Ту Стань!

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ту Стань!
Ту Стань! Галка.jpg
фестиваль української середньовічної культури
Жанр середньовічна історія та культура
Дати 2-4 серпня
Місце проведення село Урич (Сколівський район, Львівська область)
Роки існування з 2006
Засновано Державний історико-культурний заповідник "Тустань"
Веб-сайт
Офіційна сторінка Фестивалю

"Ту Стань!" — щорічний фестиваль української середньовічної культури. Відбувається на території історико-культурного заповідника «Тустань» (біля с. Урич, Сколівського р-н., Львівської обл.). Фестиваль відтворює культуру та побут українського Середньовіччя.

Про фестиваль[ред. | ред. код]

Захід вперше відбувся 2006 року і є найстарішим в Україні історичним фестивалем, що відбувається безперервно. Особливістю заходу є його орієнтованість на визначений період минулого — час існування наскельного міста фортеці Тустань, IX—XVI століття.

Головною відмінністю "Ту Стані!" від інших фестивалів є участь глядачів у всіх елементах дійства, цілісне художнє та режисерське оформлення. Домінантою, центром уваги фестивалю є наскельне місто-фортеця.[1]

Мета фестивалю

Основною метою "Ту Стані!" є відновлення та популяризація української середньовічної культури та наскельного міста-фортеці Тустань.

Завданнями фестивалю є:

 • цілісне відтворення середовища (побуту, одягу, зброї, фольклору, ремесел) періоду розквіту фортеці;
 • гуртування довкола Тустані мистецького та наукового середовища (музикантів, ремісників, скульпторів, художників, фотографів, театралів, істориків, археологів, архітекторів, етнографів, історичних реконструкторів);
 • влаштування туристичної інфраструктури довкола пам'ятки;
 • регенерація села шляхом розвитку агротуризму, традиційної кухні, місцевих ремесел, продовження фолькових традицій.[2]

Основні локації[ред. | ред. код]

Фестиваль цілісно відтворює усі сторони життя та побуту українського середньовіччя. Його незмінними частинами є: двобої, бугурти, кінний турнір, середньовічні танці, музика (героїчний епос, фольк, середньовічна музика та їх інтерпретації), вогняне дійство, пісні при ватрі, кіноніч.

Лицарські поєдинки на фестивалі «Ту Стань!»

Окремими майданчиками (локаціями), що діють постійно є:

 • Середньовічний табір;
 • Ярмарок ремісників;
 • Середньовічна кухня;
 • Театральна галявина;
 • Вуличні музики;
 • Інтерактивні локації (стрільби з лука і арбалета, метавка, навчання бою та ін.)

Крім того, "Ту Стань!" має свої щорічні унікальні витвори — це нічний штурм фортеці та лазерне дійство.

Захід передбачає атракції для відвідувачів різних вікових категорій та з різними вподобаннями. На фестивалі можна бути як спостерігачем життя середньовічного містечка, так і стати його активним учасником, долучаючись до найрізноманітніших заходів.

Фестиваль у різні роки[ред. | ред. код]

2006

Перший фестиваль української середньовічної культури відбувся 8-10 вересня 2006 року. Поєдинки, вогняне дійство, ремесла, ігрища, середньовічні танці, музика та інші атракції були покликані максимально занурити відвідувачів в атмосферу українського середньовіччя.

Нічний штурм фортеці, «Ту Стань! -2016»

Унікальним витвором першої "Ту Стані!" був нічний штурм фортеці, який став незмінною частиною усіх наступних фестивалів.

2007

Відбувся 8-9 вересня. Особливістю цього фестивалю стали десятиметровий триголовий вогнедишний змій та відтворена реконструкторами  катапульта, що використовувалися у штурмі фортеці.

Головна подія на музичній сцені — виступ гурту Кому вниз.

2008

Відбувся 6 вересня. Окрім звичних для фестивалю середньовічного ярмарку, нічного штурму фортеці, ігрових майданчиків, вогняного дійства — з'явилася нова  додаткова атракція — кіноніч.

Музичну атмосферу заходу творили видатні українські барди — Едуард Драч, Олександр Смик, Наталка Криничанка, Віктор Цимбалюк та Василь Жданкін.

2009

Відбувся 4-6 вересня. Перший фестиваль, якому була присвоєна визначена тема — "Стань лицарем". Відповідно до цієї теми проводилася рольова гра "Стань лицарем", представлялася легенда про народження лицаря. До фестивалю було відтворено таран, який в подальшому використовували для нічного штурму фортеці.

На музичній сцені виступали: Люди добрі, Дивні, Дуда, Хорея Козацька, Рутенія, Пропала грамота, Нова радість, Коралі (Львів), Kings & Beggars.

2010

Відбувся 4-5 вересня, тема: "Захисти свою фортецю!". Особливістю цього фестивалю була рольова гра-змагання, після успішного проходження якої учасників урочисто посвячували в лицарі. На "Ту Стані! — 20102 було вперше відтворено макет фортеці на скелі.

Лазерне дійство, «Ту Стань! -2016»

На музичній сцені виступали: Дивні, Містерія, Марвінок, Дикий Гон,  Йорий Клоц, Замкова Тінь, Kings & Beggars, Пропала грамота.

2011

Відбувся 5-7 серпня, тема: "Тустанька птаха2. Час проведення фестивалю було перенесено з початку вересня на перші вихідні серпня. Вперше на фестивалі демонструвався лазерний мультик на скелі.

На музичній сцені виступали: Дивні, Дикий Гон, Пан Купець, Йорий Клоц, Kings & Beggars, Люди добрі, Один в Каное.

