Тролінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Троль (сленг))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карикатура інтернет-троля на основі аналогії з міфологічним тролем скандинавської міфології
Інтернет-мем у вигляді нерухомого зображення з лицем троля (англ. Trollface). Малюнок був створений в коміксі художником Whynne з сайту DeviantArt.[1] З цього коміксу малюнок миттєво розповсюдився на іміджборди і обличчя поступово почало набирати популярність, — аж до використання на позначення тролінгу.
Перетягування приманки або зачепленого на рухомому човні гака (англ. trolling) порівнюють з інтернет-тролінгом

Тро́лінг (інт.-сл., запоз. від англ. trolling) — вид взаємодії в онлайн-дискусіях на віртуальних комунікативних ресурсах (на форумах, у групах новин, у вікі-проєктах, блогах та ін.), коли взаємодія націлена на провокацію у читачів емоційної відповіді, емоційної реакції, емоційних аргументів, образ і тривалих марних дискусій, флейму, нагнітання конфліктів для реалізації цілей інтернет-троля.

Тролінг є грубим порушенням мережевого етикету.

Грубий і тонкий тролінг

При «грубому» тролінгу відкрито порушують правила інтернет-ресурсу, ображають його учасників, викликають конфліктні ситуації. Його легко виявити відразу — з перших повідомлень «грубий» тролінг виявляє себе достатньою різкістю і грубістю, думка інтернет-троля докорінно відрізняється від думки локальної більшості[2]. Для «тонкого» тролінгу притаманне вирізнення глибокими знаннями в галузі психології, психології маніпулювання, що дає їм змогу впливати на людей за допомогою витончених механізмів впливу, особливо під час діалогів (полілогів) у дискусіях[2]. Комунікативні практики залежно від способу впливу на комунікативну взаємодію (для формування і підтримки взаємозв'язків у ній або, навпаки, провокації та нагнітання конфліктів) можуть бути різними — конструктивними або деструктивними. Тонкий тролінг може бути непомітним або важкопомітним з першого погляду. Розпізнати «тонкий тролінг» набагато складніше, його значущість і ступінь впливу залежить від того, наскільки добре «троль» знає психологію особистісної та колективної поведінки. «Тонкий троль» діє на межі правил, прийнятих у місці, де він діє, не порушуючи їх безпосередньо[3].

Етимологія і походження

Англійський іменник «troll» в стандартному розумінні потворного карлика або гіганта датується 1610 роком і походить від давньонорвезького слова «troll», що означає гіганта чи демона[4]. У скандинавському фольклорі та скандинавських казках «тролі» це антисоціальні, сварливі та невдалі створіння, які роблять шкоду.

У сучасному англійському застосуванні «троллінг» може описувати риболовну техніку з повільного перетягування приманки або зачепленого на рухомому човні гака[5], тоді як «траловка» описує загалом комерційний акт про перетягування риболовної сітки — трала (невід), який спускають з риболовного судна — траулера — у воду на велику глибину і на канатах він тягнеться за судном майже по самому дні.

Сучасне значення терміну «тролінг» з'явилось в Usenet-конференціях у кінці 1980-х.

Контекст цитування у фразі, наведеній в Оксфордському словнику англійської мови, засвідчує його походження в Usenet на початку 90-х років, і визначає як «тролінг для новачків»[6][7][8]. Одне з найперших посилань на слово «троль», що можна знайти в архіві конференцій Google Usenet, належить користувачеві Mark Miller, який звертався до користувача Tad 8 лютого 1990 року. Проте невідомо чи було це використанням поняття «троль» у тому значенні, в якому воно відоме сьогодні, чи це був просто випадково обраний епітет[9].

Цей психологічний і соціальний феномен поширився в 1990-х роках в Usenet-і. Якщо раніше це були просто спроби публікувати провокаційні повідомлення в Всесвітній павутині заради цікавості, то зараз будь-який популярний форум, сайт, група новин тощо рано чи пізно зазнає впливу тролінгу[9]. Не уникла цього і Вікіпедія. З початку XXI століття інтернет-тролі стали утворювати власні Віртуальні співтовариства і організації, обмінюючись досвідом з найефективнішого розпалювання конфліктів.

«Тролінг» в Інтернеті все ще означає писати повідомлення, які мають на меті досягти неконструктивної відповіді від інших.

Оцінки троля

Найчастіше, це очевидно, коли користувач веде до того, щоб спровокувати та шукати конфлікт, а не висловлювати чесну думку. Троль звичайно використовує безліч різних методів, щоб обдурити людей. Один із методів полягає в тому, щоб зробити серію дуже різко відхилених відмов загальних цінностей, виявлених в групі: наприклад, заперечувати існування богів у дискусійній групі з релігійних питань; на форумі для некурящих починати знову і знову розмову про те, як приємне куріння.

«Не годуйте троля!»
На інтернет-жаргоні «не годувати» означає, що не потрібно з ним взагалі вступати ні в які полеміки.
Будь ласка, не годуйте тролів, це недобре і непотрібне

Якщо аргументи можуть бути вирішені швидко, фактично і конструктивним чином, це, як правило, не створить жодних проблем. Інколи користувачів Інтернету помилково звинувачують в «троллінгуванні», навіть якщо вони мають серйозні наміри та позитивні ознаки. Наприклад, користувача помилково звинувачують в тому, що він «троль» в результаті непорозумінь. Люди з думками, які відрізняються від думок більшості легко сприймаються іншими коментаторами як провокаційні, і зрештою можуть бути описані як «відьомські», попри те, що більш нейтральний аналіз дискусії може показати, що це зовсім не так, як видається на перший погляд. Інтернет-тролів іноді плутають з кверулянтами; часто троль теж є кверулянтом.

