Трініті (випробовування)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Трініті
Trinity Test Fireball 16ms.jpg
Тип: Ядерна зброя
Походження: Flag of the United States.svg США
Історія виробництва:
Конструктор Манхеттенський проект
Розроблено 16 липня 1945 року
Потужність вибуху 21 кілотонн ТНТ

Commons-logo.svg Трініті (випробовування) у Вікісховищі

Трініті (США)
Трініті
Трініті
Місце випробування Трініті
Монумент на місці вибуху бомби

Трініті (англ. Трійця) — перше у світі випробовування атомної зброї, здійснене 16 липня 1945 року в штаті Нью-Мексико, США. Випробовувалася плутонієва бомба імплозивного типу. Вибух був еквівалентний 21 кілотонні тротилу. Цей вибух — початок ядерної епохи.

Бомба Товстун, скинута 9 серпня 1945 року на Нагасакі, була того ж типу.

Історія[ред.ред. код]

Ідея створення ядерної зброї виникла на заході в кінці 1930-их років відразу з двох міркувань. З одного боку, стрімкий розвиток фізики в XX столітті, а конкретно — досягнення атомної фізики, підвело вчених до ідеї поділу ядра. З іншого боку — в Європі спостерігався підйом агресивних, фашистських поглядів. Уряди США, Канади, Великобританії шукали нові, набагато потужніші види озброєння, і можливості атомної енергії подавали великі надії. Довга і дорога програма, відома як Манхеттенський проект, завершилася в 1945 році випробуванням Трініті і двома бойовими вибухами, що поклали початок нової ери.

Назва проекту[ред.ред. код]

Походження назви випробування і місця його проведення зазвичай приписується керівнику Манхеттенського проекту Оппенгеймеру і вважається посиланням на поезію Джона Донна.

Прогнози[ред.ред. код]

Пророцтва про силу вибуху варіювалися від нульової потужності в разі повного провалу випробувань до 18 кілотонн в тротиловому еквіваленті (цей прогноз фізика Ісидора Рабі підтвердився), аж до знищення штату Нью-Мексико і всієї планети (вважалося, що ядерний вибух може запалити реакцію безконтрольного вигоряння атмосферного кисню). В останнє майже ніхто не вірив, але таке припущення змусило вчених похвилюватися.

Посилання[ред.ред. код]