Тут живуть дракони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Тут живуть дракони» (лат. Hic sunt dracones) — сталий вислів, що означає небезпечні або недосліджені території, що є наслідуванням середньовічної практики додавання ілюстрацій драконів, морських чудовиськ і інших міфічних істот замість не намальованих областей на картографічних мапах.[2][3]

Історія[ред. | ред. код]

Хоча декілька старих мап, таких як Theatrum Orbis Terrarum, мають ілюстрації міфічних істот для оздоблення, сама фраза є анахронізмом.[4] Існує лише два відомих історичних вживання цієї фрази в латинською мовою у формі «HC SVNT DRACONES» (тобто hic sunt dracones, 'тут є дракони'). Одним із них є глобус Хант-Ленокс[en][1] (c. 1503–07), в якому цей напис з'являється довкола східного узбережжя Азії. Це може бути пов'язано із комодськими варанами, що проживають на Індонезійських островах, розповіді про яких дуже поширені в Східній Азії.[2] Другим є глобус, що вигравіруваний на двох з'єднаних половинках яйця страуса, датований 1504.[5] Ранні мапи мають різноманітні посилання на міфічних і справжніх істот, але ці два: глобус Хант-Ленокс і глобус на яйці страуса є єдиними вцілілими мапами, на яких згадується саме цей вислів. Крім того, ці дві мапи можуть бути тісно пов'язані: дослідження глобусу нанесеного на яйце, яке провів колекціонер Стефан Міссінне, прийшло до висновку, що глобус Хант-Ленокс є насправді його продовженням.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. As illustrated in the Encyclopædia Britannica, 9th edition, Volume X, 1874, Fig.2
  2. Waters, Hannah (2013-10-15). The Enchanting Sea Monsters on Medieval Maps. Smithsonian Institution. Процитовано 2017-01-19. 
  3. Van Duzer, Chet (2013). Sea Monsters on Medieval and Renaissance Maps. British Library Publishing. ISBN 978-0712357715. 
  4. Blake, Erin C. (1999). Where Be "Here be Dragons"?. MapHist Discussion Group. 
  5. Kim, Meeri (18 August 2013). Oldest globe to depict the New World may have been discovered. The Washington Post. Процитовано 20 August 2013. 

Посилання[ред. | ред. код]