глобального позиціонування GPS, спеціальні датчики, аерофотознімки і знімки з супутників, а також спеціальні програми для агроменеджменту на базі геоінформаційних систем (ГІС). Зібрані дані використовуються для точнішої оцінки оптимуму густини висіву, розрахунку норм внесення добрив і засобів захисту рослин (ЗЗР), точнішого прогнозу врожайності і фінансового планування. Дана концепція вимагає обов'язково приймати до уваги локальні особливості ґрунту/кліматичні умови. В окремих випадках це може дозволити легше встановити локальні причини хвороб або ущільнень.

Засновки[ред.ред. код]

Традиційне землеробство передбачало однакове проведення агротехнічних прийомів на окремому полі. Кожне поле розглядалося як однорідне — елементна одиниця управління. У цьому разі, наприклад, внесення надмірних доз добрив (гербіцидів, інших засобів хімізації) створювало реальну загрозу навколишньому середовищу.

На середньому заході США точне землеробство асоціюється не з концепцією стійкого землеробства, але з мейнстримом в агробізнесі, який прагне максимізувати прибуток, проводячи витрати тільки на добриво тих ділянок поля, де добрива дійсно необхідні. Слідуючи цим ідеям агровиробники застосовують технології змінного або диференційованого внесення добрив в тих ділянках поля, які ідентифіковані за допомогою GPS-приймачів і де потреба в певній нормі добрив виявлена агротехнологом за допомогою карт агрофізхімобстеження і врожайності. Тому в деяких ділянках поля норма внесення або обприскування стає менше середньою, відбувається перерозподіл добрив на користь ділянок, де норма повинна бути вище, і, тим самим, оптимізується внесення добрив.

Особливості застосування[ред.ред. код]

Технологія точного землеробства дозволяє побудувати роботу на основі інформації, зібранної в полі. Точне землеробство являє собою спосіб активнішого ведення господарства на полях з різними характеристиками.

Обробка полів згідно з зональними особливостями (наприклад, урожайністю, структурою ґрунту, вологістю, висотою місцевості) дозволяє оптимізувати витрати та урожайність.

Точне землеробство може застосовуватися для поліпшення стану полів і агроменеджменту, у декількох напрямах:

  • агрономічне: з урахуванням реальних потреб культури в добривах удосконалюється агровиробництво
  • технічне: здійснено тайм-менеджмент на рівні господарства (зокрема, поліпшується планування сільськогосподарських операцій)
  • екологічне: скорочується негативна дія сільгоспвиробництва на навколишнє середовище (точніша оцінка потреб культури в азотних добривах приводить до обмеження застосування і розкидання азотних добрив або нітратів)
  • економічне: зростання продуктивності і/або скорочення витрат підвищують ефективність агробізнесу (зокрема, скорочуються витрати на внесення азотних добрив)

Точніше визначення норм внесення добрив та хімікатів може сприяти покращенню охорони навколишнього середовища.

Збільшується економічний ефект від досконалішого ведення обліку. Програмні комплекти керування обладнанням пропонують рішення, які дозволяють підняти коефіцієнт використання та продуктивність обладнання.

Переваги точного землеробства[ред.ред. код]

  • Точна документація по витратах ресурсів, облік внутрішніх і зовнішніх витрат.
  • Збір, аналіз та зберігання критичних даних із внесення добрив, посіву та збиранню урожаю.
  • Максимізація продуктивності та покращення організації виробництва: оптимізація виробничого циклу.

Інші переваги для агробізнесу можуть полягати в електронному записі і зберіганні історії польових робіт і урожаїв, що може допомогти як при подальшому ухваленні рішень, так і при складанні спеціальної звітності про виробничий цикл, яка все частіше потрібна законодавством розвинених країн.

Точне землеробство у світі та в Україні[ред.ред. код]

Термін "точне землеробство" у світі використовується понад 30 років. За статистичними даними у США різні елементи точного землеробства використовують понад 80% фермерів. У Німеччині - більше 70%. Активно впроваджується точне землеробство в Бразилії. В Україні першою компанією, яка розпочала системне впровадження технологій точного землеробства у виробництві, була компанія "Дружба-Нова". Для сприяння розвитку інноваційних агротехнологій у світі створено Міжнародну організацію з точного землеробства (ISPA). Офіційний представник ISPA в Україні - Ярослав Бойко, PhD, СEO агроконсалтингової компанії AgriLab.

Див. також[ред.ред. код]