Туркестано-Сибірська магістраль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема Турксибу з головними станціями

Туркестано-Сибірська магістраль — залізниця, побудована в 1926—1931, що з'єднала Середню Азію з Сибіром. Вона починається на північ від Ташкента в Узбекистані в Арись, де відгалужується від Закаспійської залізниці. Вона прямує на північний схід через Чимкент, Тараз, Бішкек у колишню столицю Казахстану Алмати. Там вона повертає на північ і йде до Семея, після якого вона перетинає російський кордон. Проходить через Барнаул до Новосибірська, де вона зустрічається з Транссибірською залізницею. Основна частина будівельних робіт була проведена між 1926 і 1931 роками.

Історія[ред. | ред. код]

Ідея будівництва залізниці для зв'язку Туркестану та Сибіру виникла ще в 1886 році. 15 жовтня 1896 року міська дума міста Вірний прийняла рішення створити комісію для визначення прибутку від будівництва лінії.

Комісія підтвердила доцільність будівництва. Передбачалося, що лінія посилить військову присутність Росії в прикордонному з Китаєм регіоні, а також істотно спростить вивіз бавовни з Туркестану до Сибіру та доставки дешевого Семирічинського і сибірського зерна — в Туркестан.

Міжміністерський комітет у 1906, ухвалив виділити гроші на будівництво лінії Барнаул — Семипалатинськ — Вірний — Лугова — Арись. У 1907, дослідження були проведені на місцях. На півдні, від станції Арись до річки Ілі, вишукувальні роботи йшли під керівництвом інженера Голембіовського, а на півночі з боку Семипалатинська вишукування вела група інженера Глезера.

Спеціальна група на чолі з інженером Струве провела статистично-економічні дослідження в цьому районі, що знайшло віддзеркалення в працях комісії з дослідження району Туркестано-Сибірської залізниці за 1909 рік. У ті ж роки під керівництвом інженера Адріанова були проведені дослідження декількох варіантів з'єднувальних ліній від Транссибу до Семипалатинська.

Алтайська залізниця від Ново-Николаївська до Семипалатинська була здана в тимчасову експлуатацію 21 жовтня 1915 року, а в постійну — в 1917 році, у розпал Першої світової війни. Одночасно на півдні будувалася Семирічинська залізниця від станції Арись до Вірного. Події Жовтневої перевороту зупинили її будівництво на станції Бурна. І тільки в 1921, залізниця прийшла в Ауліє-Ату (нині Тараз).

У роки громадянської війни залізниці Сибіру та Північного Казахстану опинилися в руках адмірала Колчака, за рішенням якого у 1918, лінія Новосибірськ (тоді Новоніколаєвськ) — Семипалатинськ була продовжена до Сергіополя (Аягуза). До 1919, було укладено 140 км колії. Ця залізниця була з невідомих причин розібрана відразу ж після розгрому армії Колчака.

Решта 1442 км залізниці були побудовані з великою помпою в рамках першого п'ятирічного плану. Значна частина залізниць була побудована за допомогою праці ув'язнених ГУЛАГу.

Відкриття регулярних пасажирських перевезень між Семипалатинськом і Аягузом відбулося 10 травня 1929. Перший локомотив, що пройшов з Ташкента до Семипалатинська, встановлений як пам'ятник у м. Алмати.

Експлуатація Турксибу[ред. | ред. код]

У перші роки існування Турксибу вантажні перевезення по ньому подвоювалися кожні п'ять років. Це було пов'язано з великим вантажопотоком, створюваним Урало-Кузнецьким комбінатом.

Але незабаром Турксиб перестав справлятися з вантажопотоком, що створювало труднощі для розвитку економіки регіону. У роки Другої Світової війни вантажопотік Турксибу впав.

У 1958 році Туркестано-Сибірська залізниця була об'єднана з Карагандинської залізницею в Казахську залізницю. У 1960, була відкрита гілка від станції Актогай до радянсько-китайського кордону — станції Дружба. Наразі на станції Достик є гейт з Ланьчжоу-Синьцзянською залізницею.

У 1971, з Казахської залізниці була виокремлювана Алма-Атинська залізниця — спадкоємиця Турксибу, яка проіснувала до 1996 року, коли всі залізниці незалежного Казахстану були об'єднані в державне унітарне підприємство «Қазақстан темір жолы».