Туман війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Туман Війни M:
The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara
Жанр документальний, військовий
Режисер Еррол Морріс
Продюсер Джулі Альберг
Майкл Вільямс
Еррол Морріс
У головних
ролях
Роберт Макнамара
Фідель Кастро
Баррі Голдуотер
Оператор Роберт Чаппел
Пітер Донах'ю
Композитор Філіп Гласс
Кінокомпанія Globe Department Store
Radical Media
SenArt Films
Sony Pictures Classics
Тривалість 107 хв.
Мова англійська
Країна США
Рік 2003
Дата виходу 21 травня 2003
kinopoisk.ru/link/f6453/

«Тума́н війни́» (нім. Nebel des Krieges) — термін, введений Карлом фон Клаузевіцем для позначення недостовірності даних про становище на театрі військових дій.

Визначення Клаузевіца[ред.ред. код]

« Війна — область недостовірного: ¾ того, на чому будується дія на війні, лежить в тумані невідомості, і, отже, щоб розкрити істину, потрібно перш за все, тонкий, гнучкий, проникливий розум… Недостовірність вістей і постійне втручання випадковості призводять до того, що воїн насправді стикається з абсолютно іншим станом речей, ніж очікував; це не може не відбиватися на його плані або принаймні на тих уявленнях про обстановку, що лягли в основу цього плану. Якщо вплив нових даних настільки сильний, що рішуче скасовує всі прийняті припущення, то на місце останніх повинні виступити інші, але для цього, зазвичай, не вистачає даних, так як в потоці діяльності події обганяють рішення і не дають часу не тільки зріло обдумати нове положення, але навіть гарненько озирнутися. Втім, значно частіше виправлення наших уявлень про обстановку та ознайомлення з зустрінутою випадковістю виявляються недостатніми, щоб зовсім перекинути наші наміри, але можуть, все-таки, їх похитнути. Знайомство з обстановкою зростає, але наша невпевненість не зменшується, а навпаки — збільшується. Причина цього полягає в тому, що необхідні відомості надходять не відразу, а поступово. Наші рішення безперервно піддаються тискові нових даних, і наш дух весь час повинен залишатися у всеозброєнні[1].  »

У відеоіграх[ред.ред. код]

У стратегічних відеоіграх туман війни являє собою, зазвичай, вкрите сірим кольором ігрове поле карти, раніше розвіданої гравцем, і використовується для того, щоб супротивники не змогли бачити дії один одного. У багатьох іграх існують бойові підрозділи, що дозволяють відкривати туман війни на деякий час для спостереження за противником.

Як правило, коли ділянка карти розвідана, її незмінні властивості (рельєф, неруйнівні споруди) залишаються видними, але гравець не може бачити пересування бойових одиниць противника і зведення нових будівель. Іноді залишаються і руйнуються споруди в останній відомій (але необов'язково актуальній) варіації. У деяких іграх туман війни можна відключити, в інших його присутність — невід'ємна частина правил гри[2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Carl von Clausewitz, Vom Kriege, Book 1, Chapter 3.
  2. "Fog of War": A Clearer View. Computer Gaming World. April 1988: 24–26, 52–53.