Трофейне полювання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Голова кабана як трофей

Трофейне полювання — вид спортивного полювання, коли метою здобуття мисливської тварини є придбання трофея — великих рогів, шкури, голови тварини[1][2][3].

Трофейне полювання є дуже розвинене в бідних країнах Африки та Азії, де відбувається масовий продаж диких тварин, в основному копитних і великих хижаків, під рушниці багатих іноземних мисливців[1][3][4].

Екологічні проблеми трофейного полювання[ред. | ред. код]

При трофейному полюванні відстрілюються найбільші, красиві чоловічі особини. Все це погіршує генофонд мисливських тварин[5][1]. Відомий американський еколог і мисливствознавець О. Леопольд писав з цього приводу: «Любитель трофеїв рубає сук, на якому сидить»[6]. Професор, доктор біологічних наук А. Нікольський вважає, що «діючи вибірково, мисливці неминуче зменшують генетичну різноманітність популяції»[7]. Доктор біологічних наук А. Данілкін повідомляє, що «масовий відстріл найкращих самців-плідників завдає непоправної шкоди генофонду видів, особливо оленячих, самці яких мають максимально розвинені роги в середньому, найбільш продуктивному віці. Деградація популяцій у місцях інтенсивного, трофейного полювання очевидна»[3]. Через постійне полювання на кабаргу в Сибіру у неї відбувається зменшення мускусній залози. Якщо в 2000 р. вона в середньому важила 26 г, то в 2005 р. — 20 г.[8] За даними зоолога Е. Кошкарева, чисельність трофейних самців архара в Киргизії з 1997 р. по 2001 р. через трофейне полювання знизилася в 12-18 разів[4]. За даними А. Данилкіна, на Памірі через трофейне полювання частка молодих самців баранів в угрупованнях збільшилася з 29-39% до 55%.[3] За даними американського еколога К. Дарімонта, в канадській провінції Альберта за останні 30 років, через трофейне полювання, самці баранів поменшали на 20%, зменшився і розмір їхніх рогів[5]. Трофейне полювання на зубрів, яке під прикриттям "селекційного відстрілу " велося легально в Україні з середини 1990- х років по 2007 р., призвело до скорочення чисельності української популяції зубрів з 720 голів у 1991 р. до 200 голів в 2013 р., а також до зміщення статевої структури популяції в бік самок[9].

Етичні проблеми трофейного полювання[ред. | ред. код]

Вбивство диких тварин заради колекціонування їхніх рогів і шкір навряд чи може бути визнано моральним, оскільки знижує цінність життя, пропагує негуманне ставлення до тварин, порушує права тварин на життя і свободу без морально обґрунтованої на те аргументації[1].

Правові проблеми трофейного полювання[ред. | ред. код]

Заради трофейного полювання для багатих людей нерідко порушується природоохоронне законодавство, і під постріл трофейних мисливців державою пропонуються види, занесені в національні Червоні книги. Так, з середини 1990- х років по 2007 р. в Україні велося трофейне полювання на зубрів, в країнах Середньої Азії ведеться легальне полювання на червонокнижних копитних, що в кінцевому підсумку веде до практично повного знищення рідкісних видів заради задоволення багатих мисливців за трофеями[1][3][4][9].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д Борейко В. Е. Этика и практика охраны биоразнообразия. — К.: КЭКЦ, 2008. — 360 с.
 2. Закон України «Про мисливське господарство і полювання»
 3. а б в г д Данилкин А. Трофейная охота — проблемы и перспективы // Охота и охот. хоз-во. — 2007. — № 1. — С. 1-3.
 4. а б в Кошкарев Е. Валютные бараны и министерские волки Киргизии // Охрана дикой природы. — 2002. — № 1. — С. 26-32.
 5. а б Екологічна шкода полювання [1] [Архівовано 2013-12-07 у Wayback Machine.]
 6. Леопольд О. Календарь песчаного графства. — М.: Прогресс, 1980. — 216 с.
 7. Никольский А. А. Экологический вред от спортивной охоты // Мат. ІІ Международ. междисцип. конф. по дикой природе. — К.: КЭКЦ, 2006. — С. 157–160.
 8. Николаенко Э., Смелянский И. Аналитический обзор рынков объектов флоры и фауны Алтае-Саянского региона. — Новосибирск, 2007. — 60 с.
 9. а б Борейко В. Е. Сесин В. А. Истребление зубров в Украине, Беларуси, Польше и России. — К.: КЭКЦ, 2007. — 80 с.

Література[ред. | ред. код]

 • Бондаренко В. Д., Делеган І. В., Мазепа В. Г., Рудишин М. П. Мисливські трофеї. — Київ: ІЗМН, 1996. — 104 с.

Посилання[ред. | ред. код]

 • Чому спортивне полювання екологічно шкідливе і небезпечне [2]
 • Трофейне полювання — що це? [3]
 • Відмова від трофейного полювання [4]
 • Трофейне полювання — спорт чи психологічний атавізм? [5]
 • Индивидуальная трофейная охота на самца косули в Украине [6]
 • Делеган І. В., Угляр Р. Ю., Делеган І. І. Трофеї, як доказ охорони мисливських тварин // Полювання та риболовля (інтернет-версія) [7]
 • Мисливство / стаття на сайті Українські традиції.
 • Ловецтво України: портал для мисливців, рибалок та любителів природи (сайт і форум) [8]
 • Трофейні полювання (Trophy hunting) в англ. Вікіпедії en:Trophy hunting