Тріумфальна арка (Москва)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Moscow 05-2017 img17 Triumphal Gate.jpg

Тріумфальна арка (Московські Тріумфальні ворота) — споруджені в 18291834 роках у Москві за проектом архітектора О. І. Бове на честь перемоги російського народу у Франко-російській війні 1812 року. Нині розташовані на площі Перемоги (Кутузовський проспект) в районі Поклонної гори. Найближча станція метро — «Парк Перемоги».

Історія створення[ред.ред. код]

Спочатку арка була встановлена на площі Тверської застави на місці дерев'яної арки, спорудженої в 1814 році для урочистої зустрічі російських військ, які поверталися з Парижу після перемоги над французьким військами. Скульптурний декор арки виконаний скульпторами Іваном Петровичем Віталі та Іваном Тимофєєвим, які працювали за малюнками Осипа Бове. Ворота прикрашають російські витязіалегоричні зображення Перемоги, Слави і Хоробрості[1]. Стіни арки були облицьовані білим каменем з підмосковного села Татарова, колони і скульптура відливалися з чавуну.

Тверська Застава і Тріумфальні ворота в 1848 році. Малюнок Ф. Бенуа
Тверська Застава і Тріумфальні ворота в 1920-е. На задньому плані - Білоруський вокзал

Демонтаж і відтворення[ред.ред. код]

У 1936 році, згідно з концепцією Генплану 1935 року, під керівництвом А. В. Щусєва був розроблений проект реконструкції площі. Арка була розібрана, частина скульптур була передана в Музей архітектури на території колишнього Донського монастиря. Після закінчення реконструкції площі планувалося відновити арку на площі Білоруського вокзалу[2], але зроблено цього не було. У 19661968 роках Тріумфальна арка була відтворена на новому місці — на Кутузовському проспекті поруч з музеєм-панорамою «Бородинська битва». Цегляні перекриття арки були замінені на залізобетонні конструкції. Робота з лиття металу була проведена на Митищинському заводі з більше 150 моделей; по деталях єдиної колони, що зберіглася, на заводі «Станколіт» відлили 12 чавунних колон (висота — 12 метрів, вага — 16 тонн)[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б І. Рубен. Тріумфальна арка// «Наука і життя». Липень 1968
  2. Констянтин Савкін. У Тверской заставы и Белорусского вокзала. История и перспективы развития столичной площади. (бесіда с О. Г. Нікуліною) // «Архитектурный вестник» № 3 (90) 2006