Трилер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Три́лер (від англ. thrill — трепет, коливання) — жанр кіно та літератури, в яких специфічні засоби повинні викликати у глядачів або читачів почуття співпереживання пов'язане з емоціями тривожного очікування, невизначеності, хвилювання чи страху[1].

Характеристика[ред. | ред. код]

У трилері, як правило, розповідь ведеться від особи жертви або злочинця, широко використовується сюжетний прийом затягування драматичної паузи, що має викликати у глядача напружене очікування і нервове занепокоєння («саспенс»), а також виразні сильнодіючі засоби — натуралістичні подробиці, раптові великі плани, шумові ефекти, затемнений кадр, що приховує загрозу, відповідний музичний супровід.

« «Що їх усіх об'єднує — інтенсивність породжуваних емоцій … Якщо трилер не в змозі лоскотати нерви, значить, він не справляється зі своєю роботою» Джеймс Паттерсон. »

Оскільки це напрямок в якому присутнє зображення негативних персонажів, які вчиняють протиправні вчинки, що суперечать загальноприйнятим правилам, жанр іноді важко відрізнити від детективу. На думку окремих оглядачів різниця полягає у тому що:

« «Якщо у детективі дія рухається назад у часі, до розгадки; то у трилері — вперед, до катастрофи»[1] »

Загалом розрізняти ці жанри не завжди легко і один часто складається з елементів іншого. Яскравими зразками класики жанру є фільми А. Хічкока та Ф. Ланга, які майстерно використовували кінематограф задля нагнітання сюжетної напруги і керування емоціями глядачів. Серед різновидів виокремлюються шпигунський (набув популярності опісля II СВ та за часів Холодної війни: «Шпигун, що прийшов із холоду»[en]) та політичний (поширився після убивства Кеннеді та Вотергейту: «День Шакала», «Вся президентська рать») трилер.

У 2001 році Американський інститут кіномистецтва опублікував список «100 найгостросюжетніших американських фільмів за 100 років». У номінації брало участь 400 фільмів американського виробництва[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Миславський, 2006, с. 194-195
  2. AFI's 100 most thrilling American films (англ.). Американський інститут кіномистецтва. Архів оригіналу за 29 червня 2015. Процитовано 5 серпня 2015. 

Література[ред. | ред. код]

  • Великий тлумачний словник сучасної української мови / Голов. ред. В. Т. Бусел, редактори-лексикографи: В. Т. Бусел, М. Д. Василега-Дерибас, О. В. Дмитрієв, Г. В. Латник, Г. В. Степенко. — К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005. 2-ге вид. — 1728 с.
  • Володимир, Миславський (2006). Кінословник. Терміни. Визначення. Жарґонізми — Х: ХЧМГУ — 328 с. ISBN 966-8246-59-4. 

Посилання[ред. | ред. код]