Туризм для середнього віку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Туризм для середнього віку (туризм третього віку) — це різновид туризму, спрямований на задоволення рекреаційних потреб вікової категорії від 35 до 55 років.

Туристів середнього віку поділяють на економічно активних (35—44 років), які відпочивають з сім'єю і друзями та економічно активних (45—55 років), але не обтяжених дітьми, таких споживачів називають «спорожнілі гнізда». Для людей 35—44 років характерна перевага сімейного туризму, тому необхідна можливість використання дитячих майданчиків для ігор, дитячих басейнів. Споживачі 45—55 років пред'являють підвищені вимоги до комфорту і зручності, надають перевагу змістовним екскурсійним програмам.

Туристи середнього віку (люди у віці 35—55 років) більше претендують на комфорт і зручності, змістовні екскурсійні програми, що включають ознайомлення з об'єктами показу відповідно до професійних чи аматорських інтересів туристів, широку географію подорожей. Активні люди середнього віку, що є власниками автомобіля, надають перевагу самостійним подорожам та пізнавальному туризму, у цих людей інтерес викликають далекі подорожі тривалістю 2—3 тижні. Туризм третього віку вимагає не тільки комфорту, але і можливості отримання кваліфікованої медичної допомоги, персональної уваги з боку обслуговуючого персоналу.

Традиційно серед туристів середнього віку за активністю виділяють шість груп:

 1. Любителі спокійного відпочинку.
  Його представники відправляються у відпустку для того, щоб звільнитися від повсякденних стресів і відпочити в спокійній і приємній обстановці. Вони бояться сторонніх і великого скупчення людей. Їх девіз: сонце, пісок і море.
 2. Любителі задоволень.
  Це тип дуже заповзятливих туристів, які під час відпочинку зайняті пошуком різноманітних задоволень і надають перевагу світській атмосфері.
 3. Любителі активного відпочинку.
  Ці туристи люблять природу і створюють активне навантаження на своє тіло. Полюбляють розмірений рух і перебування на свіжому повітрі. Їх відпустку можна сумістити з лікуванням.
 4. Любителі спортивного відпочинку.
  На відміну від відпочивальників активно у туристів-спортсменів всю увагу сконцентровано на змаганнях. Для них дуже важливий спорт — їхнє хобі. Вони не бояться фізичних навантажень.
 5. Ті, що відпочивають з метою пізнання, вивчення.
  Цей тип туристів зацікавлений у підвищенні свого освітнього рівня, пізнанні нового.
 6. Любителі пригод.
  Лише деякі любителі гострих відчуттів відправляються в мандрівку наодинці і при цьому піддають себе справді серйозному ризику. До типу шукачів пригод можна віднести таких туристів, які шукають незвичайних вражень з певною часткою ризику. Для них ризик — це можливість випробувати себе.

Залежно від стилю життя виділяють чотири групи туристів середнього віку:

 1. Любителі насолод.
  Представники цієї групи пред'являють дуже високі вимоги до якості відпочинку. Для них подорож — це спосіб самовираження… Від відпочинку вони бажають отримати задоволення, дозволити собі деякі слабкості або дати собі спортивне навантаження.
 2. Тенденційні туристи.
  Для туристів, що входять до цієї групи, відпочинок — це можливість знайти і проявити себе як особистість. Це відпочивальники з високими вимогами, але їм не потрібні умови класу люкс. Вони шукають єднання з природою, тиші і можливості психологічного розвантаження. Вони усвідомлюють проблеми навколишнього середовища, цікавляться політикою і культурою наміченого для відвідування регіону.
 3. Сімейні туристи.
  До цієї групи входять винятково сім'ї з дітьми. Сімейні туристи люблять проводити свою відпустку в колі сім'ї, друзів, родичів. Вони відпочивають у спокійній і зручній обстановці, купують послуги за вигідними цінами, не люблять, щоб їм заважали. Найчастіше обслуговують себе самі.
 4. Цілком відпочиваючі.
  Найважливішою умовою для туристів цього типу є можливість відпочити. До цієї групи входять порівняно пасивні туристи, які проводять свою відпустку традиційним способом: задовольняються тишею, довго сплять, люблять смачно і часто поїсти, здійснюють короткі прогулянки або недалекі поїздки. Любителі такого відпочинку радіють, якщо на час відпустки можуть бути збережені їхні улюблені звички, адже вони не люблять експериментувати.

Ринок туризму середнього віку найбільш представлений у таких країнах як Іспанія, Туреччина, Єгипет, Туніс, Таїланд, Індія, Домініканська республіка.

Джерела[ред. | ред. код]

 • Сучасні різновиди туризму: навч. посіб. / М. П. Кляп, Ф. Ф. Шандор. — К. : Знання, 2011. — 334 с. — (Вища освіта XXI століття). Рекомендовано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України (лист №N 1/11-4223 від 26.05.11) Рекомендовано до друку Вченою радою Ужгородського національного університету (протокол № 2 від 25.02. 2010) ISBN 978-966-346-854-9 (серія) ISBN 978-966-346-730-6