Тхеквондо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Taekwondo pictogram.svg
Олімпійська піктограма
Тхеквондо
Демонстрація майстерності
Демонстрація майстерності
Спеціалізація Ударна техніка
Контакт Легкий та повний контакт
Походження Flag of South Korea.svg Корея
Заснування 1955 рік
Засновники Чхве Хонг Хі
Попередники Карате
Олімпіада Включено

Тхеквондо (кор. 태권도:跆拳道) — бойове мистецтво, олімпійський вид спорту та національний вид спорту в Кореї. Тхеквондо є одним з найбільш систематизованих і науково обґрунтованих бойових мистецтв світу. Ця дисципліна за допомогою тренувань дозволяє людині зміцнити здоров'я, навчитись самообороні та привчає працювати над саморозвитком духовності й інтелекту.

Історія корейських бойових мистецтв та традицій, на основі яких і було створено сучасне тхеквондо, налічує понад 2000 років. Однак саму назву було офіційно затверджено 11 квітня 1955 року, коли засновник тхеквондо, генерал Чхве Хонг Хі (9 дан), об'єднав школи корейських бойових мистецтв.

«Тхе» означає «удар ногою», «квон» означає «кулак», або «удар рукою», «до» означає «шлях» (у значенні Дао). Таким чином термін тхеквондо можна перекласти як «шлях ноги та кулака». Особливу увагу в змагальній практиці тхеквондо приділено ударній техніці ніг, однак це лише частина програми підготовки.

За визначенням самого Чхве Хон Хі, «Тхеквондо означає систему духовного тренування і техніку самооборони без зброї, поряд зі здоров'ям, а також кваліфікованим виконанням ударів, блоків і стрибків, що виконуються руками і ногами для ураження одного або кількох суперників».

Історія[ред. | ред. код]

Тхеквондо тісно пов'язане з історією Кореї. Історію зародження можна розділити на чотири історичні періоди: зародження і розвиток корейських бойових мистецтв в період "трьох держав", бойові мистецтва за часів держави Корьо, часи держави Чосон та сучасна історія.

Зародження і розвиток бойових мистецтв в період трьох держав[ред. | ред. код]

У часи Трьох корейських держав були створені такі єдиноборства як «субак» і «тхеккен», які згодом стали основою для створення тхеквондо. У пізній період історії трьох держав єдиноборства на Корейському півострові користувалися великою популярністю, особливо серед військових. Як наслідок, ці види єдиноборств вивчались у молодіжній організації Хваран.

Бойові мистецтва за часів держави Корьо[ред. | ред. код]

У період держави Корьо «субак» та «тхеккен» стали розвиватися більш систематично і перейшли на новий рівень. Важливу роль в просуванні по службі військового того часу грав рівень володіння «тхеккен». Простих солдатів, які досягли певного рівня володіння «тхеккен», представляли генералу, який вибирав кращих з них, щоб зробити офіцерами. А змагання з «субак» були досить популярними та видивощними.

Бойові мистецтва за часів держави Чосон (з 1897 - Корейська імперія)[ред. | ред. код]

У XIV столітті, після заснування держави Чосон «субак» і «тхеккен» втратили свою популярність. Однак це тривало лише до японських вторгнень наприкінці XVI століття. У відповідь на виклики часу влада Середньовічної Кореї почала вживати заходи з підйому бойового духу країни та розвитку бойових мистецтв. Результатом стала публікація книги «муедоботхонджі», в якій описані бойові мистецтва того періоду. Четвертий том цієї книги, що має назву «техніка рукопашного бою» включав 38 зображень, що нагадують сьогоднішні позиції і рухи в тхеквондо.

Однак після ряду історичних подій, наприкінці XIX ст. на територію Корейського півострова відбулось вторгнення японців.

Корейські бойові мистецтва у «японський період»[ред. | ред. код]

У 1910 році Корея втратила незалежність і опинилася під владою японців, які намагалися асимілювати корейців, знищуючи їх культуру, включаючи бойові мистецтва. Варто також відзначити, що у ті часи по всій Японії існувала заборона на навчання будь-яким «ударним» єдиноборствам, яка тривала до 30-х років[1]. Ситуація змінилася після того, як майстер Ґітін Фунакосі переконав імператора Тайсьо у безпечності бойових мистецтв для його влади. Імператор дозволив включити єдиноборства (у 1935 році вони отримали назву «карате») до програми загальноосвітніх шкіл.

