Тсантса
Тсантса — особливим чином висушена людська голова. Риси обличчя зберігаються, але розміром вона стає з кулак.
Із найдавніших часів люди прикрашали себе намистами з кігтів хижаків, їх шкурами, робили головні убори з пір'я птахів. Військові трофеї з частин тіл подоланого противника часто були бажаною здобиччю воїна, який вважав, що з отриманням його він набував частину його магічної сили. Багато в чому людоїдство первісних суспільств випливає із цієї причини.
Індіанці Північної Америки широко відомі як «мисливці за скальпами». Індіанці американських Анд, і насамперед хіваро, головним трофеєм вважають тсантсу. Вбитим ворогам хіваро відрізали голови, стягуючи особливим способом шкіру з голови, наповнювали її гарячим піском і лише їм відомим чином зменшували цю голову до розмірів тенісного м'ячика. Причому обличчя повністю залишало колишню подобу, а волосся, що зберігає свою колишню довжину, ніби стає довшим. Наразі полювання за головами переслідується законом і перебуває під забороною. Попит цього трофей призводить до зростання злочинності.
На відрізаній голові поваленого противника зі зворотного боку робиться довгий надріз від тім'я до шиї донизу, після чого шкіра акуратно стягується з черепа разом із волоссям. Це схоже на те, як обдирають шкури з тварин, щоб згодом обробити їх або набити опудало. Найвідповідальніше і найважче на даному етапі — обережно зняти шкіру з обличчя, тому що тут вона міцно з'єднується з м'язами, які воїн підрізає добре нагостреним ножем. Після цього череп із залишками м'язів викидається — він не становить жодної цінності, — а індіанець приступає до подальшої обробки та виготовлення тсантсу.
Для цього пов'язану ліаною шкіру на деякий час опускають у горщик із киплячою водою. Окріп вбиває мікроорганізми, а сама шкіра трохи сідає і стискається. Потім її витягують і насаджують на вістря встромленого в землю колу, щоб вона охолола. Із ліани капі робиться кільце того ж діаметра, що і майбутня тсантса, яка прив'язується до шиї. Голкою та ниткою з волокна пальми матау воїн зашиває розріз, що з'явився при «ошкурюванні» черепа.
Індіанці починають зменшувати голову того ж дня. На березі річки воїн знаходить три округлі камені і розжарює їх на багатті. Після цього один із каменів він засовує через шийний отвір усередину тсантса і катає його всередині, щоб той спалював волокна плоті, що пристали, і припікав шкіру. Потім камінь витягується і знову кладеться в багаття, а на його місце в голову кладуть наступний.
Безпосереднє зменшення голови виконують розпеченим піском. Його беруть із берега річки, насипають у розбитий глиняний горщик і гріють на вогні. А потім висипають усередину «голови», наповнивши її трохи більш ніж на половину. Потім тсантсу постійно перевертають, щоб пісок, переміщаючись усередині, ніби наждачний папір стер шматочки м'яса і сухожиль, що пристали, а також витончив шкіру: її потім легше зменшити. Так процедура повторюється багато разів поспіль, перш ніж результат виявиться задовільним.
Остиглий пісок висипається, знову розжарюється на вогні і знову насипається всередину голови. У перервах воїн начисто вишкрібає внутрішню поверхню тсантси ножем. Поки шкіра сушиться подібним чином, вона безперервно сідає і незабаром починає нагадувати голову карлика. Весь цей час воїн руками підправляє спотворені риси обличчя: важливо, щоб тсантса зберігала вигляд подоланого ворога. Цей процес може тривати кілька днів і навіть тижнів. Наприкінці шкіра голови сідає до чверті нормальної величини і робиться абсолютно сухою та жорсткою на дотик.
У губи вставляються три п'ятисантиметрові палички з міцної деревини пальми уві, одна паралельна іншій, які пофарбовані в червоний колір фарбою насіння іп'як. Навколо обв'язується бавовняна смужка, яка також пофарбована в червоний колір. Після цього вся тсантса, включаючи обличчя, чорниться деревним вугіллям[1][2].
Тсантса показується в сучасному кіно та мультфільмах, як популярний товар різних «лавок жахів» або атрибут зловісних чаклунів та обрядів. Її можна побачити у фільмі «Бітлджюс», у мультсеріалі «Сімпсони» (4-й сезон, «Treehouse of Horror III»), у кінофільмі «Гаррі Поттер і в'язень Азкабану», у фільмі «Пірати Карибського моря 3», у серіалі «Коломбо» (8-й сезон, «Великі маневри», Grand Deceptions), «Монстри на канікулах», «Мумія повертається» та інших.
- ↑ Как уменьшить человеческую голову | National Geographic [Архівовано 2021-07-30 у Wayback Machine.](англ.)
- ↑ Как на самом деле уменьшить голову? | Smithsonian Magazine [Архівовано 2021-07-30 у Wayback Machine.](англ.)
- М. Стингл «Индейцы без томагавков». М.: Прогресс, 1984. 499 с.
- Морис Сантос «Тсантса» (рассказ).
- Тесс Гарритсен «Хранители смерти»
- Татьяна Степанова «Прощание с кошмаром»