Трубний ключ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ключ трубний з двома ручками
Трубний ключ Стіллсона

Клю́́ч трубний, ключ шта́нговий (від нім. Stange — «стрижень, прут»), ключ газовий (англ. ріре wrench; нім. Steigrohrzange f) — ручний інструмент у вигляді розвідного ключа з рухомим важелем для затискання труб з метою їх згвинчування (розгвинчування), нарізання різі тощо.

Опис[ред. | ред. код]

Йохан Петтер Йоханссон зі своїм ключем

Утримання стрижня (труби) здійснюється нарізними губками таким чином, що при обертанні стрижня ключем (зґвинчуванні) рухомий важіль підводить рухому губку до нерухомої і затискає стрижень. Орієнтація ключа має бути такою, щоб при натисканні на важіль ключа губки стискались, при зворотньому обертанні стрижня ключ необхідно перекинути відповідно до бажаного напрямку обертання.

Поширені дві конструкції трубного ключа: з однією (в США він відомий як «ключ Стіллсона» чи «стіллсон») та двома робочими ручками. Сила стискання губок для ключа з однією робочою ручкою визначається виключно силою, з якою здійснюється обертання стрижня. Ключ з двома робочими ручками дозволяє затискати стрижень без його обертання — подібно до того, як це здійснюється плоскогубцями.

Трубний ключ з двома ручками з'явився в 1888 році, його винахід приписується шведському винахіднику Йохану Петтеру Йоханссону (Johan Petter Johansson)[1], тому в деяких країнах Європи його називають «шведським ключем». У Північній Америці він не так популярний, замість нього використовують «ключ Стіллсона»[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The History Of Plumber Wrenches And Their Uses. Plumbers 911. Архів оригіналу за 3 October 2015. Процитовано 5 August 2015. 
  2. Wrenches and accessories. Atesina S.p.A. Процитовано 2015-03-08. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]