Трансмутація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Трансмутація (від лат. trans - крізь, через, за; mutatio - зміна, зміна) - перетворення одного об'єкта в інший. Термін має кілька значень:

  • Трансмута́ція у фізиці — перетворення одного ядра в інше шляхом однієї чи більше ядерних реакцій або, точніше, перетворення ізотопу одного елемента в ізотоп іншого елемента шляхом однієї чи більше ядерних реакцій. Наприклад, 238U перетворюється в 239Pu шляхом нейтронного захвату, що супроводжується емісією двох бета-частинок. На даний час у фізиці термін вживається рідко.
  • Трансмутація в алхімії - перетворення одного металу в інший; зазвичай малося на увазі перетворення неблагородних металів у благородні. Здійснення трансмутації було головною метою алхімії, для досягнення якої велися пошуки філософського каменя. У метафізичному сенсі, що стосується і духовної сфери - перетворенню підвладний не лише матеріал, а й особистість.
  • Трансмутація в генетиці - генні мутації, викликані абсорбованим у тканинах організму радіонуклідом; іноді термін використовується для позначення будь-яких генних мутацій.