Туш (фарба)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малюнок тушшю — портрет Бетховена, зроблений Енріко Карузо

Туш чорна (від нім. Tusche) — специфічна фарба, виготовлена із сажі.

У готовому до вживання вигляді є суспензією дрібнодисперсних частинок сажі у воді. Для запобігання розшаровування суспензії і закріплення результату застосовуються зв'язувальні речовини (шелак або, рідше, желатин).

Історія[ред. | ред. код]

В Китаї спалюють олію дикої і культурної редьки для отримання сажі, з якої роблять відому китайську туш [1](с.57). При спалюванні з березових полін одержують високоякісну сажу, що йде на виробництво туші і друкарської фарби.

Туш — фарба, що на відміну від багатьох інших не втрачає з часом чорного кольору; при сильному розведенні водою дає сірий тон. Туш служить для креслення, малювання (пером і пензлем, із застосуванням штрихування, заливки, відмивки і т. д.). У давнину туш була улюбленим матеріалом для письма, малювання, живопису в Китаї; звідти поширилася в Корею, Японію, а з 15-17 ст. - в Європу.

Туш виготовлялася з сажі, отриманої при спалюванні хвойної деревини, рослинних олій і смол; у 20 ст. використовуються також газова кіптява, сажа, що отримується при спалюванні нафти та її продуктів. Поряд з рідкої тушшю застосовуються також тверді плитки (суха туш), що перед вживанням розтираються з водою у спеціальному посуді.

Тушшю називають і аналогічні чорній туші кольорові фарби, виготовлені на основі кам'яновугільних барвників [2].

Різновиди[ред. | ред. код]

Туш буває рідка, концентрована та суха у вигляді паличок чи плиток. Високоякісна чорна туш має густий чорний колір, легко сходить з пера чи з рейсфедера.

На Далекому Сході туш використовувалася замість чорнила. Існують також такі різновиди, як кольорова туш (в продажу найбільш поширені червона, синя, зелена, жовта, коричнева туш; змішуючи ці кольори, можна досягти будь-якого кольору).

Властивості[ред. | ред. код]

 • Туш дозволяє при малюванні досягти чистих, яскравих кольорів. Із розведених водою фарб такої концентрації і прозорості кольору можна досягти хіба дуже якісною аквареллю.
 • Дуже важливою властивістю туші є те, що водою вона розводиться, але при повному висиханні водою майже не розмивається [3]


Застосування[ред. | ред. код]

Написання китайського ієрогліфа 好 («добре»)
Плоскі плакатні пера
Утримання пера-«одинички» при написанні літер тушшю
Прийоми виконання шрифта плоским пером тушшю кирилічної каліграфії. Варіант
 • Тушшю виконувалися раніше і виконуються графічні документи, якщо до них посилені вимоги щодо стійкості при намоканні (див. Бойовий документ)
 • Тушшю легко і приємно виконувати графічні малюнки пензлем [4], ручними плакатними перами чи спеціально відгостреними паличками [5]. Історична графіка китайських майстрів розвивається не одне сторіччя. В таких картинах туш є традиційним зображувальним матеріалом.
Сосни (Хасеґава Тохаку, 16 столтіття)
Ескіз показує два варіанти, як в домашніх умовах зробити лінійку для креслення тушшю
 • Плоскі плакатні пера дозволяють креслити таблиці із лініями заданої товщини, ними зручно виконувати написи рубаними шрифтами. На слензі художників-плакатистів пера називають по кількості зроблених на них прорізів: на малюнку 1 - «вісімка», 2 - «трієчка», 3 - «четвірочка», 4 - «одиничка». Одиничка і двієчка найбільш застосовані пера. Вони і найшвидше виходять з ладу (ширина матеріалу, що підлягає постійному стисканню / послабленню в цих перах найменша, ламається таке перо швидше, аніж широке)
 • Туш застосовується при кресленні рейсфедером. При цьому правильно не вмочати рейсфедер у баночку із тушшю, а окремим пером набирати туш і заливати її між губками рейсфедера. Так рейсфедер не бруднитиме лінійку і креслення не зіпсується
 • Для креслення тушшю використовуються спеціальні лінійки, де контактна з пером чи рейсфедером поверхня має відступати від поверхні аркуша на 1-2 мм, щоб туш не затікала під лінійку і не бруднила креслення
 • Раніше, доки не набула поширення у приватному вжитку комп'ютерна техніка, такі спеціалізовані лінійки було можна придбати у будь-якому відділі з продажу канцтоварів. У випадку, якщо потрібно креслити тушшю, а можливості придбати спеціальну лінійку немає, слід самому виготовити таку лінійку. На малюнку показані два варіанти: на першому за допомогою наждачного паперу, круга чи «болгарки» знято фаску під 45° так, щоб лишити неушкодженою половину товщини лінійки. Креслити у цьому випадку слід фаскою до низу (зберігаючи проміжок між лінійною і папером). Другий варіант — дві однакові дерев'яні лінійки, склеєні із зміщенням на 2-3 мм по всій довжині. Клей можна застосовувати будь-який, окрім силікатного (ПВА, Момент, столярний, епоксидну смолу). Користуватися такою лінійкою слід після повного висихання клею згідно інструкції по його застосуванню.
Вікіпе-тан в манґа-стилі
 • Тонкими перами тушшю малюють будь-які графічні малюнки, у тому числі, комікси. Різновидом таких коміксів є популярна сьогодні Манґа.
 • Не рекомендується заправляти тушшю авторучки чи рапідографи. Шелак, що є у складі туші, забиває капіляри, після чого ручку чи рапідограф досить важко відчистити [6]. Як виняток, можна заправити на період роботи (до півгодини) і одразу злити туш і промити ретельно теплою водою. Слід пам'ятати, що якісна туш спиртом теж не розбавляється після висихання.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. (рос.) Верзилин Николай Михайлович По следам Робинзона. Сады и парки мира. — Л.: Детская литература., 1964. — 576с.
 2. Як варіант, туш для вій у косметиці.
 3. Цю властивість можна застосовувати. Скажімо, якщо по накрахмаленій тканині зробити напис тушшю, а потім гарно просушити праскою, така напис не зникне ні при пранні, ні при викип'ячуванні, ні при хімчистці виробу. Застосовували в радянські часи, маркуючи вироби, що здавалися в громадські пральні чи хімчистку.
 4. Найкращі пензлі для цього з білчачого чи колонкового хутра
 5. На Далекому Сході, в Японії, Китаї, Кореї поширені цілі школи каліграфії. Ієрогліфи в них виконують досвідчені майстри саме тушшю
 6. Хоча вважається, що рапідограф є достойним удосконаленням рейсфедера.

Примітки[ред. | ред. код]