Тугайовий ліс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тугайові ліси на Сирдар'ї

Тугайові ліси (тугаї) — специфічна мініекосистема, що виникає на непересихаючих берегах річок, таких як Сирдар'я, Амудар'я, Ілі, в помірних або субтропічних пустелях, а також в сухих степах Євразії. Площа лісу зазвичай невелика — всього лише пара десятків метрів від краю води на обох берегах річки. У дельтових низов'ях таких річок, де зволожені площі значні, тугайові ліси перетворюються на непрохідні джунглі, що нагадують Мангровий ліс.

Типова рослинність, як правило, представлена вербами, різноманітними чагарниками, густо обплутаними колючими лозами ожини, і різко контрастує з рідкісною і непоказною рослинністю сусідньої пустелі. Таким чином, тугайові ліси — це, свого роду, біологічна оаза. Вони стають місцем гніздування водоплавних птахів, ожиною харчуються численні фазани, там живуть вранові, яструбові, багато плазунів, земноводних, а також ссавців — лисиць, зайців-толаїв, шакалів, вовків, гієн тощо.

Тугайові ліси у Таджикистані[ред.ред. код]

Тугайові ліси виростають в спекотних низовинах Таджикистану, в заплавних і дельтових ділянках річок, на островах, на висотах від 300 до 600 метрів, складаються з туранги, маслинки, тамариску, гребіннику, у поєднанні з чагарниками високих злаків, ліан, очеретів і інших видів рослинності. Особливо добре тугайові ліси представлені в заплаві нижньої течії річки Вахш — в заповіднику «Тигрова балка», а також фрагментарно в заплавах річок Пяндж, Кафірніган і Зеравшан. Для тугаїв характерні високий рівень залягання ґрунтових вод, періодичне затоплення в період весняно-літньої повені, вологий мікроклімат з високими середньорічними температурами повітря. Вони мають велике водозахисне і берегоукріплювальне значення, є житлом багатьох видів тварин і рослин.

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]