Травневий переворот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Травневий переворот
Przewrót majowy
Міжвоєнний період
Юзеф Пілсудський та інші керівники перевороту на мосту Понятовського у Варшаві.

Юзеф Пілсудський та інші керівники перевороту на мосту Понятовського у Варшаві.
Дата: 12–14 травня 1926
Місце: Варшава, Польща
Результат: Перемога Санації
Сторони
Санація і лояльна частина армії Уряд і лояльна частина армії
Командувачі
Юзеф Пілсудський Станіслав Войцеховський
Вінцентій Вітос
Військові сили
12 000 6 000–8 000
Втрати
Вбито військових: 215
Вбито цивільних: 164
Поранено цивільних та військових: 920
Загалом: 1 299

Травне́вий переворо́т у По́льщі (пол. Przewrót majowy, zamach majowy або pucz majowy) — відбувся 12–14 травня 1926 року під керівництвом Юзефа Пілсудського, який фактично встановив військову диктатуру до 1935 року, хоча офіційно він обіймав міністерські посади. Цей військовий переворот ознаменував собою початок періоду досить радикальних державних реформ, що проходили на тлі безперервних конфліктів з Німеччиною та СРСР.

Розвиток подій[ред. | ред. код]

Юзеф Пілсудський на чотири роки відійшов від активної політичної діяльності, але у травні 1926 року він скористався відданими йому військовими частинами. Бої за Варшаву, яку захищали тодішні президент Станіслав Войцеховський і прем'єр Вінцентій Вітос, продовжувалися три дні. У ході боїв загинуло 250 військових і 164 цивільних осіб, близько 1000 людей отримали поранення.

Юзеф Пілсудський взяв владу у свої руки і проголосив політику «санації» (так зване оздоровлення держави). Новий сейм обрав Пілсудського на пост президента, від якого він відмовився. За пропозицією Юзефа Пілсудського президентом став професор Ігнацій Мосцицький, прем'єром Александер Скшинський. В історії Польщі почався період «правління полковників», оскільки оточення Пілсудського складалося в основному з діючих офіцерів або ветеранів Польської армії[1].

Загалом режим Пілсудського носив правоцентричний, консервативно-патерналістський характер, спрямований на відновлення моральних цінностей суспільства авторитарними методами. Під кінець свого правління, у квітні 1935 року, уряд Пілсудського підписав так звану Квітневу Конституцію, якою користувався Польський уряд у вигнанні в роки Другої світової війни.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]