Троянда Лютера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Троянда Лютера

Печатка Лютера або троянда Лютера — широко відомий символ лютеранства. Цю печатку було розроблено для Мартіна Лютера за наказом саксонського князя Йогана-Фрідріха в 1530 році. У той час теолог перебував в Кобурзькій фортеці. Лютер мав на меті створити печатку, яка б стала своєрідним викладом його теології та віри, адже планував використовувати її для авторизації (підтвердження авторства) свого листування. Малюнок печатки створив Лазарус Шпенглер, з яким Лютер поділився власнимі баченням та тлумаченням образів. 15 вересня 1530 року Лютер повідомив Пилипа Меланхтона, що принц наніс йому візит в Кобурзькій фортеці та приніс йому кільце з печаткою.

Складові частини печатки, пов'язані з Лютером до 1530 року[ред. | ред. код]

Троянда була відома як емблема Лютера з 1520 року, коли Вольфранг Штекель в Лейпцигу видав одну з проповідей Лютера з портретом  реформатора на дерев'яній гравюрі. Це було перше зображення Лютера, створене сучасником. Лікарське кільце Лютера зображувало щит у формі серця — символі Святої Трійці

Тлумачення компонентів[ред. | ред. код]

 • Чорний хрест — символ хреста, на котрому був розп'ятий Ісус Христос.

Він знаходиться в центрі троянди та показує центральне значення жертви Ісуса, а також віру в смерть Ісуса на хресті та віру в його Воскресіння.

 • Червоне серце — символ серця християн.

Оскільки хрест дає життя християнам, котрі у свою чергуповинні любити так, як любив Ісус.

 • Біла троянда — символ радості та миру.

Троянда як символ Христа має п'ять пелюстків, що символізують п'ять ран Христових.

Вони розташовані посеред пелюстків троянди. Їх немає на початковій троянді Лютера, тому замість них часто зображують листки. Вогняні язики уособлюють Святого Духа, котрий зійшов на апостолів в день Сходження Святого Духа. Вони показують, що Святий Дух освячує християн та веде їх до щастя: любити свого Спасителя і нести свідоцтво своєї віри. Проповідь апостолів приносить плоди, оскільки Святий Дух хвилює і запалює серця.

 • Синій фон — символ небес.

Він показує, що за радістю віри слідує початок нового життя на небі.

 • Золоте кільце — символ вічності.

Як золото, котре не ржавіє і є самим дорогоцінним з металів, воно символізує вічне життя на небі, котре очікує на християн.

Тлумачення печатки Лютером[ред. | ред. код]

Лист з тлумаченням печатки Лазарусу Шпенглеру, датований 8 липня 1530 року:

Благодать вам та мир від Господа Нашого. Ви хотіли пізнати, чи потрапила в крапку моя печатка, що ви мені вислали; я відповім Вам по-товариськи та викладу свої початкові думки, а також ту причину, за якою моя печатка є символом моєї теології. Першим повинен бути чорний хрест на серці, котрий пофарбовано в свій природний колір, так що мені буде нагадано, що віра в розп'ятого [Христа] водить нас в Царство Небесне. «Тому що серцем вірують до праведності» (Рим. 10:10[1]). Хоча це й чорний хрест, котрий умертвляє і повинен також причиняти біль, він залишає серцю його природний колір. Він не спотворює природу, тобто не вбиває, а зберігає її живою. «Праведний вірою жив буде» (Рим. 1:17[2]). А серце зображене в центрі квітки білої троянди, означає радість, втіху та мир, котрі приносить віра. Іншими словами, вона поміщає вірянина в білу троянду радості, «мир Мій даю вам; не так, як світ дає, Я даю вам» (Іоан 14:27[3]). Троянді ж належить бути білою, а не червоною. Адже білий колір — це колір духовності та усіх янголів (див. Матвія 28:3[4]; Іоан 20:12[5]). Троянда пахне в небесно-блакитному полі. Й таке райське життя в дусі та вірі є початок майбутньої небесної втіхи. Поле оточене золотим кільцем. Це означає, що небесному блаженству немає кінця; воно буде тривати вічно. Воно дорожче всіх радостей та благ, точно так, як золото вище, благородніше, цінніше всіх металів. Це мій compendium theologiae [коротке викладення теології]. Я хотів представити це пояснення Вам в знак нашої дружби, в надії на Ваше розуміння. Так прийде Христос, наш Господь, з Вашою душею вічно. Амінь.[6]

Полеміка[ред. | ред. код]

LutherRose.jpg

Деякі автори вбачають схожість між трояндою Лютера та символікою розенкрейцерів (див. статтю Луіса Шарьоне-Лассау «A propos de la rose emblématique de Martin Luther» в езотеричному журналі Regnabit, грудень 1925). Проте варто зазначити, що Мартін Лютер не міг знати про культовий символізм червоного та білого кольорів у культі цього ордену, адже той з'явився пізніше, в XVII столітті.

Також обговорюється подібність троянди на перегорнуту сатанинську зірку.

Використання в гербах[ред. | ред. код]

Троянду Лютера можна зустріти на німецьких, угорських, російських гербах. А також у вигляді ліпнини, що прикрашає стародавні стіни, на вітражах соборів та церков. Одним з найбільш відомих прикладів є зображення Троянди на вітражних вікнах поряд з левами та папугами церкви Августинського монастиря Ерфурта, у котрому жив Мартін Лютер, як монах-августинець.

Угорські герби[ред. | ред. код]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Файл:Reformationsbrötchen.jpg
[7]Реформаторська булочка
 • Кожного року, в День Реформації, зранку перед дверима майже усіх кондитерських та булочних Лейпцигу вишукується черга за так званими реформаторськими булочками — булочками з завернутими до центру кутиками у вигляді троянди Лютера.
 • В романі Умберто Еко "Маятник Фуко" один з героїв переконує іншого, що Орден розенкрейцерів немало посприяв справі Реформації, тому обрана Лютером символіка не випадково збіглася з символікою розенкрейцерів.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Рим. 10:10
 2. Рим. 1:17
 3. Иоанн 14:27
 4. Матфей 28:3
 5. Иоанн 20:12
 6. LW 49, 356-359.(англ.) Наведено за англійською вікіпедією.
 7. Datei:Reformationsbrötchen.jpg. Wikipedia (de). Процитовано 2016-12-05. 

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • Luther, Martin. D. Martin Luthers Werke, Kritische Gesamtausgabe. Briefwechsel. 18 vols. Weimar: Verlag Hermann Böhlaus Nachfolger, 1930-85. (abbreviated as WABr above).
 • Luther, Martin. Luther's Works. 55 Volumes. Various translators. St. Louis: Concordia Publishing House; Minneapolis: Fortress Press, 1957—1986. CD-ROM edition, 2001. (abbreviated as LW above).
Файл:RoseML.jpg
    Оригінальна печатка

Посилання[ред. | ред. код]

https://web.archive.org/web/20040603023947/http://ascension_lutheran.tripod.com/LuthersSeal.html