Трансперсональна психологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Трансперсона́льна психоло́гія (від лат. trans — крізь, через + лат. persona — особа і грец. psyche — душа + logos — учення) — ряд психологічних напрямів. Істинною відмінною рисою трансперсональної психології є модель людської душі, в якій визначається значущість духовного і космічного вимірювань і можливостей для еволюції свідомості. Основними представниками трансперсональной психології є J.C. Lilly, T. Dethlefsen, J.C. Pierakos, L. Orr, С. Ґроф, Р. Ассаджолі, К. Дюркгейм.

Історія виникнення[ред.ред. код]

У 1969 р. виник журнал Journal of Transpersonal Psychology. Особлива увага в цьому напрямі звертається на феномени свідомості, що виходять за рамки буденного досвіду: це — форми зміненої свідомості, спіритичний досвід «ключові переживання», сверхсенсорне сприйняття, медитативні практики, наркотичний суб'єктивний досвід, а також свідомість змінююча техніка або речовини. Є загальні підстави в гуманістичної і трансперсональної психології — обоє орієнтовані на розвиток і досягнення цілісності людиною. Але в даному напрямі особлива орієнтація на цілі, які трансцендентують індивіда.

Абрахам Маслоу, який вважається засновником гуманістичної психології, вважав, що вона служить лише сходинкою до психології гуманістичній психології, вважав, що вона служить лише сходинкою до психології трансперсональної. Відповідно до його теорії потреб, в психологічній організації індивіда мають бути задоволені спочатку потреби фізіологічні, в безпеці, в соціальних контактах і оцінці, перш ніж індивід стане особисто готовий до прийняття трансперсонального досвіду. Через це вважається, що спочатку мають бути відпрацьовані невротичні і психосоматичні порушення, перш ніж буде почата дорога розширення свідомості. В той же час, одні і ті ж феномени можуть тлумачитися в клінічній і трансперсональній психології як діаметрально протилежні по знаку валентності.

Вже Зігмунд Фрейд (1930) трактував медитативні («океанічні») відчуття адептів східних релігій як симптом інфантильній безпорадності, а Ф. Александер трактував медитацію як «самоїндуцированную кататонію». Відмінність між трансперсональним досвідом і психозом полягає перш за все в довільності відтворення особливих станів свідомості. Хоча багато положень цього на відтворення особливих станів свідомості. Хоча багато положень цього напряму не можуть доки отримати статус сповна наукових, в практичному плані багато знахідок отримують подальший розвиток. Є спроби трактувати трансперсональний досвід в контексті нових світоглядних вистав. Це — відносність простору і часу, матерії і енергії, роль позиції спостерігача (фізика), диссипативні структури (хімія), аутопоезіс (біологія), зв'язок мови і дії (культурна антропологія). В центрі зміни свідомість коштує вживання різної техніки або речовин. Це — сенсорна депривація, техніка сугестій і гіпнозу, різні школи йоги, суфізму, даосизму, шаманізму, християнського ісихазма, еротична техніка, досвід наркотичного сп'яніння, робота з різними енергетичними центрами.

Посилання[ред.ред. код]


Псі Це незавершена стаття з психології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.