Транспорт Вигурівщини-Троєщини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тра́нспорт Вигурівщини-Троєщини забезпечує зв'язок житлового масиву Вигурівщина-Троєщина, села Троєщина з Лісовим масивом, майже всіма житловими масивами Дніпровського і Дарницького районів Києва з правобережжям Києва.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Вигурівщина-Троєщина є однією з найбільш густонаселених місцевостей Києва. На Троєщині проживають понад 300 тис. мешканців[1], і при цьому транспортна проблема району — одна з найбільш актуальних. Через велику кількість пасажирів, поганий стан доріг, велику кількість заторів при виїзді з Троєщини, відсутність метрополітену, малу кількість рухомого складу на маршрутах району транспортна система знаходиться у вкрай поганому стані, і пасажири, які проживають на Троєщині, змушені щодня стикатися з цими проблемами.[2][3][4][5]

Транспорт на Троєщині представлений численними маршрутами автобусів, тролейбусів, трамваїв, маршрутних таксі. Крім того, на Троєщині існує Лівобережна лінія Київського швидкісного трамвая, що з'єднує масив з міською електричкою, за декілька кілометрів від масиву знаходяться станція «Троєщина» та Троєщина-2, а також планується побудувати рейковий транспорт (метро, швидкісний трамвай чи легке метро).[6][7]

Троєщинський автобус[ред. | ред. код]

Міська електричка[ред. | ред. код]

Після введення в дію київської міської електрички 2 вересня 2009 року до троєщинських автобусів додалося ще два маршрути (працюють лише у робочі години електрички):

Також до міської електрички можна дістатися швидкісними трамваями № 4 та № 5.

Троєщинський тролейбус[ред. | ред. код]

 • Тролейбуси № 30 і 31. Тролейбус № 30 був відкритий 10 липня 1984 року, з'єднав станцію метро Почайна (тоді — «Петрівка») і вулицю Сабурова. Згодом кілька разів маршрут змінювали (продовжували до вулиць Данькевича, Цвєтаєвої та Милославської), а в 1997 році подовжили до залізничної станції Зеніт. Сучасний маршрут — з 1998 року: станція Зеніт → проспект Бандери → Північний міст → проспект Шухевича → проспект Маяковського (до вулиці Милославської)[9]. Тролейбус № 31 з'явився в 1986 році і сполучив вулицю Сабурова (нині Лифаря) з Індустріальним шляхопроводом. У 1992 році маршрут було скасовано. Потім під номером 31 їздили два інші маршрути за межами Троєщини. За сучасним маршрутом тролейбус поїхав у 2003 році[9]: від станції Зеніт до перехрестя проспекту Маяковського і вулиці Цвєтаєвої за маршрутом тролейбуса № 30, далі — по вулицях Цвєтаєвої, Лісківській, Радунській до Милославської.
 • Тролейбуси № 46, 46-к, (з 8 жовтня 2014 року-№ 50 і 50-к) які з'явилися на заміну автобусу № 50 в серпні 2007 року.[10] Маршрут тролейбуса № 46 залишився таким самим, як і маршрут автобуса № 50: вулиця Милославська → проспект Маяковського → бульвар Перова → проспект Визволителів → вулиця Будівельників → Дарницька площа (з розворотом через площу і проспект Миру). Тролейбус № 46-к після проспекту Визволителів повертає на вулицю Малишка, звідки повертає на проїзд, де і має кінцеву "станція метро «Дарниця» (з розворотом через Броварський проспект).
 • Тролейбуси № 37, 37а забезпечують зв'язок станції метро «Лісова» з Троєщиною. Маршрути з'явились у 2002 році. Маршрут № 37 прямує за маршрутом: Станція метро «Лісова» → вулиця Кубанської України → Лісовий проспект → вулиця Братиславська → вулиця Драйзера → вулиця Радунська (до вулиці Милославської). Маршрут № 37а з'явився трохи пізніше за 37; він після вулиці Радунської повертав на вулицю Ліскіську, далі їхав вулицею Марини Цвєтаєвої і мав кінцеву біля перехрестя з проспектом Маяковського. На початку 2005 року цей маршрут було скасовано.[11] Тролейбус № 37а продовжив свою роботу з 28 січня 2011 року до «Поліклініки» за маршрутом: маршрут Тр37 → вулиця Лісківська → вулиця Цвєтаєвої → Поліклініка → вулиця Закревського → вулиця Данькевича → проспект Маяковського → вулиця Цвєтаєвої та далі в зворотному напрямку[12].


