Туллія Цицероніс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зображення
Громадянство Стародавній Рим
Римське родове ім'я Tulliad
Дата народження 79 до н. е.[1]
Місце народження невідомо
Дата смерті 45 до н. е.[1]
Місце смерті невідомо
Причина смерті післяпологові ускладнення
Батько Цицерон[2][1][1]
Мати Теренція Варрона[3][1][1]
Брат/сестра Марк Тулій Цицерон[3][1][1]
У шлюбі з Гай Кальпурній Пізон Фругі[3][1][1], Furius Crassipesd[3] і Публій Корнелій Долабелла[3][1][1]
Дитина Cornelius Dolabellad[1][1] і Cornelius Lentulusd[1][1]
Рід Tullii Ciceronesd
Рід (Стародавній Рим) Туллії
Історичний період Late Roman Republicd
CMNS: Туллія Цицероніс у Вікісховищі

Туллія Цицероніс (5 серпня 7945 роки до н.е.) — давньоримська матрона, дружина низки політиків Римської республіки, політична діячка.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з родини вершників Тулліїв. Донька Марка Тулія Цицерона, консула 63 року до н.е., і Теренції. Була добра, розважлива, віддана батькові і щиро до нього прив'язана, користувалася його гарячою любов'ю.

У грудні 67 року до н.е. заручена з Гаєм Кальпурнієм Пізоном. На початку 62 року до н.е. вийшла за нього заміж. У 58 році до н.е. зверталася до консула Луція Кальпурнія Пізон з благанням захистити Цицерона від переслідувань Клодія, але не досягла успіху. Під час вигнання Цицерона опинилася в тяжкому становищі. У першій половині 57 року до н.е. овдовіла. У серпні 57 році до н.е. у Брундізії зустріла батька, що повертався до Риму з вигнання.

У квітні 56 року до н.е. заручилася з Публієм Фурієм Крассіпедом й незабаром вийшла за нього заміж. У 54 році до н.е. за порадою Туллії Марк Цицерон не став виступати у процесі Процілія проти Клодія. У 52 році до н.е. шлюб Туллії з Крассіпедом було розірвано.

У 50 році до н.е., перебуваючи у Кілікії, Цицерон вів переговори про шлюб Туллії з Сервієм Сульпіцієм Руфом Молодшим або Тиберієм Клавдієм Нероном, однак без його відома Тулія вийшла заміж за Публія Корнелія Долабеллу. У січні 49 року до н.е. почалася громадянська війна поміж Гаєм Цезарем та Гнеєм Помпеєм, й Долабелла відправився у табір Цезаря, а Тулія - ​​у маєток Цицерона у Форміях, але у квітні знову повернулася до Риму. 19 травня Тулія народила сина, але дитина була недоношеною і скоро померла.

У червні 49 року до н.е. Цицерон виїхав до Епіру у табір Помпея, залишивши Туллію в Італії. У 48 році до н.е. Туллія страждала від хвороб й грошових труднощів, їй надавав допомогу Помпоній Аттік. Після поразки при Фарсалі Цицерон повернувся до Італії, влітку 47 року до н.е. Туллія приїхала до нього в Брундізій. Вона була нещасна в шлюбі з Долабеллою, який зраджував їй, а Цицерон вкрай не схвалював діяльність зятя на посаді народного трибуна й бажав би розлучення Туллії з ним, втім побоювався сварки з впливовим цезаріанцем. В грудні 47 року до н.е. Долабелла відправився разом з Цезарем в Африку. Після його повернення у червні 46 році до н.е. подружні стосунки з Туллій не налагодилися, а наприкінці осені відбулося розлучення.

У середині січня Тулія народила сина, вона важко перенесла пологи й у середині лютого померла. Її смерть заподіяла Цицерону величезне горе, він збирався звести храм на її честь, але не зумів здійснити цей задум.

Родина[ред. | ред. код]

1. Чоловік — Гай Кальпурній Пізон Фругі , квестор 58 року до н.е.

2. Чоловік — Публій Фурій Крассіпед, квестор 51 року до н.е.

3. Чоловік — Публій Корнелій Долабелла, консул-суфект 44 року до н.е.

Діти:

  • Публій Корнелій Долабелла
  • Корнелій Лентул

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Treggiari S. Terentia, Tullia and Publilia. The women of Cicero’s Family. Routledge, London and New York, 2007
  • Collins J.H. Tullia’s Engagement and Marriage to Dolabella. The Classical Journal, Vol. 47, No. 5 (Feb. 1952), pp. 164—168, 186.