Тунель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тунель

Тунель (англ. tunnel, фр. tonnelle від tonneau — бочка) — горизонтальна або похила підземна споруда, яка має два виходи на поверхню. Споруджується з транспортними, комунікаційними та іншими цілями.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

За призначенням розрізняють тунелі транспортні (залізничні, автошляхові, для транспорту кількох видів, метрополітену), пішохідні, гідротехнічні, комунальні (для міських мереж водопостачання, каналізації, тепло- і газопостачання) і спеціального призначення (у складі підземних споруд ГЕС, гаражів, інших об'єктів)[1]. Існують також так звані екологічні тунелі. Вони прокладаються під автомобільними дорогами або залізницями і служать для забезпечення вільної міграції тварин.

Основна частина метро також прокладена у вигляді тунелів. Щоб уникнути перетинів лінії метро прокладають на різних глибинах.

Тунелі будують для подолання природних перешкод (тунелі під горами), для скорочення шляху (тунель через гору замість дороги навколо), для скорочення часу руху (тунель замість поромної переправи). Тунелі під водними перешкодами часто будують замість мостів там, де мости могли б заважити руху суден. Також тунелі будують для уникнення перетину різних транспортних потоків на одному рівні (підземні переходи, тунелі замість залізничних переїздів, тунелі як частина автомобільних розв'язок тощо).

Глибина закладання, довжина, форма і розміри поперечного перерізу тунелю залежать від топографічних, геологічних і кліматичних умов, призначення споруди. При незначній глибині закладання тунелі будують у відкритому котловані, що його потім засипають, відновлюючи порушену територію. Тунелі глибокого закладання утворюють гірничим способом — з вийманням породи через шахтні стовбури чи вхідні ділянки споруди, а також щитовим способом. При споруджуванні тунелів у слабких водонасичених ґрунтах застосовують спеціальні способи осушування або закріплювання ґрунтового масиву: зниження рівня підземних вод, штучне заморожування ґрунту, хімічне закріплювання його тощо. Всередині тунелі кріплять тимчасовими або постійними конструкціями. Від проникнення поверхневих і підземних вод тунелі захищають відповідним плануванням земної поверхні над ним, дренажем, гідроізоляцією, ущільненням навколишніх порід тощо, для відведення води в тунелях розміщують лотки і труби.

Історія[ред. | ред. код]

Тунелі почали будувати ще в стародавні часи. У Вавилоні, Єгипті, Греції і Римі підземні роботи проводилися задовго до н. е. Спочатку при видобутку корисних копалин, споруді гробниць і храмів, а потім для водопостачання і транспорту. Дорожні, водопровідні і дренажні тунелі споруджувалися переважно склепінчастого контура, в стійких скельних породах, без закріплення останніх. Прохідницькі роботи велися примітивними знаряддями. Після падіння Римської імперії в будівництві тунелів настав період відносного застою.

Тунелі споруджувалися переважно у військових цілях. В кінці середньовіччя у зв'язку з розширенням міжнародних торгових зв'язків почалося будівництво судноплавних тунелів, що сполучали водні шляхи сполучення. Передумовою до цього з'явилося застосування чорного пороху для підривання скельних порід.

Перший залізничний тунель (довжина 1,19 км) був побудований у Великій Британії на лінії Ліверпуль-Манчестер в 18261830 роках. Винахід піроксиліну і динаміту, а також успішне застосування в гірській справі бурильних машин забезпечили можливість споруди великих альпійських тунелів між Францією, Італією і Швейцарією. До початку Першої світової війни було побудовано 26 тунелів. завдовжки більше 5 км кожен, зокрема Симплонський тунель завдовжки близько 20 км, що з'єднав Італію з Швейцарією.

Серед споруджених в 1920-х — початку 1930-х рр. виділяються Великий Апеннінський двоколійний залізничний тунель на лінії Флоренція-Болонья (Італія) довжиною 18,5 км, а також Ровський судноплавний тунель на водній магістралі Марсель-Рона (Франція) довжиною понад 7 км.