Троєщинський трамвай[ред. | ред. код]

Трамвайні колії на Троєщині прокладено по вулицях Закревського і Милославській. Ними їздять трамваї № 28, 35, 33.

 • Трамвай № 28 з'явився в 1986 році, його маршрут був аналогічний сучасному маршруту № 35.[13] В 1994 році маршрут було подовжено до вулиці Милославської.[14] Крім того, існував трамвай № 28-к (до вулиці Лифаря) та вже тоді трамвай № 33 було подовжено до вулиці Лифаря. З 2001 року трамвай № 28-к трамвай було перейменовано на трамвай № 35[15]; у такому вигляді маршрути існують і зараз. Маршрут трамвая № 28: Станція метро «Лісова» → вулиця Попудренка → вулиця Миропільська → вулиця Остафія Дашкевича → вулиця Миколи Кибальчича → вулиця Миколи Закревського → вулиця Милославська (кінцева трамвая знаходиться в невизначеному місці, неподалік від перехрестя з вулицею Бальзака).
 • Трамвай № 35 є скороченою версією трамвая № 28. Його кінцева — «вулиця Сержа Лифаря», в цілому маршрути ідентичні.
 • Трамвай № 33 їде з масиву ДВРЗ, через Дарницьку площу до зупинки «вулиця Сержа Лифаря», аналогічно до трамвая № 35.

Троєщинський швидкісний трамвай[ред. | ред. код]

Швидкісний трамвай існує на Троєщині з 2000 року, коли були введені в дію зупинки від станції ЛШТ «Генерала Ватутіна» до станції ЛШТ «Милославська» на маршруті № 2. Але через кілька місяців цей маршрут було перейменовано на трамвай № 2-к, а основний маршрут було подовжено за маршрутом трамвая № 28 до зупинки «вулиця Сабурова» (нині «Сержа Лифаря»). Лівобережний швидкісний трамвай тодішньої конфігурації мав дуже малий пасажиропотік, їздив вкрай рідко, тому 1 січня 2009 року його було скасовано.[16][17] Проте, після кількох років занепаду трамвай було реконструйовано, подовжено на одну станцію «Троєщина-2» до міської електрички та запущено знову 24 жовтня 2012 року. Нині Лівобережний швидкісний трамвай має таку конфігурацію маршрутів:

 • Трамвай № 4 їде по вулиці Оноре Де Бальзака зі станції «Милославська» до станції «Генерала Ватутіна», а далі по самостійній трасі до кінцевої станції лінії «Троєщина-2». Маршрут курсує у будні дні лише в години «пік».
 • Трамвай № 5 рухається на швидкісній ділянці аналогічно маршруту № 4, а після станції «Милославська» виїжджає на звичайну трамвайну лінію і їде по ній до зупинки «вулиця Сержа Лифаря».

Троєщинське маршрутне таксі[ред. | ред. код]

На Вигурівщині-Троєщині є досить численна кількість маршрутних таксі, які з'єднують район з різними станціями метро Києва. Деякі маршрутні таксі забезпечують зв'язок з віддаленими місцевостями Києва (Червоний Хутір, Голосіїв тощо).

