Туруханський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Туруханський район
Туруханский район
Coat of Arms of Turukhansk (Krasnoyarsk krai).png Flag of Turukhansky rayon (Krasnoyarsk krai).png
Герб Туруханського району Прапор Туруханського району
Розташування району
Основні дані
Суб'єкт Російської Федерації: Красноярський край
Утворений: 4 квітня 1924 року
Населення: 16 276
Населені пункти, округи та поселення
Адміністративний центр: село Туруханськ
Кількість міст: Ігарка
Влада

Туруханський район — адміністративна одиниця і муніципальне утворення в західній частині Красноярського краю. Адміністративний центр — село Туруханськ, за 1100 км від Красноярська.

Географія[ред. | ред. код]

Площа району — 209 309,18 км².

Основні річки — притоки Єнісею: Підкам'яна Тунгуска, Єлогуй, Нижня Тунгуска, Турухан, Курейка.

Суміжні території:

Корисні копалини

Родовища вугілля, графіту.

На північному заході району розробляється Ванкорське нафтогазове родовище, в одному блоці з ним розвідані невеликі родовища «Лодочне» і «Тагульське».

Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Туруханський край

Населення[ред. | ред. код]

Населення — 16 276 осіб.

Низька щільність населення — 0,087 чол/км² викликає серйозні проблеми транспортної зв'язності району. В районі 28 населених пунктів, в середньому вони віддалені від райцентру на 400 км, 7 з них розташовані на притоках Єнісею.

урбанізація

У міських умовах (місто Ігарка) проживають 29,21 % населення району.

Національний склад

У Туруханському районі в 15 з 28 поселень проживають представники корінних народностей Крайньої Півночі — кети, селькупи та евенки (усього 1373 осіб або 11,08 % населення району). Евенки (188 осіб) проживають в абсолютно дискомфортній зоні в північній частині району. Кети (866 осіб з менш ніж 1000 всього зареєстрованих за переписом) і селькупи (369 чоловік) проживають в екстремально дискомфортній зоні в центральній і південній частині району. Також на території району проживає незначне число ненців (кілька сімей). Також проживає 5-6 сімей югів, всього їх там, а також у світі близько 19 осіб за переписом 2002 року.

Російське населення представляють в тому числі і старовіри, які пішли в тайгу від радянської влади в 1930-х роках. Найбільшим старообрядним скитом є Чулково, яке з 1990-х років привертає і російських старовірів з Бразилії [1].

Муніципально-територіальний устрій[ред. | ред. код]

В муніципальний район входять: 1 муніципальне утворення зі статусом міського поселення

6 муніципальних утворення зі статусом сільського поселення

Економіка[ред. | ред. код]

Найбільшим підприємством району є Курейська ГЕС потужністю 600 МВт і виробленням близько 2,5 млрд електроенергії. Планується будівництво Нижньо-Курейської ГЕС.

На 2009 рік ведеться розробка Ванкорського родовища, будівництво газо-і нафтопроводів.

На крайньому північному заході району, в етногосподарському ареалі совреченських евенків збереглося оленярство. Загальне поголів'я оленів на 1 січня 2002 року — 620 голів або 0,05 % загальноросійського поголів'я. У інших народностей — кетів і селькупів — оленярство до теперішнього часу втрачено. Почасти це пов'язано з появою відносно дешевого механічного транспорту, частково зі зміною системи промислового використання мисливських угідь після заміни промислу вивірки промислом соболя. Представники корінних народностей займаються переважно промислом соболя, риболовлею і збиранням.

Посилання[ред. | ред. код]


  1. tv2.today/News/Krasnoyarskiy-sud-otmenil-reshenie-o-deportacii-brazilca-starovera