Однак проводити зайняття з корейських видів бойових мистецтв все одно було заборонено, тому «субак» та «тхеккен» могли розвиватися виключно у підпіллі — аж до капітуляції Японії у Другій світовій війні. Однак ентузіасти корейського походження практикували окинавські та китайські техніки, доповнюючи їх традиційними корейськими прийомами. Одним з найбільш знаменитих майстрів корейського походження є Масутацу Ояма.

Історія тхеквондо після Другої світової війни[ред. | ред. код]

15 серпня 1945 року, після звільнення країни, корейські бойові мистецтва вступають у нову фазу свого розвитку. Саме в цей період почали відроджуватися школи різних бойових мистецтв. В цей час в Кореї починають виходити з підпілля перші школи різних бойових мистецтв, пізніше вони об`єдналися в Асоціацію тхеквондо Кореї.

На початку основними напрямками бойових мистецтв в цих школах були тансудо (танський або китайський кулак, корейське бойове мистецтво, яке отримало великий вплив китайських єдиноборств) та консудо (корейська назва карате). Всіх майстрів того періоду об`єднувало лише одне – розуміння того, що всі корейські традиції бойових мистецтв (субак, тхеккен та інші) повинні бути об`єднані в одну загальну єдиноборство.

Корейська війна внесла свої корективи у плани з об`єднання корейських бойових мистецтв, але, тим не менш, була створена Асоціація консудо Кореї. Через численні розбіжності деякі члени даної асоціації вийшли з її складу і організували іншу організацію - Асоціацію тансудо Кореї, яка згодом була офіційно включена до Асоціації аматорського спорту Кореї.

Засновник однієї зі шкіл тансудо Чхве Хон Хі, генерал південнокорейської армії, користуючись підтримкою президента Кореї Лі Син Мана, у 1955 році включає свій стиль бойових мистецтв в освітню програму підготовки військовослужбовців. Генерал розумів, що у корейській армії не можна використовувати китайські і японські назви бойових мистецтв «тансудо» і «консудо», тому бойове мистецтво, призначене для корейських військовослужбовців отримало назву Тхеквондо.

Створена у 1959 році Асоціація Тхеквондо Кореї замінила Асоціацію тансудо. Проіснувати в такому вигляді їй вдалося недовго. Генерал Чхве втратив підтримку президента країни у 1960 році. Цим скористалися лідери шкіл, незгодні з назвою тхеквондо. Однак, вони не відмовились від ідеї Чхве Хон Хі про те, що назва повинна відображати традиції Кореї. Була заснована Асоціація субакдо Кореї (субак – традиційне корейське єдиноборство).

Асоціація аматорського спорту Кореї може акредитувати тільки одну асоціацію від одного виду спорту, тому спільно з міністерством освіти Кореї асоціацією аматорського спорту було проведено збори, на яких було вирішено об`єднати асоціації. І, природньо, головним спірним питанням була назва асоціації. Було прийнято рішення об`єднати назви тхеквондо і субакдо, і, як наслідок, світ побачила Асоціація тхесудо Кореї. За величезний внесок у розвиток корейських бойових мистецтв і спорту генерала Чхве Хон Хі було призначено 3-ім президентом Асоціації тхесудо Кореї. Користуючись посадою, він доклав усіх можливих зусиль для того, аби повернути асоціації назву "тхеквондо". У 1965 році йому це вдалося.

Повернувши назву тхеквондо, Чхве Хон Хі пожертвував своїм постом в Асоціації тхеквондо Кореї (KTA - Korea Taekwondo Association). Незабаром, у 1966 році він заснував Інтернаціональну федерацію тхеквондо (ITF - International Taekwondo Federation). З цього періоду розвитком тхеквондо незалежно одна від одної почали займатися дві організації: Міжнародна федерація тхеквондо і Асоціація тхеквондо Кореї (завдяки роботі якої у 1973 році була заснована Всесвітня федерація тхеквондо).

Напрями[ред. | ред. код]

Існує декілька версій тхеквондо, популярних у всьому світі:

Олімпійське тхеквондо (World Taekwondo, WT)[2][ред. | ред. код]

Після створення Асоціації тхеквондо Кореї було прийнято рішення про будівництво центру розвитку тхеквондо. У 1972 році булівельні роботи було закінчено, а новий центр отримав назва «Кукківон». Вже у 1973 році «Кукківон» прийняв перший чемпіонат світу, одночасно з цією подією на базі існуючої організації була створена Всесвітня федерація тхеквондо (ВТФ, від англ. World Taekwondo Federation, WTF).