 • Маршрутні таксі, що з'єднують Троєщину зі Святошинсько-Броварською лінією метрополітену:
  • Станція метро «Лісова»: 191 (через Лісовий масив), 233 (через станцію метро «Чернігівська»), 325 (приміська, їде із Пухівки через Зазим'я, Погреби; по Троєщині: автотраса T-10-08 → вулиця Милославська → вулиця Радунська → вулиця Драйзера), 418 («34»: через станцію метро «Чернігівська», проспект Юрія Гагаріна, вулицю Попудренка)
  • Станція метро «Чернігівська»: 213 (їде на Позняки), 221 (у напрямку станції метро «Дарниця»), 414 (їде до Дарницької площі), 416 (їде на Березняки, Русанівку, Деміївку, Голосіїв, Теремки), 418 («34»), 434 («34+21»), 523 (через проспект Маяковського, бульвар Перова, вулиці Остафія Дашкевича, Миропільській; їде до станції метро «Дружби народів»), 528, 529 (їде в Соцмісто, Нову Дарницю, Червоний Хутір, Бортничі), 590 та 590-Д (їдуть до станції метро «Либідська»)
  • Станція метро «Дарниця»: 221, 405 («7») (обидві: проспект Маяковського → вулиця Драйзера), 504 (вулиця Радунська → вулиця Лаврухіна → вулиця Лифаря → проспект Маяковського → бульвар Перова), 509 («50», за маршрутом 46Тр), 600 (вулиця Драйзера → бульвар Перова → вулиця Остафія Дашкевича → вулиця Жмаченка); у маршруток 405, 600 кінцева біля універмагу «Дитячий світ».
  • Станція метро «Лівобережна»: 222 (проспект Маяковського до Лифаря), 460 (вулиці Бальзака (спочатку непарна, потім парна сторона), Беретті, Драйзера, Кибальчича), 580 (вулиця Бальзака)
  • Станція метро «Вокзальна»: 597 (прибуває на Південний залізничний вокзал)
  • Станція метро «Шулявська»: 150 (вулиці Радунська, Градинська, Бальзака), 157Д (вулиця Бальзака), 550 (проспект Маяковського)
  • Станція метро «Берестейська»: 573 (на Троєщині вулиці Будищанська, Радунська, Лаврухіна, Бальзака, Ніколаєва)
 • Маршрутні таксі, що з'єднують Троєщину з Оболонсько-Теремківською лінією метрополітену:
  • Станції метро «Героїв Дніпра» та «Мінська»: 485 (проспект Маяковського → проспект Героїв Сталінграда → вулиця Тимошенка → Оболонський проспект)
  • Станція метро «Оболонь»: 180 (на Троєщині: вулиці Закревського, Драйзера, проспект Маяковського, вулиці Лифаря і Бальзака)
  • Станція метро «Почайна». Цю станцію метро проїжджає багато маршрутних таксі:
   • Маршрутні таксі з кінцевою на «Почайні»: 151 («101»: по вулиці Закревського), 157 (за маршрутом 21 автобуса; «21»: по вулиці Бальзака), 192 (по проспекту Маяковського), 522 («106»: вулицями Бальзака, Драйзера), 598 (за маршрутом: вулиця Цвєтаєвої → проспект Маяковського → вулиця Драйзера → вулиця Бальзака → вулиця Каштанова → далі за маршрутом 192МТ), 247 (від ринку «Троєщина» по проспекту Романа Шухевича)
   • Маршрутні таксі, що проїжджають повз «Почайну» (зупиняються на зупинках 30, 31 тролейбусів): 150, 550, 157Д, 478 , 597, 598Д, 573 (із заїздом на «Почайну» в напрямку Троєщини)
  • Станція метро «Либідська»: 590, 590Д; 416 (без заїзду; зупиняється на зупинці 43Тр "Готель «Дружба»)
  • Станції метро «Деміївська», «Голосіївська», «Виставковий центр»: 416
 • Маршрутні таксі, що з'єднують Троєщину із Сирецько-Печерською лінією метрополітену:

Найбільш протяжні маршрути мають: 416 маршрутка (з'єднує Троєщину і Теремки), 529 маршрутка (з'єднує Троєщину і Бортничі), 590Д маршрутка (з'єднує Троєщину зі станцією метро «Либідська»), 550 маршрутка (з'єднує Троєщину і Кадетський гай (Турецьке містечко), 180 маршрутка (з'єднує Троєщину і Виноградар).

Ліквідований транспорт[ред. | ред. код]

Троєщинський експрес[ред. | ред. код]

Три з чотирьох експрес-маршрутів, які існували в Києві, пролягали у Вигуровщиті-Троєщині. Маршрути 46ТР і 37ТР дублювали відповідні тролейбусні маршрути: 46Тр і 37Тр, а 58Е був додатковим автобусом, значно довшим за інші автобуси Троєщини.

