Трапецієподібна кістка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Трапецієподібна кістка
Ліва рука спереду (з боку долоні). Трапецієподібна кістка виділена червоним.
Ліва трапецієподібна кістка.
Деталі
Ідентифікатори
Латина os trapezoideum, os multangulum minus
MeSH D051223
TA98 A02.4.08.010
TA2 1257
FMA 23724
Анатомічна термінологія

Трапецієподібна кістка[1], також мала багатокутна кістка (лат. os trapezoideum, os multangulum minus) — одна з кісток зап'ястка. Є найменшою в дистальному ряді зап'ясткових кісток[2] :708. Має клиноподібну (трапецієподібну) форму, з широкою дорсальною частиною і вузькою долонною, та чотири кутові грані, розділені гострими краями. Бере участь в утворенні кісткової основи руки[2] :708. Присутня у всіх ссавців, у плазунів і земноводних їй гомологічна друга дистальна зап'ясткова кістка.

Поверхні[ред. | ред. код]

  • Верхня поверхня (facies superior) — чотирибічна, гладка, злегка увігнута, зчленована з човноподібною кісткою.
  • Нижня поверхня (facies inferior) — зчленована з проксимальним кінцем другої п'ясткової кістки, утворюючи з останньою другий зап'ястково-п'ястковий суглоб, опукла з боків, увігнута у передньо-задньому напрямку і розділена припіднятим гребенем на дві нерівні грані.
  • Дорсальна і долонна поверхні (facies dorsalis, facies palmaris) — мають шерехату структуру, призначену для прикріплення зв'язок; дорсальна дещо більша за розміром.
  • Бічна чи латеральна поверхня (facies lateralis) — вигнута і гладка, зчленована з кісткою-трапецією.
  • Присередня чи медіальна поверхня (facies medialis) — увігнута і гладка спереду, де зчленовується з головчастою кісткою; шерехата ззаду, де до неї кріпиться міжкісткова зв'язка.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Черкасов В. Г. та ін. Кістки кисті // Міжнародна анатомічна термінологія (латинські, українські, російські та англійські еквіваленти) / Під ред. проф. В. Г. Черкасова. — Вінниця : Нова книга, 2010. — P. 43.
  2. а б Drake, Richard L.; Vogl, Wayne; Tibbitts, Adam W.M. Mitchell; illustrations by Richard; Richardson, Paul (2005). Gray's anatomy for students. Philadelphia: Elsevier/Churchill Livingstone. ISBN 978-0-8089-2306-0.