Всесвітня федерація тхеквондо дуже швидко досягла істотних успіхів завдяки допомозі та сприянню від влади Республікі Корея. Організація є членом різних міжнародних спортивних співтовариств, таких як Міжнародна федерація студентського спорту (FISU), Міжнародна рада військового спорту (CISM) і інші. Головним же її досягненням є включення тхеквондо до програми Олімпійських ігор.

Влітку 2017 року назву World Taekwondo Federation скоротили до World Taekwondo, а також провели ребрендинг. Окрім того, 5 квітня 2018 року в Тунісі на Всесвітній асамблеї тхеквондо значно змінили правила змагань в розділі кьоругі (спаринг). З метою підвищення видовищності поєдинків удари з розвороту отримали вищу оцінку: 4 бали за удар в жилет, 5 — в голову. Також дозволили поштовхи під час клінчу.

Станом на 2020 рік організація World Taekwondo об'єднує 210 національних асоціацій[3], з яких 206 визнані МОК.

З причини величезної конкуренції завоювання чемпіонського титулу на міжнародних змаганнях з олімпійського тхеквондо є у рази більш складним завданням у порівнянні з неолімпійськими версіями.

Неолімпійське тхеквондо[ред. | ред. код]

Інтернаціональна федерація (International Taekwon-Do Federation, ITF Austria)[4][ред. | ред. код]

Міжнародна федерація тхеквондо (ITF) заснована 22 березня 1966 року в місті Сеул (Республіка Корея). У 1972 році штаб-квартира організації переїхала в Торонто (Канада) разом з засновником, генералом Чхве Хон Хі. Він був змушений покинути Республіку Корея у зв'язку з обранням на третій президентський термін його політичного опонента Пак Чон Хі. Останній хоча і був автором успішних економічних реформ в Республіці Корея, однак відрізнявся тоталітарним стилем управління, який поєднував з репресіями.

У 1974 році було проведено перший в історії ITF Чемпіонат світу, який пройшов у Монреалі (Канада). Незабаром після цього було проведено Чемпіонат Європи (1976 рік) та створена All Europe Taekwon-Do Federation (1979 рік), а потім — Федерації в Північній і Центральній Америці. На початку 80-х Чхве Хон Хі почав тісно співпрацювати з владою Північної Кореї (КНДР), яка у значній мірі допомогла розвинути організацію. А головний офіс з Канади переїхав до Австрії.

В Україні цей вид спорту розвивається під офіційною назвою Таеквон-До ІТФ[5]. Також неофіційно цю версію називають північнокорейською.

Міжнародна федерація (International Taekwon-Do Federation, ITF Spain)[6][ред. | ред. код]

У 2002 році, після смерті генерала Чхве Хон Хі, в організації відбулася серія історичних подій, які призвели до її розділу на частини. Окрім організації ITF з штаб-квартирою в Австрії, вже після смерті генерала з'явилася велика міжнародна організація ITF зі штаб-квартирою в Іспанії. Кожна з цих двох організацій проводить власні Чемпіонати Європи (а також інших континентів) і Чемпіонати Світу, що викликає плутанину у шанувальників цього виду спорту, особливо з урахуванням того, що правила змагань у них суттєво відрізняються. Однак титул Чемпіона, отриманий на змаганнях будь-якої зі згаданих організацій ITF є серйозним спортивним досягненням з огляду на велику кількість учасників у вагових категоріях. Кожна з цих організацій має міжнародне визнання серед таких великих спортивних структур як WADA і TAFISA, а ITF зі штаб-квартирою в Іспанії ще й підписала договір зі SportAccord. З метою уникнення плутанини в Україні цей напрямок називають Таеквон-До МФТ, а розвиває його Всеукраїнський Союз Таеквон-До[7]. Неофіційна назва — європейське тхеквондо.

Нині у світі існує ще не менше 9 організацій, які позиціонують себе як правонаступники організації, заснованої у 1966 році. Однак в силу відносно невеликої кількості учасників (або з інших організаційних причин) ці організації розвинуті відносно слабо. Наприклад, це Чан Хун Таеквон-До ІТФ[8] (Чан Хун — псевдонім Чхве Хон Хі).

