Трепел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Трепел — пухка або слабо зцементована, тонкопориста опалова осадова порода білого, світло-сірого чи світло-жовтого кольору (іноді — сiруватого до бурого, червоного та чорного).

Загальний опис[ред.ред. код]

Відрізняється від діатоміту малим вмістом органічних залишків; складається з дрібних сферичних опалових тілець (глобул) розміром 0.01 — 0.001 мм, із домішкою глинистих мінералів, глауконіту, кварцу, польових шпатів.

Трепел є активною гідравлічною добавкою, використовуваною при виробництві портландцементу і пуцоланового портландцементу. В сухому і молотому вигляді трепел може бути використаний у складі сухих будівельних сумішей як активний мікронаповнювач.

Трепел також застосовується для виготовлення цегли, застосовуваної для теплоізоляції стін і заповнення каркасів будівель. У зовнішніх огороджувальних конструкціях будівель трепельну цеглу практично не застосовують через високу гігроскопічність, і, як наслідок, низьку морозостійкість матеріалу.

Густина 1,2-2,5. Об'ємна маса в моноліті 700—1250 кг/м3, пористість 50-70 %, міцність 30-35 кг/см2. За фiзико-хiмiчними властивостями Т. аналогiчний дiатомiту, але містить мало або майже позбавлений органічних залишкiв. Використовується у будівництві, нафтовій промисловості. Від назви м. Триполі в Лівії.

В Україні є на Поділлі, на Донбасі та в ін. р-нах.

Література[ред.ред. код]


Гірнича справа Це незавершена стаття з гірництва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.