Троцьке воєводство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Троцьке воєводство
Герб Прапор
Адм. центр Тракай
Країна  Велике князівство Литовське
Межує з: сусідні адмінодиниці
Жемайтійське князівство, Віленське воєводство, Новогрудське воєводство ?
Населення
 - повне 228 000 осіб (1790)
Площа
 - повна 31 200 км²
Дата заснування 1413
Дата ліквідації 1795

Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Троцьке воєводство
Троцьке воєводство на мапі ВКЛ в 17 сторіччі.

Троцьке воєводство (пол. Województwo trockie, лит. Trakų vaivadija) — адміністративно-територіальна одиниця Великого князівства Литовського, утворена 1413 року. Центр — місто Троки. Площа воєводства становила близько 31 200 км². Ліквідовано в 1795 році.

Воєводство межувало з Курляндским герцогством на півночі, Віленським воєводством на сході, Новогрудським воєводством на південному сході, Королівством Польським на південному заході зі Жмудь та Пруссією на заході. Територію воєводства на дві частини (західну і східну) ділила річка Німан. Великими містами були Троки (лит. Trakai), Поневежь, Ковно, Гродно, Біржай, Волковішкі, Рейжі, Сувалки, Сейни, Меречь, Заблудів.

Історія[ред. | ред. код]

Воєводство було створено на підставі Городельської унії 1413 року з Гродненського і Троцького князівств. Тоді ж з'явилися посади воєводи і каштеляна, які за значенням поступалися лише віленським воєводі і каштеляну.

За люстрації (переписі) 1775 року на території Троцького воєводства налічувалося 55 614 димів. Станом на 1790 рік у воєводстві було близько 288 000 жителів.

У 1791 за Конституцією Речі Посполитої був створений Мерецький повіт, який в 1793 разом з Гродненським повітом за рішенням Гродненського сейму утворив окреме Гродненське воєводство.

В 1795 у зв'язку з Третім поділом Речі Посполитої Троцьке воєводство було ліквідоване, а його територія поділена між Віленською та Слонімською губерніями Російської імперії та Пруссією.

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

В 14131566 воєводство було дуже великим, поширювалося від кордонів Лівонського ордена до річки Прип'ять і поділялося на безліч одиниць:

Посадові особи[ред. | ред. код]

Воєводи[ред. | ред. код]

Докладніше: Троцькі воєводи

Каштеляни[ред. | ред. код]

Докладніше: Троцькі каштеляни

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]