Тролінг може свідчити про латентну агресію, про страждання комплексом неповноцінності, про невпевненість у собі (у мережі троль дозволяє собі те, чого не може дозволити у реальному житті), розчарованість чи втому від повсякденності, або їхньою метою є позбутися негативних емоцій та перешкоджати конструктивній дискусії, — а може слугувати й потужною маніпулятивною зброєю в руках бійців інформаційних війн через цілеспрямоване розпалювання конфліктів, що використовується з метою штучного формування громадської думки (в тому числі через нав'язування учасникам основних кліше пропаганди[10]), дезорієнтації та навіть «зомбування» звичайних читачів[9][11]. В першому випадку тролі отримують моральне задоволення, в другому — матеріальну винагороду за «роботу»[11].

Не годуйте троля!

Повідомлення, написані тролем, зазвичай «провокаційні, дивні, несуттєві та несерйозні». Методи, наприклад, мають вид претендування на крайні погляди всіх видів, щоб використовувати явно нелогічні аргументи та/або неприємні методи обговорення. Мета полягає в тому, щоб змусити інших думати, що троль є серйозним і відчути себе змушеним написати йому відповіді. Троль часто анонімний або використовує перевірену особу, а іноді також використовує окремі облікові записи для цієї мети. Чим бурхливіше реагує спільнота, тим імовірнішим є подальший тролінг з боку ініціатора, оскільки це підтверджує ефективність його дій. Оскільки тролі намагаються спровокувати реакцію, гарною ідеєю є не реагувати на троллінг та ігнорувати їх (або відправляти в бан і тд). Так народилась часто вживана в інтернет-сленгу фраза: «Не годуйте тролів».

Див. також

Примітки

 1. Know Your Meme: Trollface. knowyourmeme.com. Архів оригіналу за 28 листопада 2012. Процитовано 22 вересня 2017.
 2. а б Краснякова А. О. ПРОБЛЕМИ ДОСЛІДЖЕННЯ КОМУНІКАТИВНИХ ПРАКТИК В ІНТЕРНЕТ-СЕРЕДОВИЩІ / Медіапсихологія і медіаосвіта / Наукові студії із соціальної та політичної психології: зб. статей / НАПН України, Ін-т соціальної та політичної психології ; [редакційна рада: М. М. Слюсаревський (голова), В. Г. Кремень, С. Д. Максименко та ін.]. — К.: Міленіум, 2017. — Вип. 39 (42). — 230 с. — С. 202—211
 3. Ю. А. Данько (2015). Феномен «тролінгу» як форма комунікативної інтернет-взаємодії: політичний контекст (PDF). irbis-nbuv.gov.ua. Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» (2 (25)).
 4. troll | Etymology of troll by etymonline. www.etymonline.com (англ.). Процитовано 23 січня 2024.
 5. «troll». Merriam-Webster Online Dictionary
 6. Chan, Terry (8 October 1992). «Post the FAQ». Newsgroup: alt.folklore.urban [Архівовано 11 липня 2013 у Wayback Machine.]. Usenet: 26717@dog.ee.lbl.gov[недоступне посилання з липня 2019]
 7. Tepper, Michele (1997). «Usenet Communities and the Cultural Politics of Information». In Porter, David. Internet culture. New York, New York, United States: Routledge Inc. p. 48. ISBN 978-0-415-91683-7. Retrieved 24 March 2009. … the two most notorious trollers in AFU, Ted Frank and Snopes, are also two of the most consistent posters of serious research.
 8. Cromar, Scott (9 October 1992). «Trolling for Newbies». Newsgroup: alt.folklore.urban [Архівовано 11 липня 2013 у Wayback Machine.]. Usenet: Oct.9.10.26.26.1992.22869@math.rutgers.edu [Архівовано 17 липня 2019 у Wayback Machine.]
 9. а б в Сергій Могилко ТРОЛІНГ ЯК СПОСІБ ПСИХОЛОГІЧНОЇ МАНІПУЛЯЦІЇ В ІНТЕРНЕТІ [Архівовано 27 січня 2018 у Wayback Machine.] / Медіадослідження: збірник наукових праць студентів / Черкаський нац. ун-т ім. Б. Хмельницького; наук. ред. Н. І. Зражевська. — Черкаси: 2010. — Вип. 1. — 88 с.
 10. Гервас А. МАСОВО- ТА СОЦІАЛЬНО-КОМУНІКАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РЕАЛІЗАЦІЇ ЦІЛЕЙ ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ У ХХІ СТ / Інституційний репозитарій Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського
 11. а б Тонкіх І. Ю. Інтернет-журналістика. Жанри в інтернеті [Електронний ресурс]: навчальний посібник / І. Ю. Тонкіх. — Електронні дані. — Запоріжжя: ЗНТУ, 2017. — 1 електрон. опт. Диск (DVD-ROM); 12 см. — Назва з тит. екрана. ISBN 978-617-529-180-1

Посилання