Тудхалія IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тудхалія IV
CMNS: Тудхалія IV у Вікісховищі
Тудхалія IV
Народився 13 століття до н. е.
Nerikd
Помер 13 століття до н. е.
Хаттуса, Boğazkaled, Чорум (іл), Туреччина
Діяльність монарх
Посада король
Конфесія хеттська міфологія
Батько Хаттусілі III
Мати Пудо-Хебаd
Брати, сестри Tasmi-Sarrumad, Maathorneferured і Кілушепаd
Діти Арнуванда III і Суппілуліума II

Тудхалія IV (V) (хет. Тутхаліяс), Хешмі-Шаррума — цар Хетського царства, правив приблизно в 1250–1230 роках до н. е. Син Хаттусіліса III.

Відносини з Ассирією[ред. | ред. код]

Спочатку свого правління Тутхаліяс намагався підтримувати добрі стосунки не тільки з Єгиптом, але і з Ассирією. При вступі на ассирійський престол Тукульті-Нінурти I в 1245р. до н. е. він послав йому більш ніж дружнє вітання, намагаючись лише відрадити його від небезпечних для хетів походів на Вірменське нагір'я. Річ у тому, що дрібні царства верхнєєвфратскої долини та долини річки Арацані, опинившись між двох вогнів — Хетського царства та Ассирією, проявляли досить природні в цій обставі коливання, чи продовжувати служити хетам чи ні. Водночас Тутхаліяс боявся Ассирії. Цікаво, що в укладеному Тутхаліясом договорі з Шаушкамувой царем Амурру, спеціально обмовляється заборона Амурру торгувати з Ассирією і навіть пропускати ассирійських торговців через свою територію. З усього тону договору, видно, що Тутхаліяс очікував війни з Ассирією.

Обстава на північному заході країни[ред. | ред. код]

Бажаючи закріпити панування хетів на північному заході держави, Тутхаліяс зробив ряд походів у верхньо-евфратскої долини. Союз Ацці-Хайаса раніше панував у цих місцях, за часів Тутхаліяса або зовсім розпався, або втратив вплив і на історичну арену висунулися нові політичні об'єднання (такі як Паххува і деякі інші). Міста Туккама, Куммаха і тому подібні, що раніше належали до союзу Ацці-Хайаса, тепер діяли самостійно.

Коли хетський цар здійснював похід проти Куммахі, то Міта цар Паххуви, пов'язаний шлюбними узами з дочкою царя Куммахі, не тільки не виконав свого союзного зобов'язання — постачати хетам військові контингенти, а й укрив ворожих хетам втікачів, а також захопив людей і худобу з території союзної з хеттами Ішуви. Разом з Мітою діяв якийсь Калімуна. Однак військові успіхи хетів змусили «людей Паххуви» (тобто її народне зібрання) домагатися миру з Хетського царства. Цар хетів поставив умовою світу видачу йому міти і Калімуни з усіма їхніми родичами і майном, а також повернення втікачів і відшкодування збитку Ішуві. Одночасно в хетське підданство приймався ряд «країн» — як по правобережжю, так і по лівобережжю Верхнього Євфрата, як видно тим часом відклалися від Хетського царства, в тому числі Ішува, Мальдівах (нині [ [Малатья]]) та ін. Причиною дружного підпорядкування всіх цих «країн» хетам, ймовірно повинна вважатися ассирійська загроза. З ассирійських джерел відомо, що Тукульті-Нінурта I дійсно вторгся на правий берег Євфрата й навіть захопив 8 саросом (тобто 28800) полонених хетських воїнів. Тутхаліяс представляв військову допомогу бунтівним проти Ассирії царям Вавилона і хурритських царств на території колишньої Митанні (до того ж на досить жорстких для повстанців умовах). Цікаво, що Тутхаліяс вважав за потрібне перейняти титул царя Ассирії «цар множин (або всесвіту)».

Походи на захід[ред. | ред. код]

З сильно зруйнованих анналів Тутхаліяса V видно, що при ньому захід Малої Азії відпав від хетів. Аннали повідомляють про хетські компанії проведені тут, проти «Країни Річки сеха», зайнятої царем Аххіяви, проти тієї ж країни Арцава та ін Хетти також два рази ходили походом проти конфедерації [ [Ассува]] на північно-заході М. Азії, від назви якої походить назва Азія, де дії, мабуть, прийняли дуже широкий розмах, оскільки хетти, за словами анналів, одних полонених взяли 10 тис. піхотинців і 600 колісничних. У зв'язку з походом в Ассуву зустрічається назва Тарувіса (ототожнюється з Таруісою, тобто Троєю). Тарувіса названа всього один раз в списку міст і областей країни Ассува, яка сама ніде в іншому місці більше не згадується. Перед Тарувісою стоїть назва Вілусія (може бути це теж, що і Вілуса, тобто Іліон). Похід проти Ассуви був перерваний через що почалась навала племен каска в центральні області царства.

Близько того ж часу у північно-західній частині Малої Азії, якраз там куди були направлені походи Тутхаліяса, коаліцією ахейців (або данайців) була зруйнована Троя. Не виключено, що вже відпадання Ассуви і Арцавскіх областей при Тутхаліясе V було результатом масового пересування племен Балкан в Малу Азію через Босфор.

Напад Аххіяви[ред. | ред. код]

Неясність датування цікавого епізоду пов'язаного з ім'ям якогось Мадуваттаса, але, очевидно, ця подія відбулася в царювання Тутхаліяса V. Мадуваттас прибув до двору хетського царя як втікач від переслідування Аттарісіяса (тобто Атрея), правителя Аххії (Аххіяви, тобто Мікенської держави). Хетський цар посадив його правителем в одному з міст в «гірській країні Ціппасла», де він був би «поблизу від країни Хатти». Але тут він знову зазнав нападу з боку Аттаріссіяса. У відповідь на це хетський цар послав військо на чолі з одним зі своїх полководців проти аххіявців. У Аттаріссіяса було 100 колісниць і не встановлене число піхотинців, але в те, що сталося битві він зазнав поразки і змушений був відступити, а Мадуваттас був відновлений в правах. Як видно Тутхаліяс був ще сильний, щоб захистити від нападів своїх васалів.

Захоплення Кіпру[ред. | ред. код]

За допомогою сирійського флоту Тутхаліяс атакував і захопив Аласія (Назва Аласия (Алаш) ставилося власне лише до одного міста на Кіпрі (нині місто Енком), але переносилося, мабуть, і на весь острів). В руки хетського царя потрапили цар Аласия, його дружини та сини. Тутхаліяс повіз із собою в Хаттусилісом як видобутку срібло, золото і полонених, а Аласия обклав даниною. З захопленням Кіпру хети придбали контроль над розташованими тут багатими мідними рудниками.

Між тим, ситуація в Хаттусилісом була не з найкращих. У країні панував голод. Хліб для хетів доставляли Єгипет та Угарит. Тутхаліяс ще міг приділяти багато часу та уваги храмового будівництва та упорядковування культів, палацових і храмових архівів. При ньому були створені знамениті рельєфи скельного святилища Язиликая, близько Хаттусилісом з зображеннями хурритських богів і лувійський ієрогліфічними написами.

Література[ред. | ред. код]

  • Книга: Історія Стародавнього Сходу. Зародження найдавніших класових суспільств і перші вогнища рабовласницької цивілізації
  • Книга: Ерліхман В. В.: Правителі світу