Трискайдекафобія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Неявно пронумерований тринадцятий будинок в Апелдорні.
Відсутність тринадцятого ряду в літаку Lufthansa.
Відсутнє тринадцяте число.
Світлина, знята у ліфті житлового багатоквартирного будинку в Шанхаї. Поверхи 0, 4, 13 і 14 «зникли безвісти».
Paraskavedekatriaphobia (3276091018).jpg

Трискайдекафобія (англ. triskaidekaphobia, від дав.-гр. τρεισκαίδεκα — тринадцять і φόβος — страх) — хвороблива боязнь числа 13. Цей страх вважається марновірством, історично пов'язаним з релігійними забобонами. Специфічний страх перед п'ятницею 13-го називають параскаведекатріафобією або фриггатрискайдекафобіею.

Причини[ред. | ред. код]

На сьогоднішній день серед дослідників немає єдиної думки про походження трискайдекафобії. За однією з версій, число 13 може вважатися «поганим» вже тільки тому, що воно більше 12, числа, яке є священним у багатьох народів. Крім того, існує біблійне переказ, побічно пов'язаний з числом 13 — на таємній вечері Юда Іскаріот, апостол, що зрадив самого Ісуса, сидів тринадцятим за столом. З цим переказом пов'язують найпоширенішу в XIX столітті прикмету, пов'язану з числом 13 — якщо за обіднім столом зібралися 13 людей, один з них помре протягом року після трапези. Пізніше в християнстві поширилося апокрифічне переконання, що Сатана був 13-м ангелом. За іншою версією, страх почасти викликаний і тим, що в єврейському календарі (місячно-сонячний календар) деякі роки складаються з 13 місяців, тоді як сонячний григоріанський і місячний ісламський календар завжди налічують лише 12 місяців у році. Трискайдекафобія має коріння і в міфології вікінгів: бог Локі був 13-м богом в древньоскандинавському пантеоні. Крім цього, карта XIII в колоді Таро позначає смерть.

Приклади[ред. | ред. код]

Відомі люди з трискайдекафобією[ред. | ред. код]

Схожі фобії[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]


  1. Fear of 13 and Other Superstitions Embedded in Compositions. WQXR-FM. 13 травня 2016. Процитовано 24 січня 2019. 
  2. Perry, Warren. Fears of the Fearless FDR: A President's Superstitions for Friday the 13th. Smithsonian Institution. Процитовано 24 січня 2019. 
  3. Haberman, Clyde (17 травня 2010). A Reading to Recall the Father of Tevye. The New York Times. Процитовано 24 січня 2019. 
  4. Chan, Melissa. Why Friday the 13th Is a Real Nightmare for Some People. Процитовано 8 грудня 2018. 
  5. Tobias, Scott (29 березня 2016). Film Review: 'The Fear of 13'. Variety. Процитовано 24 січня 2019.