Троїліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Троїліт
Sikhote alin.jpg
Статус IMA чинний (успадкований, G)[d][1]
Хімічна формула FeS
Сингонія Гексагональна сингонія
Полірована та протравлена поверхня метеориту Мендорбілла з Австралії. Темніші коричневі площі зі смугами — тролїліт з розпущеним даубреелітом.

Троїліт (англ. troilite) – мінерал, моносульфід заліза координаційної будови. Група піротину.

Троїліт був відкритий дуже рано як яскравий мінерал у метеоритах і називався залізним гравієм або метеоріями. Нарешті він був названий італійським отцем Домініком Троїлі, який назвав його в 1766 році одним з перших. Він знайшов блискучий жовтий мінерал в олівіні гіперстенових хондритів, що потрапили в Альбарето (провінція Модена, Італія).

Синонім — колчедан.

Опис[ред. | ред. код]

Формула: FeS. Містить (%): Fe – 63,53; S –36,47. Форми виділення: округлі утворення, рідше – кристали неправильної форми. Густина 4,59—4,82. Твердість 4. Колір бронзово-жовтий, темно-коричневий. Блиск металічний. Риса чор-на. У аншліфах схожий на піротин, має кремово-рожевий колір. Крихкий. Непрозорий. Електропровідний. Парамагнітний. Сильно анізотропний. Зустрічається у самородному залізі, у вигляді вкраплень у піротині, у перидотитах, габро-долеритах, інколи в мідно-нікелевих родовищах. Знахідки: у вигляді краплеподібних включень у самородному залізі на о. Діско (Ґренландія), округлі виділення у халькопіритових рудах шт. Каліфорнія (США), у хромітових рудах родов. Халілово (Півд. Урал), у піротинових рудах Норильська (Росія) і Садбері (Канада). Зустрічається також як включення у метеоритах, виявлений у місячних породах. Рідкісний.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • International Mineralogical Association - Commission on new minerals, nomenclature and classification The IMA List of Minerals (February 2013) — 2013.