Третій уряд Дональда Туска

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Третій уряд Дональда Тускапольський уряд прем'єр-міністра Дональда Туска, що діє з 13 грудня 2023 року.

Уряд був сформований за підсумком парламентських виборів, які пройшли у Польщі 15 жовтня 2023 року. За підсумками виборів коаліцію у 240 (з 229 необхідних для утворення більшості) мандатів сформували чотири опозиційні до на той момент правлячої «Права і справедливості»: «Громадянська коаліція», «Польща 2050», Польська селянська партія та «Лівиця».

Передумови створення уряду

[ред. | ред. код]

13 листопада 2023 року відбулося перше засідання Сейму Х каденції. Згідно з чинною Конституцією Польщі, першочерговим правом на утворення уряду володіє Президент.

6 листопада 2023 року Президент Польщі Анджей Дуда оголосив, що висуває на посаду тимчасового прем'єр-міністра чинного прем'єр-міністра Матеуша Моравецького, а 27 листопада 2023 року Дуда прийняв від нього.присягу.

Але, 11 грудня 2023 року депутати висловили вотум недовіри уряду Моравецького. Того ж дня Моравецький подав у відставку, яку прийняв Президент, а депутати перейшли до другого конституційного кроку формування уряду, що сталося вдруге з моменту прийняття Конституції 1997 року.

Керуючись ст. 154 Конституції Польщі, Сейм обрав Туска прем'єр-міністром Польщі, а згодом 248 голосами депутатів був сформований уряд. Уряд є коаліційним, до його складу увійшли представники усіх парламентських фракцій, які сформували коаліцію в Сеймі.

13 грудня 2023 року присягу від новообраного прем'єр-міністра та усіх членів уряду прийняв Президент і третій уряд Туска почав роботу.

Члени уряду[1]

[ред. | ред. код]

Програма уряду

[ред. | ред. код]

12 грудня 2023 року Туск виголосив exposé Сейму, у якому наголосив на важливості дотримання виконання прав та свобод громадян, в тому числі незалежності судів та Конституційного Трибуналу, а також підкреслив важливість підтримки України у повномасштабній агресії Росії.

Промова Туска тривала дві години та чотири хвилини, що стало другою за тривалістю промовою серед усіх прем'єр-міністрів III Речі Посполитої. Найдовшу виголосив сам же Туск у 2007 році, вона тривала три години та п'ять хвилин.[2]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Rząd premiera Donalda Tuska zaprzysiężony - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (pl-PL) . Процитовано 11 квітня 2024.
  2. Chłopaś, Marcin (12 грудня 2023). 124 minuty exposé Donalda Tuska. Ale to nie jest rekord. Newsweek (пол.). Процитовано 11 квітня 2024.

Посилання

[ред. | ред. код]