Перейти до вмісту

Троглодит

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Зображення печерних людей англійським палеонтологом Чарлзом Найтом
Назва
Троглодит
Статус назви
Застаріла таксономічна
Латинська назва
Homo troglodites
Батьківський таксон
ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПОМИЛКУ
Ранґ невідомий.
Рід Люди (Homo)
В Вікісловнику є стаття «троглодит»Троглодит в Вікісловнику

Троглодит (дав.-гр. Τρωγλοδύτης — «живе в печері», від τρώγλη «печера, порожнина» і δύειν «проникати в», «занурюватися») — у концепції Карла Ліннея вид людини (лат. Homo troglodites), що характеризується людським виглядом, рясною волосистістю і нерозвиненою мовою. Виділено на основі свідчень стародавніх авторів і розповідей мандрівників. Припускалося, що троглодити могли бути прообразом відомостей про сатирів.

З появою еволюціонізму під троглодитами стали розуміти предків людини[1], які дожили до наших днів у віддалених місцях планети, проте надалі існування троглодитів як підвиду роду людей не підтвердилося і ними стали називати в переносному значенні малокультурних людей або просто людей, що живуть в печерах (наприклад, жителі Матери, Бандіагари, печерних поселень Каппадокії)[2].

У СРСР спробу реанімувати троглодитів в науковому дискурсі зробив Б. Ф. Поршнєв. Троглодитами він називав неандертальців, що належать, на його думку, до родини троглодитидів («вищих прямоходячих приматів»), до яких також відніс австралопітеків, гігантопітеків, мегантропів і пітекантропів. Однак ця класифікація не набула поширення в науковому середовищі.

Також троглодитами називали плем'я, що заселяло за даними античних авторів або західну частину узбережжя Червоного моря, або крайній захід (південний захід) Аравійського півострова. Етимологія терміну ідентична етимології слова «троглодит» у значенні «печерний житель». Варіант написання «троглодит» вперше застосований у «Природничій історії» Плінія Старшого.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Welle (www.dw.com), Deutsche. Троглодит наводит марафет: новый образ неандертальца | DW | 21.01.2010. DW.COM (ru-RU) . Процитовано 7 жовтня 2021.
  2. Хто такі троглодити?

Джерело

[ред. | ред. код]