Разом з гірськими тунелями розвивалося будівництво і підводних, що стало можливим завдяки застосуванню прохідницьких щитів (у поєднанні із стисненим повітрям) і збірної оправи. Щитовим методом споруджено низку великих підводних тунелів, наприклад під р. Гудзон (США) довжина 2,5 км, під Симоносекською протокою (Японія) довжина понад 6 км (19361941). Будівництво підводних тунелів одержало подальший розвиток у зв'язку із застосуванням опускних секцій довжиною до 150 м.

У Росії перший залізничний двоколійний Ковенський тунель (довжиною 1,28 км) був побудований в 1862 році. В кінці 19 ст. споруджено багато тунелів на залізницях Уралу, Криму і Кавказу. Найбільш крупний серед них — Сурамський тунель завдовжки близько 4 км (18861890). На початку 20 ст. був побудований ряд тунелів в Сибіру і на Далекому Сході. Значний розвиток тунелебудування одержав в СРСР у зв'язку з інтенсивним залізничним будівництвом, створенням мережі ГЕС, спорудою метрополітенів і об'єктів міського підземного господарства.

З XVII ст. почалося будівн. судноплавних, в кінці ХІХ ст. — залізничних, а на початку ХХ ст. — автошляхових Т.

Наприкінці ХХ ст. найбільшим у світі був тунель «Сейкан» під прот. Цутару між о-вами Хонсю та Хоккайдо загальною довжиною 53,85 км.

В Україні найбільшим є гідротехнічний тунель — Ялтинський водогін довж. 7,216 км. Перспективним у ХХІ ст. є побудова тунелів під протоками.

1991 р. у Вашингтоні було створено консорціум, що займається здійсненням проекту тунелю під Беринговою протокою. Реалізація цього проекту дозволить поєднати залізничні мережі чотирьох континентів — Америки, Європи, Азії та Африки.

Найдовші тунелі[ред. | ред. код]

 • Готардський базовий тунель (Gotthard) — залізничний тунель в Швейцарії, відкрито 1 червня 2016[2]. Довжина — (57) км (всього більше 157 км, включаючи службові і пішохідні ходи), що робить його найдовшим залізничним тунелем у світі.
 • Японський тунель «Сейкан», який з'єднує японські острови Хонсю і Хоккайдо (довжина 53,9 км). Був відкритий для руху 13 березня 1988 року.
 • Євротунель, прокладений під Ла-Маншем між Фолкстоуном (графство Кент, Велика Британія) і Кале (Франція), довжина — 49,94 км. Попри те, що цей тунель поступається за загальною довжиною тунелю Сейкан, його підводна ділянка (близько 39 км) на 14,7 км довша підвідної ділянки залізничного тунелю Сейкан. Тунель під Ла-Маншем офіційно відкритий у 1994 р.
 • Найдовшим сухопутним тунелем у світі є залізничного тунель Хаккода в Японії, його довжина становить 26,5 км. Він став частиною шляху між Токіо і північним японським містом Аоморі.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. «Тунель» в УРЕ
 2. http://edition.cnn.com/2016/06/01/europe/switzerland-longest-tunnel-gotthard/index.html?eref=edition
 3. Бучацький тунель: рух відкрили 1884 року
 4. Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. — Ню Йорк — Лондон — Париж — Сидней — Торонто : НТШ, Український архів, 1972. — Т. XXVII. — С. 63.

Література[ред. | ред. код]

 • Будівництво транспортних тунелів і метрополітенів : підруч. для студентів, які навчаються за спец. "Мости і транспортні тунелі" / А. В. Більченко; Харків. нац. автомоб.-дорож. ун-т. - Харків, 2012. - 183 c. - Бібліогр.: с. 180.
 • Геодезичні роботи в тунелебудуванні : Навч. посіб. для студ. спец. "Геодезія" і "Маркшейдерія" / Ю. П. Дейнека; Ін-т змісту і методів навчання. - Л., 1999. - 220 c. - Бібліогр.: 19 назв.
 • Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2001—2004.