Транспорт Львова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Львів — найбільший транспортний вузол Західної України, через який проходить ряд національних автострад європейського значення, важливі залізничні шляхи. У місті знаходиться міжнародний аеропорт Львів.

Автомобільний транспорт[ред. | ред. код]

Львів — важливий центр автомобільних перевезень, який лежить на шляху з центральної та північної України в Центральну Європу. Через Львів проходять міжнародні автошляхи М06 (Київ — Чоп; на Київ та Будапешт), М09 (Львів — Рава-Руська, на Варшаву), М10 (Львів — Краковець, на Краків), М11 (Львів — Шегині, на Краків), національні автошляхи Н02 (Львів — Тернопіль), Н09 (Львів — Івано-Франківськ — Мукачеве), Н13 (Львів — Самбір — Ужгород), Н17 (Львів — Луцьк). Через Львів проходять також європейські маршрути E40 (Кале — Ріддер), E372 (Варшава — Львів), E471 (Мукачеве — Львів). В найближчому майбутньому планується спорудження платного автобану «Київ — Краковець», який стане частиною пан'європейського транспортного коридору «Київ — Берлін». Навколо Львова збудована незамкнена об'їзна дорога.

Великою проблемою для міста є автомобільні затори та незадовільний стан дорожнього покриття.[1][2][3]

Можна виділити наступні причини транспортних проблем міста:

 • Через особливості архітектури міста та його забудови, вулиці в центральній частині Львова є переважно вузькими. Через це розповсюдженим у Львові явищем є вулиці з одностороннім рухом.
 • Складність рельєфу, який зумовлює проходження основних транспортних потоків через центр Львова.
 • Стрімке збільшення кількості автомобілів[4], що спричинене зростанням купівельної спроможності громадян.
 • Через те, що значна кількість магістральних вулиць міста вимощена бруківкою, перекладання якої дорожче за заміну асфальту, покриття на деяких, в тому числі центральних, вулицях перебуває в жахливому стані.
 • Недостатня кількість паркінгів, в тому числі багаторівневих.[5]
 • Значна кількість маршрутних таксі, що становлять найбільшу частку громадського транспорту міста.
 • Порушення водіями ПДР, зокрема правил паркування.

Для розв'язання транспортних проблем міста на 2010-ті роки планується реконструкція існуючих та будівництво нових доріг, спорудження багаторівневих розв'язок та будівництво багаторівневих підземних паркінгів.

Повітряний транспорт[ред. | ред. код]

Докладніше: Львів (аеропорт)

Пасажирські повітряні перевезення у Львові здійснюються через міжнародний аеропорт «Львів», який знаходиться в межах міста на відстані 6 км від Львівської опери, що знаходиться на Проспекті Свободи в центральній частині міста. Сьогодні повітряні рейси зі Львова прямують до міст України, Польщі, Італії, Латвії, Австрії, Білорусі, Ізраїлю, Німеччини, Великої Британії, Іспанії та Туреччини. Аеропорт приймає такі літаки: Ан-12, Ан-24, Ан-26, Ан-30, Іл-14, Іл-18, Іл-76(130т), Ту-134, Ту-154, Як-40, Як-42, модифікації Боїнгів, Аеробусів Airbus та МакДонел-Дугласів. Розміри злітно-посадкової смуги — 2510 на 45 метрів. У 2012 році був побудований новий термінал "А", у зв'язку з цим "старий термінал" був закритий. Однак з червня 2019 року термінал було відкрито для внутрішніх рейсів. В майбутньому також планують перенести чартерні рейси.[6]

Залізничний транспорт[ред. | ред. код]

Аеропорт «Львів»(Старий термінал)

Сьогодні Львів — резиденція управління Львівської залізниці — найстаршої та однієї з найбільших складових Державної адміністрації залізничного транспорту України.

Перший потяг прибув до Львова з Відня 4 листопада 1861 року. У 1866 році було прокладено гілку до Чернівців, а у 1869 — до Бродів. На початку 20 століття виникла необхідність будівництва нового вокзалу у Львові. Нову споруду було здано 26 березня 1904 року. Вокзал вважався одним із найкращих у Європі, як з архітектурної, так і з технічної точок зору.

Сучасний Львів є важливим залізничним вузлом, через який відбувається сполучення західних областей України (Чернівецької, Івано-Франківської та Закарпатської) з іншою частиною держави. Через Львів також проходить значна частина залізничних шляхів, що з'єднують Україну з Європою. У 2010-х роках планується втілення проекту «Євроколія», суть якого зводиться до сполучення Львова з Польщею залізничною лінією з європейською шириною колії, що дозволить значно пришвидшити залізничний перетин українсько-польського кордону. Цей проект внесено в топ-10 пріоритетних інвестиційних проектів України.[7]

З 1951 року у Стрийському парку міста діє Львівська дитяча залізниця — виховний та освітній позашкільний заклад, місце відпочинку дітей та дорослих.

