Турніри Великого шлему

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Турніри Великого шлему або гранд-слем-турніри (англ. Grand Slam tournaments) — чотири найбільші щорічні турніри у сучасному тенісі (в порядку проведення протягом сезону):

Назва

[ред. | ред. код]

Широко поширений термін «Великий шолом» — помилковий. Він потрапив до української внаслідок запозичення англійського Grand Slam через рос. Большой Шлем. Насправді слово slam до українського «шолом» не має жодного стосунку, означаючи «сильний удар», «шлем» (картярський термін)[1]. Перекладений на російську як «шлем» (можна було залишити й «слэм»)[2], він зазнав гіперкорекції в українському перекладі.

Особливості

[ред. | ред. код]

Характерною особливістю турнірів Великого шлему є те, що матчі в чоловічому індивідуальному розряді (а на Вімблдоні ще й у чоловічому парному) грають до перемоги в 3 сетах тобто гра може тривати п'ять сетів. В інших розрядах для перемоги необхідно виграти два сети.

Турніри «Великого шлему» мають також особливість щодо тайбрейків. При рахунку 6:6 у сеті тайбрейк грається лише в перших чотирьох сетах матчу. В п'ятому сеті тайбрейк грають лише на відкритому чемпіонаті США, в усіх решті турнірах гра триває далі, доки один із супротивників не здобуде перевагу у два гейми.

До 1968 турніри «Великого шлему» мали аматорський характер, з 1968 почалася відкрита ера, тобто тенісні професіонали дістали право брати в них участь.

Володарі Великого шлему

[ред. | ред. код]

Виграш усіх чотирьох турнірів «Великого шлему» впродовж одного календарного року вважається надзвичайним досягненням. Особливо важко добитися цього тому, що турніри граються на різному покритті. Довгий час три з чотирьох турнірів проводилися на траві, й лише Відкритий чемпіонат Франції — на ґрунтових кортах. У наш час на траві проходить лише Вімблдон, у Франції грають на ґрунті, в Австралії та США на різних хардових покриттях.

У чоловічому індивідуальному розряді «календарний Великий шлем» здобували:

У чоловічому парному розряді «календарний Великий шлем» здобували:

У жіночому індивідуальному розряді «календарний Великий шлем» здобували:

У жіночому парному розряді «календарний Великий шлем» здобували:

У чоловічому індивідуальному розряді «кар'єрний Великий шлем» здобували:[3]

У жіночому індивідуальному розряді «кар'єрний Великий шлем» здобували:

У чоловічому парному розряді «кар'єрний Великий шлем» здобували:

У жіночому парному розряді «кар'єрний Великий шлем» здобували:

Українські тенісисти на турнірах «Великого шлему»

[ред. | ред. код]

Здобутки українських тенісистів на турнірах «Великого шлему» незначні. В індивідуальному розряді найбільшого успіху добивався Андрій Медведєв, який був фіналістом Відкритого чемпіонату Франції. Еліна Світоліна на турнірах «Великого шлему» тричі добиралась до півфіналів.

В парному розряді Відкритий чемпіонат Австралії вигравали у 2008 році сестри Альона і Катерина Бондаренко. В міксті Людмила Кіченок була переможцем Вімблдону-2023, а Тетяна Перебийніс була фіналісткою Вімблдону-2005.

Дівчата-юніорки мали трошки кращі успіхи. Катерина Бондаренко вигравала Вімблдон у 2004, Еліна Світоліна — Відкритий чемпіонат Франції у 2010, Марта Костюк — Australian Open 2017, Дарія Снігур — Вімблдон у 2019.

Цікаві факти

[ред. | ред. код]
  • На Вімблдонському турнірі в 1920 р. австралієць Рандольф Ліссет, намагаючись справити сприятливе враження на публіку, найняв лакея у фраці з білими рукавичками, в обов'язок якого входило подавати гравцеві шампанське під час перерви.
  • Саудівська Аравія, вже понад 20 років ведучи телетрансляції з Вімблдону, до сьогодні[коли?] не транслювала жодного матчу за участю жінок.
  • У 1930 р. на Вімблдоні відбувся курйозний випадок з королем Георгом V. Коли він зайшов у туалет, то замок на дверях заклинило. Бідному монархові довелося просидіти там пів години, перш ніж слуги змогли його звільнити. Відтоді організатори Вімблдону витрачають по 50 000 фунтів щорічно на утримання туалетних кімнат у королівській ложі[джерело?].
  • Француженка Сюзанн Ленглен підкріплювалася на корті тільки ікрою і шампанським, а австралієць Джек Кроуфорд над усіма прохолодними напоями віддавав перевагу чаю з лимоном і коньяком.
  • Головним невдахою Вімблдону-67 преса назвала радянського тенісиста Олександра Метревелі. В індивідуальному й парному розрядах він програв свої зустрічі з 3-х матчболів, а міксті — із 12-ти.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Шлем // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980. — С. 489.
  2. В англійській слово «slam» має кілька значень, і «шлем» (у картах) — лише одне з них
  3. Олег Тарасенко. Рыцари круглого мяча / Спорт-неделя, № 23 (95), 21.06.2013