Троянські супутники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Троянські супутники розташовані біля точок L4 і L5.

Троянські супутники — природні супутники планети, які знаходяться близько двох троянських точок Лагранжа L4 і L5 більш великого супутника планети. Точки розташовані так, що один з троянських супутників випереджає великий супутник на 60°, а другий, відповідно, відстає від нього на 60°. Положення супутників в точках Лагранжа L4 і L5 стійке, при слабких збурюваннях супутники будуть намагатися повернутися до цієї точки. З великим супутником, троянські супутники знаходяться в орбітальному резонансі 1:1. Оскільки вони знаходяться з ним на одній і тій же орбіті, вони також є співорбітальнимі. Всі троянські супутники, відомі сьогодні, знаходяться в системі Сатурна.

Троянські супутники називаються так за аналогією з троянськими астероїдами, які перебувають у точках Лангранжа планет (і називаються за іменами героїв Троянської війни). Троянські супутники обертаються навколо планети, на відміну від троянських астероїдів, які обертаються навколо Сонця.

Супутники Сатурна[ред. | ред. код]

Порівняльні розміри Тефії (1060 км, посередині) і троянських супутників Телесто (24 км) і Каліпсо (19 км). Відстань між супутниками не в масштабі.

На сьогоднішній день відомі тільки 4 троянських супутника, всі вони знаходяться в системі Сатурна. Один з найбільших супутників Сатурна, Тефія (1060 км) розділяє орбіту з двома троянськими супутниками — Телесто (24 км) і Каліпсо (19 км). Співвідношення маси Тефії до маси Телесто і Каліпсо приблизно 170000:2:1.

Інший великий супутник Діона (1118 км), співорбітальний з троянськими супутниками Єленою (32 км) і Полідевком (4 км). Єлену іноді навіть називають «Діона Б».

Див. також[ред. | ред. код]