Мавераннахр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Трансоксанія)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мавераннахр, Хорезм і Великий Хорасан

Мавераннахр[1] (араб. ماوراءالنهر‎) Трансоксіана, Трансокса́нія — історична область у Центральній Азії, що знаходиться між річками Амудар'я та Сирдар'я[1]. Більша частина цієї області в наш час зайнята пустелею Кизилкум. Долина, де лежать міста Бухара та Самарканд, штучно зрошувана, з розвинутим сільським господарством. Більша частина регіону належить Узбекистану, на сході Таджикистану і на півдні Туркменістану, на північному сході — Киргизстану.

Історія

[ред. | ред. код]

Термін «Трансоксанія» з'явився в західній географії після походів Александра Македонського в IV столітті до н. е., які принесли в цей край еліністичну культуру. Окс — антична назва Амудар'ї, Трансоксіана значить за Оксом (по відношенню до Македонії). Даний регіон був однією із сатрапій держави Ахеменідів під назвою «Согдіана».

Китайський дослідник Чжан Цянь, який відвідав сусідню Бактрію і Парфію разом з Согдіаною у 126 р. до н. е., склав перший відомий китайський опис регіону. Чжан Цянь характеризує матеріальну культуру Парфянського царства як розвинену урбаністичну спільноту, яка займалась вирощуванням зернових та винограду, створенням срібних монет та виробів зі шкіри[2]. Зе́млі між річками Сирдар'я та Амудар'я послідовно входили до складу держави Селевкідів, Греко-бактрійського царства, Парфянської та Кушанської імперій до царювання династії Сасанідів.

За часів Сасанідів регіон «Фараруд» (перс. فرارود‎) став значимим культурним та науковим центром за рахунок ефективного царського керування і прибутків, які отримувались завдяки торгівлі на північній частині Великого шовкового шляху. Сасанідське правління на цих землях було перервано вторгненням ефталітів у кінці V століття та було відновлено в 565 році. Водночас утворено тюркське намісництво в Тохаристані на чолі з ябгу роду Афшина. Подальше послаблення Сасанідської Персії призвело до поділу перської Трансокісани на Бухарську державу, Согд, Усрушан, Фергану.

Арабська назва «Мавераннахр» (араб. ما وراء النهر‎) є калькою з перської і означає землю, що лежить за річкою (Амудар'я), уперше вона з'являється після завойовницьких походів VII-VIII сторіч[1].

Список ханів Мавераннахру

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мавераннахр