2012

Відбувся 3-5 серпня, тема: "Уяви себе". Особливостями заходу стали лялькова вистава "Король Данило та його блазень Олелько", рольова гра "Уяви себе" та вперше присутні за фестивалі скоромохи.

На музичній сцені: Бузиновий яр, Kings & Beggars, Йорий клоц, Дикий гон, Один в каное, Пан пупець, Люди добрі, Дивні.

2013

Відбувся 2-4 серпня, тема "Будуємо фортецю". Особливість фестивалю цього року — відсутність музичної сцени. Натомість на заході було багато вуличних музик, що лише посилило атмосферу перебування в середньовічному містечку.

Вперше на фестивалі відбулася ватра, що стала традиційним заходом. На скелях було відтворено каркас вежі.

2014

Середньовічна школа на фестивалі «Ту Стань! — 2014»

Відбувся 1-3 серпня. Як реакція на події в країні захід змінив свій формат з фестивалю на "Зустріч у фортеці". Саме цього року було започатковано три нові локації — Духовну територію, Театральну галявину та Тустанську школу.

2015

Відбувся 31 липня-2 серпня, тема: "Історія наших перемог". Традиційно діяли інтерактивні майданчики, кухня, середньовічний ярмарок, де можна було не лише ознайомитися з технологіями середньовічних ремесел, а й власноруч створити давній виріб. Тустанська школа набрала нових масштабів і перетворилася на Університет.

Музичну атмосферу творили: Йорий Клоц, Перекоти Поле, Гардаріка, Жива, ВАРЙОН та ін.

2016

Відбувся 5-7 серпня, тема: "Щит Європи". До обрання саме такої теми фестивалю підштовхнули події ХІІІ століття, що мали на меті об'єднати Європу у боротьбі проти монгол. Це історичний період, коли українські землі виступили щитом між Європою і Азією.

На фестивалі відбулося відкриття інтерактивної скульптурної групи "Щит Європи", яку відвідувачі самостійно могли "оживляти" і приводити в рух. Вперше на фестивалі відбувся дитячий штурм фортеці та з'явилася камерна сцена. Зазнала деяких змін і концепція фестивалю — рамки історичного періоду, який відтворюється, розширились з IX—XIII ст. до IX—XVIII ст.

2017

Відбувся 4-6 серпня, тема "Як в кіно". Родзинкою фестивалю стала робота кіношколи, учасники якої змогли поринути у "кінокухню", прослухати лекції, взяти участь у майстер-класах та навіть створити свій мініфільм впродовж фестивалю.

Також вперше на фестивалі окрім звичних ремісничих майстер-класів діяло дві школи - гончарства та миловаріння. Музичну програму фестивалю забезпечили гурти Torban, The Doox, Джалапіта, Lemko Bluegrass Band, Lirwak, ЯгОди, Tricky Tales та Musica Radicum. 

2018

Відбувся 3-5 серпня, тема "Школа лицарства". На фестивалі вперше запрацювали локації: Бойова школа (тут під керівництвом досвідчених тустанських воїнів відвідувачі фестивалю мали змогу опанувати різні види середньовічної зброї); Популярна наука (локація від Заповідника "Тустань" про роботу з унікальною пам’яткою і громадою, про дослідження, збереження і музей, про  бойків і культурний ландшафт, дерев’яну архітектуру і локальну історію села Урич); Дитяча фортеця (у програмі - дитячий штурм фортеці, забави і танці, постановка казки та ін.) На “Ту Стані!-2018” з художників-ремісників формуються окремі Ремісничі Цехи – Цех книги, ювелірів, роботи з текстилем, цехи малярський і гончарний.

Родзинкою фестивалю стала локація Віртуальної Реальності. Тут під керівництвом SoftServe відвідувачі могли здійснити VR-політ над фортецею. На музичній сцені виступали: Lirwak, GG Гуляйгород, ЯгОди, Гуляйгород.

Галерея[ред. | ред. код]

Організатори, партнери[ред. | ред. код]

Організаторами фестивалю є державний історико-культурний заповідник "Тустань" та Львівська обласна громадська організація "Тустань".

Постійним меценатом заходу є Віталій Дем’янюк та клуб "Коло".

Співорганізатори: Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА, Департамент внутрішньої політики ЛОДА, Сколівська районна рада, Сколівська РДА, Національний природний парк «Сколівські Бескиди», Підгородецька сільська рада, громада села Урич.

Щорічні учасники: Військово-історична дружина "Чорна Галич", Клуб "Пантера", Організація української молоді "Спадщина", Кінний клуб "Каретний двір".

Постійні партнери: "МЕНС Технології", LUFA,"Мистецький простір", "Музей ідей".

У різні роки фестиваль підтримували: "Час на мандри", "Відвідай", Karpaty travel, Karpaty info, hromadske lviv.ua, AFISHALVIV.NET, ТРК "Львів"032.ua, "Стежками України", FRESHPR, "Арт-Вертеп", громадська організація "Резерв Дивізії Галичина", "Штурм", "Охорона сервіс".

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Рожко Василь, Кондратович Орест. Фестиваль, як прискорювач розвитку: можливості «Ту Стані!» для памятки, заповідника, громади.. Пам‘ятки Тустані в контексті освоєння Карпат у доісторичну добу та в середньовіччі; проблеми їх збереження та використання : матеріали ІІІ Міжнародної наукової конференції, 7-8 квітня 2016 р. Процитовано 2017-03-28. 
 2. Рожко Василь. Три роки діяльності заповідника Тустань: комплексний підхід до збереження та розвитку наскельного міста-фортеці. Фортеця: збірник заповідника “Тустань”: на пошану Михайла Рожка. – Львів: Камула, 2009. Процитовано 2017-03-28.