Троцьке воєводство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Троцьке воєводство
Recueil d'armoiries polonaises COA of Trakai Voivodeship.png
Герб
Адм. центр Тракай
Країна Flag of the Grand Duchy of Lithuania 1792.svg Велике князівство Литовське
Межує з: сусідні адмінодиниці
Жемайтійське князівство, Віленське воєводство, Новогрудське воєводство ?
Населення
 - повне
Площа
 - повна 31 200 км²
Дата заснування 1413
Дата ліквідації 1795
RON województwo trockie map.svg

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Троцьке воєводство
Трокське воєводство на мапі ВКЛ в 17 сторіччі.

Трокське воєводство (пол. Województwo trockie, лит. Trakų vaivadija) — адміністративно-територіальна одиниця Великого князівства Литовського, утворена 1413 року. Центр — місто Троки. Площа воєводства становила близько 31 200 км². Ліквідовано в 1795 році.

Воєводство межувало з Курляндским герцогством на півночі, Віленським воєводством на сході, Новогрудським воєводством на південному сході, Королівством Польським на південному заході зі Жмудь та Пруссією на заході. Територію воєводства на дві частини (західну і східну) ділила річка Німан. Великими містами були Троки (лит. Trakai), Поневежь, Ковно, Гродно, Біржай, Волковішкі, Рейжі, Сувалки, Сейни, Меречь, Заблудів.

Історія[ред. | ред. код]

Воєводство було створено на підставі Городельської унії 1413 року з Гродненського і Трокського князівств. Тоді ж з'явилися посади воєводи і каштеляна, які за значенням поступалися лише віленським воєводі і каштеляну.

За люстрації (переписі) 1775 року на території Трокського воєводства налічувалося 55 614 димів. Станом на 1790 рік у воєводстві було близько 288 000 жителів.

У 1791 за Конституцією Речі Посполитої був створений Мерецький повіт, який в 1793 разом з Гродненським повітом за рішенням Гродненського сейму утворив окреме Гродненське воєводство.

В 1795 у зв'язку з Третім поділом Речі Посполитої Трокське воєводство було ліквідоване, а його територія поділена між Віленською та Слонімською губерніями Російської імперії та Пруссією.

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

В 14131566 воєводство було дуже великим, поширювалося від кордонів Лівонського ордена до річки Прип'ять і поділялося на безліч одиниць:

Посадові особи[ред. | ред. код]

Воєводи[ред. | ред. код]

Докладніше: Троцькі воєводи

Каштеляни[ред. | ред. код]

Докладніше: Троцькі каштеляни

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]