Тритон бородавчатий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тритон бородавчатий
Тритон бородавчатий
Тритон бородавчатий
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Земноводні (Amphibia)
Підклас: Безпанцерні (Lissamphibia)
Надряд: Батрахії (Batrachia)
Ряд: Хвостаті (Caudata)
Підряд: Salamandroidea
Родина: Саламандрові (Salamandridae)
Підродина: Pleurodelinae
Рід: Крокодилячий тритон (Tylototriton)
Вид: Тритон бородавчатий
Біноміальна назва
Tylototriton verrucosus
Anderson, 1871
Синоніми
Tylototriton shanjing
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Tylototriton verrucosus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Tylototriton verrucosus
EOL logo.svg EOL: 332461
ITIS logo.svg ITIS: 668416
IUCN logo.svg МСОП: 59487
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 164973

Тритон бородавчатий (Tylototriton verrucosus) — вид земноводних з роду Крокодилячий тритон родини Саламандрові. Інша назва «гималайський тритон».

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина досягає 15—20 см. Голова з товстим черепом. Морда округла. Зуби розташовані у передній частині щелепи. Існує велика складка на підборідді. Череп і остисті відростки хребців наділені додатковими шарами кістки, що утворюють 3 вирости з порами. Тулуб стрункий, потужний. З боків тягнуться рядки у 15—16 горбків—"бородавок". лапи середнього розміру з 5 пальцями. Хвіст сплощено з боків з верхнім та нижнім гребенями. Шкіра груба.

Яскраве, контрастне забарвлення спини представлена сліпучою помаранчевої смугою вздовж хребта, що переходить у помаранчевий хвіст, та 12—14 помаранчевими опуклими цятками, розташованими з боків від хребта. Лапи і голова помаранчеві. Завдяки чорному, темно—коричневому або червоно-коричневому фону спини, малюнок дуже помітний.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє прохолодні рідколісся й ліси, часто зустрічається поблизу від повільно-поточних водойм. Здатен плавати у відкритих водоймах протягом дня, оскільки їх малюнок дуже нагадує сонячні промені, що грають на поверхні води. Веде переважно нічний спосіб життя або у сутінках. Зустрічається на висоті 1000—3000 м над рівнем моря. Харчується павуками, хробаками, багатоніжками, скорпіонами, молюсками, комахами. Дуже потайлива амфібія, як захист використовує отруйні виділення шкірних залоз. Зимівля цього тритона триває 8—12 тижнів.

Статева зрілість настає у віці 1 рік при довжині 10—12 см. Розмноження відбувається через внутрішнє запліднення. Яйця відкладають через 2—3 дні після парування. Їх буває до 200. Діаметр становить близько 5 мм. Личинки з'являються через 15—20 діб.

Тривалість життя до 10 років.

Догляд у неволі[ред. | ред. код]

У неволі активен переважно у денний час. Для утримання добре підійде акватераріум, щоб тварина сама могло обирати, де їй перебувати. Проте деякий час тритонів можна утримувати і в звичайному тераріумі без просторого водоймища. Як субстрат підходить сфагнум. Потребує високої вологості при температурі 15—25 °C. Це залежить від того, з якої частини ареалу надійшли тварини. Вночі бажано знижувати температуру на 3—5 °C у порівнянні з денною.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає у Китаї (провінція Юньнань), В'єтнамі (провінція Лайтяу), на півночі Таїланду, М'янмі (штат Качін), Індії (штати Аруначал-Прадеш, Західний Бенгал, Сіккім, Маніпур), на сході Непалу.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Zhang, Rao, Yu, and Yang, 2007 : The validity of Red Knobby Newt (Tylototriton shanjing) species status based on mitochondrial cyt b gene. Zoological Research. Kunming, vol. 28, p. 430–436.
  • Uhlenbroek, C. (2008/2009) Animal Life. Engeland: Dorling Kindersley Limited.