Тренувальна місія НАТО у Республіці Афганістан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тренувальна місія НАТО у Республіці Афганістан
англ. NATO Training Mission-Afghanistan
NTM-A SSI.jpg
Емблема місії
Дата: 2009
Місце: Афганістан
Результат: триває

Тренувальна місія НАТО у Республіці Афганістан (англ. NATO Training Mission-Afghanistan, NTM-A) — багатонаціональна військова місія країн-учасниць Північноатлантичного альянсу, Афганістану та країн-партнерів НАТО. Про створення місії глави держав і урядів НАТО оголосили на саміті в Страсбурзі і Кельні (2009). Головне завдання місії — надати підтримку у створенні спроможних і самодостатніх Національних сил безпеки Афганістану, Афганської національної армії (ANA) та Афганської національної поліції (ANP)[1][2][3].

Історія[ред. | ред. код]

3 квітня 2009 року на саміті НАТО у Страсбурзі, що був приурочений до святкування шістдесятої річниці миру та безпеки, враховуючи успішне виконання аналогічної місії в Іраку, було анонсовано про створення тренувальної місії Альянсу в Ісламській Республіці Афганістан. 21 листопада 2009 року була створена спеціальна комплексна програма для місії. Країнам-союзникам і партнерам Альянсу було розіслане повідомлення про початок місії, а також заклик до приєднання. Метою місії є встановлення нових і зміцнення існуючих відносин, розширення завдань з підготовки і наставництва, розбудова потенціалу і якості Афганських національних сил безпеки[4].

Командувачем тренувальної місії в Афганістані призначено генерал-лейтенанта Уїльяма Колдуелл IV[5]. На церемонії відкриття місії і передачі командування були присутні афганські міністр оборони Абдул Рахім Вардак, міністр внутрішніх справ Ханіф Атмар, командувач Міжнародних сил сприяння безпеці генерал Стенлі Маккристал і понад 400 військовослужбовців, цивільних осіб та представників країн-партнерів.

У 2011 році до місії було залучено близько 300 тис. військовослужбовців різних країн світу (в тому числі з міжнародної коаліції сприяння безпеці в Афганістані). Після 2014 року планується збільшити цей показник до 400 тис., а також змінити концепцію місії[6], яка буде мати назву «Рішуча підтримка» (Resolute Support).

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що нова місія після 2014 року матиме не бойовий, а так само тренувальний характер[6].

Країни-учасниці місії[ред. | ред. код]

Нагороди[ред. | ред. код]

Стрічка Нагорода Роки Примітка
Joint Meritorious Unit Award ribbon.svg Нагорода за видатну єдність частини 2009-2010 За службу в Афганістані[10]
Joint Meritorious Unit Award ribbon.svg Нагорода за видатну єдність частини 2010-2011 За службу в Афганістані[10]
Joint Meritorious Unit Award ribbon.svg Нагорода за видатну єдність частини 2011-2012 За службу в Афганістані[10]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Antonio Giustozzi, "Shadow Ownership and SSR in Afghanistan, " Chap. 11 in Tim Donnais (ed.) Local Ownership and Security Sector Reform, DCAF/Lit Verlag, Zurich/Berlin, 2008 ‘Local Ownership.’
  • Antonio Giustozzi, "Auxiliary Force or National Army: Afghanistan ‘ANA’ and the COIN Effort, " 2002—2006, Small Wars and Insurgencies, Vol. 18, No.1, 45-67, March 2007
  • War, politics and society in Afghanistan, 1978—1992, By Antonio Giustozzi