Міський громадський транспорт[ред. | ред. код]

Квитки на електротранспорт у Львові. 2013 рік

Історія громадського транспорту у Львові бере початок з 18 століття. Тоді у місті з'явилися диліжанси і відники, які у Львові отримали назву «тарадайки». У 1835 році у Львові з'явився перший в Україні регулярний маршрут громадського транспорту — кінний омнібус, який сполучав середмістя з Винниками[8]. Згодом у місті з'явилися кінний та електричний трамваї, автобуси, тролейбуси, маршрутні таксі, рейковий автобус. Існують проекти спорудження у Львові метрополітену.

Восени 2011 року у Львові розпочалась реорганізація транспортної системи. В рамках цієї реорганізації впроваджується транспортна стратегія, розроблена спеціалістами французької компанії «Луї Бергер» (фр. Louis Berger) разом з фахівцями кафедри транспортних технологій НУ «Львівська політехніка». Одним з головних акцентів нової транспортної схеми є надання пріоритету електротранспорту та розвантаження центральної частини міста від автобусного транспорту.

В кінці 2011 — на початку 2012 у Львові буде запроваджено сучасну систему управління дорожнім рухом. 29 транспортних розв'язок на маршрутах трамваїв № 2 і 6 будуть обладнані контролерами руху та сучасними світлофорними об'єктами. Вони керуватимуться із єдиного центру керування рухом, який планується розмістити на вул. Коновальця.[9]

Трамваї[ред. | ред. код]

У 1880 році у Львові було відкрито першу в Україні мережу кінного трамваю. Перші гілки сполучили залізничний вокзал із площею Митною та Підзамче. У 1894 році у місті відкрили електричний трамвай, мережа якого після 1907 року почала невпинно рости. Проте, після впровадження у 1952 році тролейбуса, трамвайні маршрути почали закривати, замінюючи їх тролейбусними. Цей процес остаточно зупинено всередині 1980-их років.

Сьогодні трамвайний парк Львова складається з 118 трамваїв чехословацького виробництва Tatra KT4 та 9 трамваїв львівського виробництва Електрон. Налічується 10 трамвайних маршрутів, які експлуатуються ЛКП «Львівелектротранс».

Вартість проїзду, незалежно від відстані, становить 5 грн. (загальна) та 2,50 грн. (для учнів і студентів). Проїзні квитки можна придбати у газетних кіосках, терміналах та безпосередньо у водіїв трамваїв під час зупинки. Куплений квиток потрібно обов'язково прокомпостувати — покласти квиток у один з компостерів, що висять на стінах, та пробити його (незакомпостований квиток не дає права на проїзд).

Тролейбуси[ред. | ред. код]

Тролейбус ЛАЗ-Е183 маршруту № 12

Тролейбуси у Львові були введені у експлуатацію у 1952 році. Перший маршрут сполучив залізничний вокзал із площею Міцкевича.

На сьогодні тролейбусний парк налічує близько 70 (до 60 на маршрутах) машин типів LAZ-Е183D1, ЛАЗ-52522, Skoda 14Tr, Skoda 15Tr, Богдан Т601.11 та Electron T191. Налічується 10 тролейбусних маршрутів, які експлуатуються ЛКП «Львівелектротранс».

Вартість проїзду, незалежно від відстані, становить 5 грн. (загальна) та 2,50 грн. (для учнів і студентів). Проїзні квитки можна придбати у газетних кіосках, терміналах та безпосередньо у водіїв тролейбусів під час зупинки. Куплений квиток потрібно обов'язково прокомпостувати — покласти квиток у один з компостерів, що висять на стінах, та пробити його (незакомпостований квиток не дає права на проїзд).

Автобуси[ред. | ред. код]

Організатором автобусних перевезень у м. Львові є Управління транспорту Львівської міської ради (УТ ЛМР). Правове регулювання галузі пасажирських перевезень здійснює Закон України Про Автомобільний транспорт, постанова Кабінету Міністрів України №1081 та інші підзаконні нормативно-правові акти України.

Автобус ЛАЗ А291 маршруту № 5

Перша автобусна лінія запрацювала у місті у 1928 році, вона сполучила площу Кропивницького з аеропортом. Найбільшого розмаху автобусний рух у Львові набув в часи приналежності міста до Радянського Союзу. Після його розпаду громадські автотранспортні перевезення було монополізовано приватними перевізниками на маршрутних таксі. Впродовж років незалежності України у Львові поступово було закрито всі автобусні маршрути з подальшою їх заміною на маршрути, які працювали у режимі маршрутного таксі і обслуговувалися мікроавтобусами — так званими «маршрутками». У 2009 році Львівська міська рада розпочала процес відновлення руху великих та надвеликих автобусів у Львові: відкрито кілька маршрутів, що обслуговуються автобусами великої і надвеликої місткості. До 2012 року планувалося збільшити парк великих автобусів до 92 одиниць, однак тоді цього не сталося[10].


