Троянда Лютера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Троянда Лютера

Печатка Лютера або троянда Лютера — широко відомий символ лютеранства. Це була печатка, розроблена для Мартіна Лютера за наказом саксонського князя Йогана-Фрідріха в 1530 році, коли Лютер перебував в кобургзькій фортеці під час Аугсбургського рейхстагу. Лазарус Шпенглер, котрому Лютер написав своє нижченаведене тлумачення, відправив Лютеру малюнок цієї печатки. Лютер побачив її як компендіум, короткий виклад своєї теології та віри, внаслідок він використав печатку для авторизації (підтвердження свого авторства) свого листування. 15 вересня 1530 року Лютер проінформував Пилипа Меланхтона, що принц наніс йому візит в Кобургській фортеці та приніс йому кільце з печаткою.

Складові частини печатки, пов'язані з Лютером до 1530 року[ред. | ред. код]

Троянда була відома як емблема Лютера з 1520 року, коли Вольфранг Штекель в Лейпцигу видав одну з проповідей Лютера з дерев'яною гравюрою реформатора. Це було перше зображення Лютера, створене сучасником. Лікарське кільце Лютера зображувала щит, котрий має форму серця — символ Святої Трійці

Тлумачення компонентів[ред. | ред. код]

 • Чорний хрест, символ хреста, на котрому був розп'ятий Ісус Христос.

Він в центрі троянди, що показує центральне значення жертви Ісуса. Віра в смерть Ісуса на хресті і в його Воскресіння рятує душу.

 • Червоне серце, символ серця християн.

Так як хрест дає життя християнам, котрі в свою чергу повинні любити так, як любив Ісус.

 • Біла троянда, символ радості та миру.

Троянда — символ Христа. П'ять пелюстків символізують п'ять ран Христових. Зображення білої лілії як символу воскресіння можна часто побачити на старих могильних пам'ятниках. Віра приносить радість, втіху та мир серцю.

Вони розташовані посеред пелюстків троянди, але їх немає на початковій троянді Лютера; іноді їх замінюють листками. Вони уособлюють вогняні язики Святого Духа, котрі зійшли на апостолів в день Сходження Святого Духа. Вони показують, що Святий Дух освячує християн та веде їх до щастю: любити свого Спасителя і нести свідоцтво своєї віри. Проповідь апостолів приносить плоди, так як Святий Дух хвилює і пламеніє серця.

 • Синій фон, символ небес.

Він показує що за радістю віри слідує початок нового життя на небі.

 • Золоте кільце, символ вічності.

Як золото, котре не ржавіє і є самим дорогоцінним з металів, це символізує вічне життя на небі, котре очікує на християн.

Тлумачення печатки Лютером[ред. | ред. код]

Лист з тлумаченням печатки Лазарусу Шпенглеру, датований 8 липня 1530 року:

Благодать вам та мир від Господа Нашого. Ви хотіли пізнати, чи потрапила в крапку моя печатка, що ви мені вислали; я відповім Вам по-товариськи та викладу свої початкові думки, а також ту причину, за якою моя печатка є символом моєї теології. Першим повинен бути чорний хрест на серці, котрий пофарбовано в свій природній колір, так що мені буде нагадано, що віра в розп'ятого [Христа] водить нас в Царство Небесне. «Тому що серцем вірують до праведності» (Рим. 10:10[1]). Хоча це й чорний хрест, котрий умертвляє і повинен також причиняти біль, він залишає серцю його природній колір. Він не спотворює природу, тобто не вбиває, а зберігає її живою. «Праведний вірою жив буде» (Рим. 1:17[2]). А серце зображене в центрі квітки білої троянди, означає радість, втіху та мир, котрі приносить віра. Іншими словами, вона поміщає віруючого в білу троянду радості, «мир Мій даю вам; не так, як світ дає, Я даю вам» (Іоан 14:27[3]). Троянді ж належить бути білою, а не червоною. Адже білий колір — це колір духовності та усіх янголів (см. Матвія 28:3[4]; Іоан 20:12[5]). Троянда пахне в небесно-блакитному полі. Й таке райське життя в дусі та вірі є початок майбутньої небесної втіхи. Поле оточене золотим кільцем. Це означає, що небесному блаженству немає кінця; воно буде тривати вічно. Воно дорожче всіх радостей та благ, точно так, як золото вище, благородніше, цінніше всіх металів. Це мій compendium theologiae [коротке викладення теології]. Я хотів представити це пояснення Вам в знак нашої дружби, в надії на Ваше розуміння. Да прийде Христос, наш Господь, з Вашою душею вічно. Амінь.[6]

Полеміка[ред. | ред. код]

LutherRose.jpg

Не дивлячись на те, що деякі автори бачать крізь троянди Лютера з символікою розенкрейцерів (див. статтю Луіса Шарьоне-Лассау «A propos de la rose emblématique de Martin Luther» в езотеричному журналі Regnabit, грудень 1925) необхідно помітити, що Мартін Лютер не знав про культовий символізм, пов'язаний з червоним та білим кольором, так як орден розенкрейцерів з'явився лише в XVII столітті. Також деякі автори розглядають схожість троянди з перегорнутою сатанінскою зіркою, але обґрунтованість навмисності такої схожості, як і сама схожість викликає великі сумніви.

Використання в гербах[ред. | ред. код]

Троянда Лютера використовується в більшості гербах.

Угорські герби[ред. | ред. код]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Файл:Reformationsbrötchen.jpg
[7]Реформаторська булочка
 • Кожен рік, в День Реформації, зранку перед дверима майже в усіх кондитерських та булочних Лейпцига вишукується черга за так названими Реформаторськими булочками — булочками з зігнутими кутками в вигляді троянди Лютера.
 • В романі Умберто Еко Маятник Фуко один з героїв переконує іншого, що Орден розенкрейцерів немало посприяв справі Реформації, тому обрана Лютером символіка не випадково співпала з символікою розенкрейцерів.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Рим. 10:10
 2. Рим. 1:17
 3. Иоанн 14:27
 4. Матфей 28:3
 5. Иоанн 20:12
 6. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок LW не вказаний текст
 7. Datei:Reformationsbrötchen.jpg. Wikipedia (de). Процитовано 2016-12-05. 

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • Luther, Martin. D. Martin Luthers Werke, Kritische Gesamtausgabe. Briefwechsel. 18 vols. Weimar: Verlag Hermann Böhlaus Nachfolger, 1930-85. (abbreviated as WABr above).
 • Luther, Martin. Luther's Works. 55 Volumes. Various translators. St. Louis: Concordia Publishing House; Minneapolis: Fortress Press, 1957—1986. CD-ROM edition, 2001. (abbreviated as LW above).
Файл:RoseML.jpg
    Оригінальна печатка

Посилання[ред. | ред. код]

https://web.archive.org/web/20040603023947/http://ascension_lutheran.tripod.com/LuthersSeal.html