Траян

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Марк Ульпій Нерва Траян
MARCUS ULPIUS NERVA TRAIANUS
Traianus Glyptothek Munich 336.jpg
13-й Император
Початок правління: 28 січня 98 р. (100-ті)
Кінець правління: 9 серпня 117 р. (120-ті)
Попередник: Марк Кокцей Нерва
Наступник: Публій Елій Траян Адріан
Дата народження: 18 вересня 53(0053-09-18)
Місце народження: Італіка, Бетіка
Дата смерті: 9 серпня 117(0117-08-09) (63 роки)
Місце смерті: Газіпаша,Туреччина
Дружина: Помпея Плотіна
Династія: Антоніни
Батько: Марк Ульпій Траян
Мати: Марція Барея

Марк У́льпій Не́рва Троя́н, відоміший як Троя́н (лат. Marcus Ulpius Nerva Traianus); 18 вересня 53 р., Італіка, Бетика — 8/9 серпня 117 р., Селінунт, Кілікія) — римський імператор з династії Антонінів (лат. Caesar Nerva Traianus Augustus, з 28 січня 98 р.). Великий понтифік з 98 р. З його правлінням повязують одну із найкращих епох Римської імперії (Нерва, Траян, Адріан, Антоній, Марк Аврелій). Один з найкращих правителів[1].

Почесні титули: лат. Germanicus (з жовтня/листопада 97 р.), Pater patriae98 р.), лат. Dacicus Maximus31 грудня 102 р.), лат. Optimus (з весни 114 р.), лат. Parthicus21 лютого 116 р.). Перший імператор-іноземець. Після смерті обожествлений (лат. Divus).

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в Італіці, 18 вересня 53 у сім'ї консула. 91 року був призначений консулом. Придушив низку повстань германців. Імператор Нерва усиновив його, призначив цезарем-полководцем і надав йому титул трибуна. Після смерті Нерви Сенатом, народом і військом Траян був проголошений імператором. У 105 р. перетворює Дакію на римську провінцію, а 106 р. — повертається до Риму, починає будівництво широкої дороги через трясовину Понтона, починає роботу над колоною Траяна, де представлені епізоди його воєн проти даків. Підкорив Вірменію (114 р.) і Месопотамію (115 р.). У проміжку між п'ятим і шостим консульством Траян проводить роботи з поліпшення каналізації Риму, розширює Цирк, будує храми і новий міст через Дунай. В кінці шостого консульства наказав побудувати Форум і Базиліку Ульпіана. Серед інших подій, увічнених на монетах, — забезпечення освітою п'яти тисяч дітей, завоювання Парфії, (згодом втрачена при Адріані).

Optime Principe[ред.ред. код]

Карта Римської імперії за часів Траяна, 98-117 рр. н. е.

Траян залишив собі славу одного з найкращих римських правителів. Він був першим, кому римляни привласнили титул «Optime Principe». Траян займав посаду консула шість разів, двічі був полководцем і двадцять разів удостоювався повноважень трибуна. Титул «Германський» він отримав при житті Нерви, а титул «Дакійський» — в 103 р. Найменування OPTIMUS (Найкращий) вперше з'явилося на його монетах в 104 р.

Траян

У роки правління Траяна монети карбували в Римі, Малій Азії, Галії й Іспанії.

Ставлення до християн[ред.ред. код]

Траян у своїй політиці щодо християн не впроваджував нічого нового, а тільки продовжував політику своїх попередників. Заборонив таємні зібрання, велів страчувати християн за одне лише ім'я. Були скасованні безіменні доноси. Тобто мусив бути позивач інакше справу не розглядали в суді. Процес суду над християнами був спрощений при ньому. За його правління за свідченням Євсевія Кесарійського мученицьке загинув Ігнатій Антіохійський, Симеон Єрусалимський і Климент Римський[1].

Творчість[ред.ред. код]

Надавав покровительство римським та грецьким письменникам. Траян сам спробував себе в літературі. Описав війну з даками — «Книги про даків» (Dacicorum libri), яку цитували ще в V ст. Проте на сьогодні втрачено. Відомі листи Траяна до Плінія Молодшого, що являють собою рідкісний та цінний зразок службової кореспонденції.

Література[ред.ред. код]

  • Лесюк Михаїл, протоієрей Історія древньої церкви. — К : Видавничий відділ УПЦ КП, 2013. — 776 с.

Посилання[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Лесюк, 1910, с. 117