Травна система риб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рибам притаманний широкий спектр харчових об'єктів та методів харчування. Загалом, риби можуть бути поділені на травоїдних, хижаків, детритофагів та всеїдних. Рослиноїдні риби можуть харчуватись як макро- так і мікроводоростями, а також водними квітковими рослинами. Деякі з рослиноїдних риб пристосовані до харчування планктоном, фільтруючи його спеціалізованими зябровими тичинками на зябрових дугах: наприклад, різні види товстолобиків (Hypophthalmichthys molitrix, Hypophthalmichthys nobilis) харчуються винятково за рахунок цього ресурсу і є строго визначеними рибами-фільтраторами мікроскопічних водоростей, що мешкають в товщі води (саме тому товстолобик не може бути впійманим на будь-яку наживку). Морські риби з родини Pomacentridae працюють як фермери. Ці риби харчуються бентосними макроводоростями, причому кожна риба має визначену ділянку, де вона вириває всі водорості, залишаючи рости тільки ти види, котрими харчується — при цьому не вириваючи їх під час харчування, а лише частково обкусюючи.

Хижі риби використовують як харчовий ресурс найширший спектр об'єктів. Планктонні фільтратори (такі як Китова акула — найбільша сучасна риба) відфільтровують зоопланктон з товщі води; окрім того, риби можуть харчуватись ракоподібними, моллюсками, пласкими, круглими та кільчастими червами, а також іншими рибами. Найбільш спеціалізованими з хижих риб є такі, що харчуються ектопаразитами інших риб (представники родин Labridae, Chaetodontidae та інші), які вибирають паразитів та відмерлі шматочки шкіри з поверхні тіла риб-"клієнтів", які спеціально відвідують місця помешкання «чистильщиків», і навіть вшикуються там в чергу.

Багато видів риб можуть змінювати тип харчування протягом життя: такі, що харчуються планктоном в молодому віці, можуть переходити на харчування рибами або великими безхребетними в дорослому стані.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Самарський С. Л. Зоологія хребетних. — К. : Вища школа, 1976. — 456 с.
Риби
Fugu icon.png

Еволюція та систематикаЗовнішні покривиСкелет та мускулатураНервова система та органи чуттяКровоносна система та газообмінЖивлення та травна системаВидільна система та осморегуляціяРиба як символ