 • Найпершим виник автобус № 58Е. Він був скороченим варіантом маршрутного таксі № 550 і мав спільну з ним кінцеву «вулиця Сабурова» (550 було подовжено лише в 2010 році). Крім цього, було ще дві зупинки на Троєщині — «Універсам» («Фестивальний», «ТЦ „Край“») та «Мікрорайон № 3» («ЕКОмаркет»). Цей автобус з'єднував Троєщину зі станціями метро «Почайна» та «Дорогожичі».
 • У травні 2008 року було започатковано автобус № 46ТР. Він дублював тролейбус № 46 і з'єднував Троєщину зі станцією метро «Дарниця» та Дарницькою площею. Поза Вигурівщиною-Троєщиною цей маршрут мав лише одну зупинку — «Авторинок». На Троєщині зупинявся на шістьох зупинках.
 • В серпні 2008 року було започатковано автобус № 37ТР. Він дублював тролейбус № 37 і з'єднував Вигурівщину-Троєщину зі станцією метро «Лісова». Не мав жодної зупинки поза Троєщиною, наступною після «станції метро „Лісова“» була зупинка «вулиця Закревського». Цей маршрут було скасовано в березні 2011 року.

Будівництво рейкового транспорту на Троєщині[ред. | ред. код]

Будівництво лінії метро на Троєщину є досить популярною темою у ЗМІ, коли підіймається питання розвитку Києва та проблем Вигурівщини-Троєщини. Питання рейкового транспорту на Троєщині є одним із головних при обіцянках київської адміністрації киянам. Про започаткування Подільсько-Вигурівської лінії є згадка вже в Генеральному плані розвитку Києва 1986 року.[18] Спочатку влада обіцяла, що побудує метро на Троєщину вже у 2007 році.[19] Під час передвиборчої агітації у 2008 році Леонід Черновецький пообіцяв готову Лівобережну лінію вже у 2011 році, з часом навіть почав обіцяти метро вже у 2010 році[20] Однак у вересні 2011 року з'явилося повідомлення, що обіцянки метро у 2010 — 2012 роках — це «передвиборчий популізм».[21]. При цьому не виключено, що метро на Троєщину взагалі не буде побудовано.[22][23] Але безпосередньо представники КМДА вважають трохи інакше. 2 вересня 2009 року було запущено міську електричку, яка мала б подолати проблеми транспорту у Вигурівщині-Троєщині.[24] Передбачалося, що цей проект «розвантажить» транспорт Троєщини.[25] 4 жовтня 2011 року її було подовжено по всьому Києву і замкнено в «кільце». Але після її запуску багато киян поскаржилися, що заявлені інтервал руху та час, за який електричка проїжджає коло, не відповідають реальним.[26][27] При цьому інтервал руху міської електрички становить 15 хвилин, інтервал руху автобусів № 60, 61, які забезпечують під'їзд до станції «Троєщина», становить 4 хвилини[28], час руху від Вигурівщини-Троєщини до «Троєщини» офіційно становить 18-20 хвилин[29], саме тому маршрут від Троєщини до Почайни електричкою займає більше часу, ніж маршрутками.[30]

Не оминають тему метро на Троєщині й під час виборів до Верховної Ради чи до Київської міської ради .

При цьому реальне майбутнє транспортної системи Вигурівщини-Троєщини невідоме. Планувалося (і досі планується) провести на Троєщину:

 • міську електричку[31]
 • власне метрополітен[32], при цьому називаються різні терміни: від 2014 року до 2016 чи ще далі[33][34]. При цьому можливо, що нова гілка метро пройде проспектом Маяковського.[35] А тим часом Олександр Попов зауважив, що метро на Троєщину вже будується, маючи на увазі будівництво Подільского мосту[36]
 • легкий метрополітен[7][37]
 • швидкісний трамвай[6][38][39]. В цьому варіанті троєщинці, за планами КМДА, отримають швидкісний трамвай уже в 2012 році; при цьому існує два варіанти розвитку подій: або трамвай подовжать до існуючої станції «Троєщина», або трамвай добудують до найближчого перетину із залізницею, де побудують нову станцію міської електрички, поки відому як «Троєщина-2».[40][41] Також якщо будуватимуть швидкісний трамвай по вулиці Бальзака, через п'ять чи більше років на Троєщині може з'явитися метрополітен на проспекті Маяковського.[42]


