Турки-месхетинці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Месхеті на мапі історичних регіонів Грузії

Месхетинські турки (самоназва тюрк, тур. Ahıska Türkleri, груз. მესხეთელი თურქები) — тюркомовний народ, що походить з грузинської області Месхеті і нині розсіяний по світу. Віруючі сповідують іслам, більшість мусульмани-суніти (ханафійський мазгаб), меншість складають мусульмани-шиїти.[1]

Історична батьківщина[ред. | ред. код]

Історична батьківщина — територія історичної Месхеті, що відповідає трьом нинішнім адміністративним районам Грузії — Адігенському, Ахалціхському та Аспіндзському, що входять в край Самцхе-Джавахеті, а також суміжним районам Туреччини. Невелика група месхетинців жила на сході Аджарії і на північному сході сучасної Туреччини.

Репресії народу[ред. | ред. код]

Турки-месхетинці є одним з народів СРСР, який був репресований та зазнав тотальної депортації з Кавказу відповідно до наказу Й. Сталіна від 21 липня 1944 року. Депортацію здійснювали до Центральної (Середньої) Азії, звідки вже у 90-х роках вони тікали через міжетнічний конфлікт[2]. При цьому значна їх частина самовіддано воювала проти Німеччини, зокрема із 46 тисяч мобілізованих турків-месхетинців (майже все доросле чоловіче населення) 26 тисяч загинули на фронті[3].

Проживання та чисельність[ред. | ред. код]

Загальна чисельність народу становить близько 550 тис. осіб.

Турки-месхетинці проживають у таких країнах:

В Україні вони розселялися переважно в Причорномор'ї, Криму, Слобожанщині та Бессарабії.

Мова[ред. | ред. код]

Турки-месхетинці говорять на одному з східно-анатолійських діалектів турецької мови. Мова турків-месхетинців більш близька до азербайджанської, ніж до турецької мови. Деякі вчені висувають припущення про існування особливої ​​мови месхетинських турків, що, втім, підтримується тільки частиною фахівців мовознавців-тюркологів. Відповідно до такої теорії вважається, що мова месхетинських турків є безпосереднім продовженням старотурецької мови, якою говорило тюркомовне населення Анатолії у Середньовіччі.

Традиції[ред. | ред. код]

Відзначають релігійні свята, серед яких — Курбан-байрам[2].

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. An Ethnohistorical Dictionary of the Russian and Soviet Empires.
  2. а б Турки-месхетинці України. Хто вони?. Ukraїner (укр.). Процитовано 22 листопада 2019. 
  3. Проблема ОУН—УПА та масових депортацій у повоєнний період в українській історіографії. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 21 липня 2013.