Траншейна стопа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Невідомий солдат 1-ї світової війни з ураженням стоп

Траншейна стопа (інколи Окопна стопа) — це специфічне захворювання що виникає коли частина тіла, частіше всього стопи, знаходиться у вологому та холодному середовищі впродовж тривалого часу, але при температурі вище 0 °C, на відміну від відмороження.

Для виникнення цього стану температура має становити як правило від 0 до 15 °C протягом більше ніж 10-16 годин. Але може виникати і при менш тривалому впливі несприятливого середовища.

Найчастіше вражаються ноги, але стан цей може виникнути у будь якій частині тіла, у тому числі і рук.[1]

Траншейну стопу було уперше описано лікарем армії Наполеона 1812 року.[2]

Суть явища і симптоматика[ред. | ред. код]

Визначальним чинником виникнення цієї форми відмороження вважають високу вологість, оскільки відомо про численні випадки траншейної стопи в температурному діапазоні 5-10 °C[3]. Збільшення вологості повітря знижує теплоізоляційні властивості одягу і взуття, дуже висока вологість може викликати муміфікацію пальців стоп вже в температурному діапазоні 2-5 °C[3]. З досвіду військового медичного персоналу перебування особового складу в окопах, що промерзли і засипані снігом, не так сильно сприяє розвитку відморожень, як знаходження солдатів в окопах, залитих водою і рідким мулом[3].

Виділяють три форми: легку, середню і важку[4].

Легка форма є найпоширенішою (80-90 % випадків); вона характеризується втратою тактильної і больової чутливості (онімінням) стоп, спонтанними наростаючими болями, які заважають самостійній ходьбі і позбавляють хворого нормального сну. При цьому особливо страждають передня частина стопи і великі пальці ніг, що примушує хворого при ходьбі спиратися на п'яти. Виникає відчуття пекучості ступень і повзання по них мурашок[4].

Середня форма характеризується виникненням на місцях набряку пальців ніг, тилу стопи і пальце-підошвенній складці пухирів, заповнених желеподібною субстанцією лимонного або кров'яного кольору[4].

Важка форма характеризується глибокими трофічними розладами тканин аж до омертвіння з розвитком гнильних або анаеробних інфекцій[4].

Профілактика і лікування[ред. | ред. код]

З метою профілактики поширення захворювання вживають заходи з осушення окопів, зведення утеплених притулків для відпочинку, своєчасної заміни і просушування промоклих онуч і взуття[4].

Лікування, як правило, стаціонарне, із застосуванням новокаїнових блокад і антикоагулянтів[5]. Хворі з траншейною стопою мають бути госпіталізовані, їм призначається фізіотерапевтичне лікування: ультрафіолетове опромінення і ультрависокочастотна терапія[4]. Іноді може знадобитися і хірургічне втручання[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Zafren, Ken (3 листопада 2021). Nonfreezing cold water (trench foot) and warm water immersion injuries. UpToDate (англійською). Процитовано 27 березня 2022. 
  2. Régnier C (2004). Etiological argument about the Trench Foot. Hist Sci Med (French) 38 (3): 315–32. PMID 15617178. 
  3. а б в Мартов Ю. Б., Лавров И. Н. Отморожения // Первая доврачебная помощь / Отв. ред. | ответственный = В. М. Величенко. — М.: Медицина, 1989. — С. 134. — (272 с.)
  4. а б в г д е Траншейная стопа // Большая советская энциклопедия / Отв. ред. В. А. Введенский / Изд. 2-е. — М.: Большая советская энциклопедия, 1956. — Том 43. — С. 164.
  5. а б Траншейная стопа // Большая советская энциклопедия. / Отв. ред. А. М. Прохоров. / Изд. 3-е. — М.: Большая советская энциклопедия, 1977. — Том 26. — С. 170. — (622 с.)

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • ТАКТИЧНА МЕДИЦИНА ДЛЯ ПІДРОЗДІЛІВ СПЕЦІАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ. - ПП «МВЦ «Медінформ» - К.: 2016. - 146 с. Ел.джерело (С.8-12)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]