Тунменхой

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тунменхой
трад. китайська: 中國同盟會
ТипТаємне товариство
Рух Опору
політична партія
ЗасновникСунь Ятсен
Song Jiaorend
Засновано20 серпня 1905[1]
Токіо
Розпущено7 серпня 1912
Країна Японська імперія
Штаб-квартираТокіо, Шанхай і Нанкін

CMNS: Тунменхой у Вікісховищі

Тунменхой (спрощ.: 同盟会; кит. трад.: 同盟會; піньїнь: Tóngménghuì, букв. Об'єднаний союз, Союзна ліга) — китайська революційна організація, створена Сунь Ятсеном 1905 року в Японській імперії на базі Товариства відродження Китаю й інших антиманьчжурських організацій.

Історія

[ред. | ред. код]

До складу організації входили представники середньої та дрібної міської буржуазії, китайських поміщиків (які виступали проти маньчжурського уряду), селян.

Програма Тунменхою, в основі якої були запропоновані Сунь Ятсеном принципи націоналізму, народовладдя й народного добробуту, включала такі вимоги:

  • повалення маньчжурського правління;
  • відновлення суверенітету Китаю;
  • створення республіки;
  • урівнення прав на землю.

Остання вимога тлумачилась у дусі утопічних ідей американського економіста Генрі Джорджа (фіксація ціни на землю й передача диференціальної ренти державі). Тунменхой був першою загальнокитайською буржуазно-революційною партією. Його відділення було створено в кожній провінції Китаю, а також у багатьох країнах, де проживали китайські емігранти.

Тунменхой підготував та здійснив низку збройних повстань у Південному й Центральному Китаї, був провідною політичною силою Синьхайської революції, в результаті якої було повалено маньчжурську монархію та проголошено республіку. Після Учанського повстання праві елементи Тунменхою почали схилятись до компромісу з лідером китайської контрреволюції Юань Шикаєм, віддавши йому зрештою владу.

В лютому 1912 року, після зречення імператора Пуї, Тунменхой прийняв нову програму, в якій гасло «прав за землю» було замінено на абстрактну вимогу «державного соціалізму». Програма також передбачала запровадження загальної освіти, урівнення в політичних правах чоловіків і жінок, вимогу рівноправності Китаю в царині міжнародних відносин.

У серпні 1912 року Тунменхой об'єднався з кількома політичними організаціями ліберальної буржуазії, в результаті чого виникла партія Гоміньдан.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]