Туле (культура)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Культури Гренландії й північної Канади у 900 - 1500 роках н.е.

Туле (англ. Thule) – ескімоська культура, що існувала між 900 й 1700 роками н. е. на обох берегах Берингової протоки, арктичному узбережжі й на островах Канади й з ХІ століття у Гренландії. [1] Культура отримала назву від селища Туле (тепер Каанаак) у Гренландії.

Історія[ред.ред. код]

Залишки житла культури туле біля села Кеймбридж-Бей. Подібні залишки знайдено в багатьох місцях північної Канади.

По мірі просування на схід представники культури туле змінили дорсетську культуру, що займала північний схід Канади й північний захід Гренландії. Після 1600 року культура туле занепала внаслідок зміни клімату під час так званого Малого льодовикового періоду й через більш активний контакт з європейцями, які принесли до них різні хвороби. Представники культури туле були прямими предками сучасних ескімосів. [2]

Культура[ред.ред. код]

Племена туле полювали на кита, тюленя, моржа й наземних тварин. Для інвентаря характерні пласкі кістяні наконечники поворотних гарпунів, китові гарпуни, лінійний орнамент. У центральній частині американської Арктики для культури туле характерні округлі житла з кітових кісток і каміння, використання собачої запряжки, кам'яні лампи, сніжні ножи, фігурки людей, тварин, водоплавних птахів. У районі Берингової затоки для культури туле характерні доми з плавців, зброя, грузила.

Література[ред.ред. код]

  • Bandi Н. G., Urgeschichte der Eskimo, Stutt., 1965.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Туле (эскимосская культура). Большая советская энциклопедия. — М.: Советская энциклопедия. 1969—1978.
  2. Thule Culture на сайті The Canadian Encyclopedia.