Примітки[ред. | ред. код]

 1. На Троєщині з'явиться театр
 2. Транспортні проблеми та небезпечні дороги Києва Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine. (рос.)
 3. Мешканці Троєщини щодня «потопають» у транспортних проблемах (рос.)
 4. Мешканці Троєщини потрапили у пастку громадського транспорту (рос.)
 5. Троєщина вважається найбільш проблемним районом[недоступне посилання з липня 2019] (рос.)
 6. а б Троєщина вважається найбільш проблемним районом Києва[недоступне посилання з липня 2019] (рос.)
 7. а б Попов обіцяє легке метро на Троєщині через три роки
 8. Дані взяті із зупинки на станції метро «Лісова»
 9. а б Стефан Машкевич, Кость Козлов. Київський тролейбус. — Київ : «Кий», 2009. — С. 594. — 2500 прим. — ISBN 978-966-8825-58-3.
 10. Тролейбуси з'єднають Троєщину і Ленінградську площу (рос.)
 11. Стефан Машкевич, Кость Козлов. Київський тролейбус. — Київ : «Кий», 2009. — С. 595. — 2500 прим. — ISBN 978-966-8825-58-3.
 12. Прес-реліз «Київпастранс» по темі
 13. Схема маршрутів громадського транспорту 1987 року
 14. Схема трамвайних маршрутів 1997 року
 15. Схема маршрутів
 16. Найграндіозніші плани КМДА на 2011 рік
 17. Троєщина залишиться без метро, але з трамваєм
 18. Про генеральний план розвитку м. Києва. Архів оригіналу за 28 жовтня 2011. Процитовано 6 жовтня 2011. 
 19. Черновецький пустить метро вже наступного року — 2006 р.
 20. Метро на Троєщину пустять роком раніше Архівовано 17 вересня 2011 у Wayback Machine.(рос.)
 21. «Заяви влади про метро на Троєщину у 2012 році — це передвиборчий популізм» — Маньковський. Архів оригіналу за 16 жовтня 2011. Процитовано 6 жовтня 2011. 
 22. Транспортні проблеми Лівобережжя неактуальні для влади (рос.)
 23. Влада не залишить Троєщині жодних шансів на подолання транспортної проблеми?[недоступне посилання з липня 2019] (рос.)
 24. У Києві запустили міську електричку від «Троєщини» до Петрівки
 25. У столиці запустили міську електричку (рос.)
 26. Кияни забракували міську електричку. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 6 жовтня 2011. 
 27. Кільцева електричка Азарова везе 50 хвилин, а киян півтори години
 28. 60 автобус, 61 автобус, а за фактичними даними не менше 10 хвилин
 29. З Троєщини до Петрівки за 13 хвилин
 30. Швидко дістаємося «Петрівки» від Троєщини (рос.)
 31. Лінію міської електрички бажають продовжити на Троєщину (рос.)
 32. Метро на Троєщину протягнуть до 2014 року[недоступне посилання з липня 2019]
 33. Метро на Троєщину побудують через п'ять років
 34. Метро на Троєщину поїде через 5-7 років
 35. Метро на Троєщину в Києві планують провести проспектом Маяковського (рос.)
 36. Київ вже будує метро на Троєщину, — Попов
 37. Легке метро з'єднає Троєщину з правим берегом (рос.)
 38. Азаров прокладе на Троєщину гілку швидкісного трамвая[недоступне посилання з липня 2019]
 39. Троєщина залишиться без метро, але зі швидкісним трамваєм
 40. «Міні-метро» на київській Троєщині запрацює вже в 2012 році
 41. Замість метро на Троєщині буде швидкісний трамвай. Архів оригіналу за 8 січня 2012. Процитовано 7 жовтня 2011. 
 42. Метро на Троєщину протягнуть по Маяковського

Посилання[ред. | ред. код]