Тунменхой

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тунменхой
Naval Jack of the Republic of China.svg
Sun Yat Sen together with the members of the Singapore Branch of Tongmen Hui.png
Засновано 20 серпня 1905[1]
Тип Таємне товариство
Рух Опору і політична партія
Країна Flag of Japan (1870–1999).svg Японська імперія

CMNS: Тунменхой на Вікісховищі

Тунменхой (спрощ.: 同盟会; кит. трад.: 同盟會; піньїнь: Tóngménghuì, букв. Об'єднаний союз, Союзна ліга) — китайська революційна організація, створена Сунь Ятсеном 1905 року в Японській імперії на базі Товариства відродження Китаю й інших антиманьчжурських організацій.

Історія[ред. | ред. код]

До складу організації входили представники середньої та дрібної міської буржуазії, китайських поміщиків (які виступали проти маньчжурського уряду), селян.

Програма Тунменхою, в основі якої були запропоновані Сунь Ятсеном принципи націоналізму, народовладдя й народного добробуту, включала такі вимоги:

  • повалення маньчжурського правління;
  • відновлення суверенітету Китаю;
  • створення республіки;
  • урівнення прав на землю.

Остання вимога тлумачилась у дусі утопічних ідей американського економіста Генрі Джорджа (фіксація ціни на землю й передача диференціальної ренти державі). Тунменхой був першою загальнокитайською буржуазно-революційною партією. Його відділення було створено в кожній провінції Китаю, а також у багатьох країнах, де проживали китайські емігранти.

Тунменхой підготував та здійснив низку збройних повстань у Південному й Центральному Китаї, був провідною політичною силою Синьхайської революції, в результаті якої було повалено маньчжурську монархію та проголошено республіку. Після Учанського повстання праві елементи Тунменхою почали схилятись до компромісу з лідером китайської контрреволюції Юань Шикаєм, віддавши йому зрештою владу.

В лютому 1912 року, після зречення імператора Пуї, Тунменхой прийняв нову програму, в якій гасло «прав за землю» було замінено на абстрактну вимогу «державного соціалізму». Програма також передбачала запровадження загальної освіти, урівнення в політичних правах чоловіків і жінок, вимогу рівноправності Китаю в царині міжнародних відносин.

У серпні 1912 року Тунменхой об'єднався з кількома політичними організаціями ліберальної буржуазії, в результаті чого виникла партія Гоміньдан.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]