Троцьке князівство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Троцького князівства, 1407.
Троцьке воєводство у складі ВКЛ. Межі воєводства разом з Жемайтією збігалися в цілому з межами князівства[джерело?]

Тро́цьке князі́вство (лит. Trakų Kunigaikštystė) — у 13321413 роках удільне князівство з центром у Троках (Тракай) у складі Великого князівства Литовського. Керувалося удільними князями з литовської династії ГедиміновичівКейстутом (13411382), Скиргайлом (13821392) і Вітовтом (13921413). За урядування останнього статус Троцького князівства було понижено. Це відбилося у титулі Вітовта, який замість «князя Троцького» іменувався господарем Троцьким. В ході адміністративної реформи, спрямованої на централізацію Великого князівства Литовського, Вітовт перетворив удільне князівство на Троцьке воєводство (1413). У німецьких джерелах XV ст. інколи називається герцогством. Також — Трокайське князівство, Тракайське князівство.

Історія

[ред. | ред. код]

Після смерті Великого князя Литовського Гедиміна його сини Ольгерд та Кейстут вирішили розділити між собою державу на дві частини. Ольгерд почав правити у східній до якої входила територія сучасної Білорусі зі столицею у Вільні, а Кейстут у західній, до якої входила Жемайтія, частина Литви, західна Білорусь та Підляшшя зі столицею у Троках.

У 1382 р. Кейстут загинув за неясних обставин, і Великий князь Литовський, Ягайло передав Троцький уділ своєму братові Скиргайлу. У 1390 р. син Кейстута, Вітовт почав боротьбу з Ягайлом за батьківський уділ. Війна закінчилась для Вітовта успішно, за Островською угодою 1392 р. він отримав Троцьке князівство та титул намісника Ягайла у ВКЛ.

У 1413 р. Троцке князівство разом з Віленським були реорганізовані у воєводства.

Князі

[ред. | ред. код]
Печатка Кейстута 1379 року з гербом Троків (піхотинець).

Титули

[ред. | ред. код]
  • 1379: нім. Wir... Kenstutte Herczoge zcu Tracken[2] (Ми... Кейстут, герцог Троків).
  • З печатки Кейстута: лат. S[igilum] Kynstvte dvx + de + Traken (Печатка Кейстута, князя Троцького).
  • 1382: нім. wir Skirgal Hertzog zcu Tracken[3] (ми, Скиргайло, герцог Троків).
  • 1392: лат. Witowdus dei gratia dux Lithuanie, dominus trocensis luczensis etc (Вітовт, милістю Божою, князь Литви, господар Троцький, Луцький та інших)[4].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Stadnicki 1870, 1873, 1881; Войтович 2000... 4.2.9. Кейстут Гедимінович.
  2. Codex diplomaticus Lithuaniae 1845:54, документ I.
  3. Codex diplomaticus Lithuaniae 1845:56, документ ІІІ.
  4. Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie, Zbiór dokumentów pergaminowych, No. 223. Цитата за: Rogulski, Jakub. Titles, Seals and Coats of Arms as Symbols of Power and Importance of Lithuanian Dukes Before the Union of Lublin // Zapiski Historyczne. Poświęcone Historii Pomorza i Krajów Bałtyckich, 2017. T. LXXXII, p. 102.

Бібліографія

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Монографії

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Троцьке князівство