Згідно з конкурсом 2018 року на міські маршрути в будні мали б виходити 578 (586) автобусів, із яких не менше 150 автобусів великого класу (12 м), і не менше 428 середнього класу (8 м) місткістю не менше 35 пасажирів. Недостача автобусів на маршрутах станом на березень 2019 - не менше 150 одиниць. В комунальному АТП-1 незадіяними залишається 22 ЛАЗи, і не менше 50-ти Електронів / МАЗів. Бракує щонайменше ще 100 водіїв.

Станом на квітень 2019 в місті нараховувалося 56 міських автобусних маршрутів, які обслуговуються 4 приватними перевізниками та комунальним АТП № 1. Працює лише 51 маршрут, з них 9 на тимчасових договорах. 5 маршрутів взагалі не обслуговуються впродовж кількох місяців (перевізників не визначено).

Загальний випуск становив близько 450 автобусів, з яких до 170 великого класу (12 м), і 280 середнього класу (Богдан / Еталон). Львівське комунальне АТП-1 обслуговує 24 маршрути (7 на тимчасових договорах), а також експрес «АеропортЗалізничний вокзал». Чотири приватні перевізники обслуговують 26 маршрутів (2 на тимчасових договорах).

Комунальне АТП-1 має у власності 281 автобус: 115 Електронів, 100 МАЗів, 28 ЛАЗів, 18 БАЗів (Волошка), 20 Атаманів. Також є кількадесят вживаних автобусів з країн Європи. Випуск на маршрути АТП-1: 142 Електрони / МАЗи, 14 Атаманів, 12 БАЗів. Ще 3 маршрути (№20, 32, 37) обслуговують приватні субпідрядники АТП-1 на Богданах / Еталонах.

В 2019 році запланована закупівля ще 100 низькопідлогових автобусів пасажиромісткістю 95 осіб в кредит в рамках проекту «Міський громадський транспорт України», фінансування якого погодив Європейський інвестиційний банк.

Чотири приватні перевізники випускають на маршрути переважно автобуси малого класу БАЗ-А079 «Еталон», Богдан А092 середнього класу (близько 280 одиниць), 10-метрові Богдан А601, а також вживані автобуси з Європи (близько 35 одиниць).

Всі автобусні маршрути Львова працюють в режимі «Звичайний» (крім експресу в Аеропорт). Вартість проїзду — 7 грн (станом на квітень 2019 року). Право на безкоштовний проїзд мають всі пільгові категорії, яким це гарантує закон, а також пенсіонери за віком, особи з інвалідністю 3-ї групи та школярі у час навчального року

Рейковий автобус[ред. | ред. код]

Рейковий автобус на залізничному вокзалі

Міський рейковий автобус у Львові було відкрито 1 грудня 2009 року. Цей, новий для України вид транспорту, обслуговувався автомотрисою, що рухалася залізничними коліями в межах міста. Львівський рейковий автобус сполучав мікрорайон Сихів із залізничним вокзалом та районом Підзамче.

Вартість проїзду становила 1 гривню 50 копійок. За день рейковий автобус здійснював спочатку 7, а потім — 5 рейсів.

1 червня 2010 року рейковий автобус закрили через значні збитки: за весь період курсування послугами рейкового автобуса на дільниці Сихів–Підзамче скористалися 67 903 пасажири, доходи від продажу проїзних квитків становили 84 879 грн, а от експлуатаційні витрати сягнули 1 256 000 грн. Таким чином, прямі збитки залізниці дорівнюють 1 181 000 грн.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://h.ua/story/69922/
 2. http://news.lvivport.com/content/view/5461/105/[недоступне посилання з травня 2019]
 3. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 листопад 2009. Процитовано 4 січень 2010. 
 4. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 червень 2013. Процитовано 4 січень 2010. 
 5. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 червень 2013. Процитовано 4 січень 2010. 
 6. 666. Старий термінал львівського аеропорту відновлює роботу. Фото. tvoemisto.tv. Процитовано 2019-08-26. 
 7. http://www.zaxid.net/newsua/2010/1/13/181450/[недоступне посилання з липня 2019]
 8. http://postup.brama.com/usual.php?what=17797
 9. До Євро-2012 Львів матиме систему управління дорожнім рухом
 10. Євро-автобуси Львова вийшли на маршрут. Архівовано 4 листопад 2010 у Wayback Machine. Інформаційний центр «Україна-2012»