Глобальна федерація Таеквон-До (Global Taekwon-Do Federation, GTF)[9][ред. | ред. код]

Глобальна федерація тхеквондо була заснована Грандмастером Пак Джунтхе у 1990 році як протест проти надмірного втручання керівництва КНДР в справи спортивної організації. Тхеквондо ГТФ відрізняється від ITF будь-якої версії. Формальні комплекси було доповнено новими формами (хьонамі): Чі Сан, Тан Гун, Чі Гу, Чук Ам, Пьон Хва та Сон Док. Правила змагань було дещо змінено[10]. Наприклад, у дисципліні "спаринг" бої проводяться в один раунд, а не у два, як в ІТФ, що призводить до боїв високої інтенсивності; два раунди у версії ГТФ передбачено тільки в фіналах. Сама технологія підготовки спортсменів стала менш формалізованою, інструкторам дозволили більшу свободу дій. Станом на листопад 2018 року, до Глобальної Федерації Тхеквон-До входять 39 національних спортивних федерацій з усіх континентів.

В Україні цей напрямок офіційно називається Таеквон-До ГТФ, розвивається завдяки Глобальній Федерації Таеквон-До України[11].

Американське тхеквондо[ред. | ред. код]

Тхеквондо у США розвивалося автономно від Кореї і решти світу, в середовищі корейських емігрантів. І фактично є сумішшю тансудо з авторськими методиками. Від інших версій американські стилі відрізняються власним набором формальних комплексів, екіпіровкою, формою і, багато в чому, термінологією. Загальною є техніка ударів ногами, включаючи манеру виконання. Відомі представники американського тхеквондо — актори, спортсмени й каскадери Чак Норріс та Синтія Ротрок.

Лі Джун Гу тхеквондо (Jhoon Rhee TaeKwonDo, JRTKD)[12][ред. | ред. код]

Майстер Лі Джунгу народився 7 січня 1932 року в місті Асан в Кореї періоду японського правління. У віці 15 років він почав займатися тансудо в школі Чхундокван у майстра Лі Вонгука. 22 листопада 1957 р Лі Джунгу переїхав до США та вступив до коледжу Сан-Маркоса (штат Техас), а в 1962 році переїхав до Вашингтона і відкрив власний клуб бойових мистецтв.

У 1966 році, на хвилі популярності єдиноборств в кінематографі Лі Джунгу відкрив клуб Jhoon Rhee Taekwondo в Конгресі США. Завдяки цьому він став неймовірно популярним у ЗМІ, які прозвали його «батьком американського тхеквондо». У 1984 році указом президента США Джунгу призначили в Національну Раду з фахової освіти. У 1988 році Президент Джордж Буш-старший призначив його спеціальним радником президента в Конгресі з розвитку фізичної культури і спорту. Видатними учнями і друзями Джунгу були Брюс Лі і Мухаммед Алі, Джек Андерсон, Джордж Аллен старший, Боб Лівінгстон, Тоні Роббінс, Джек Валенті і більше 300 американських сенаторів і конгресменів США. Лі Джунгу помер 30 квітня 2018 року в віці 86 років.

Особливістю методики є включення до програми підготовки музичних формальних комплексів. Змагання проводяться з обмеженням контакту і використанням захисної екіпіровки, схожою з версіями World Taekwondo і ITF (захисні жилети з WT, рукавички і фути як в ITF і татамі-розділах кікбоксингу). Удари руками в голову дозволені.

В Україні відомо лише про одну студію, яка розвиває цей напрямок[13].

ATA тхеквондо (American Taekwondo Association, ATA)[14][ред. | ред. код]

Американська асоціація тхеквондо (ATA) була заснована у 1969 році в Омасі, штат Небраска, майстром Лі Хенуном з Південної Кореї. В даний момент організація називається ATA Martial Arts, а її штаб-квартира переїхала до Літл-Року, штат Арканзас. Організація налічує близько 300 000 активних членів у більш ніж 21 країнах світу (120 000 членів тільки в Сполучених Штатах Америки).

Майстер Лі, засновник стилю, народився в Маньчжурії 20 липня 1936 року, куди його сім'я була змушена перебратися з Кореї в зв'язку з японською окупацією і змогла повернутися після закінчення Другої світової війни. З 1956 по 1959 рік Лі викладав тхеквондо військовослужбовцям Республіки Корея, а потім відкрив приватну школу для цивільних осіб. Пізніше він відкрив школу поруч з базою ВПС США, де навчав і надавав підтримку американському військовослужбовцю Річарду Ріду, який у 1962 році спонсорував еміграцію Лі до США. У 1969 році він став співзасновником Американської асоціації тхеквондо. Помер 5 жовтня 2000 року у віці 64 років.

Правила змагань багато в чому нагадують World Taekwondo (заборонено бити в голову руками, на тіло надягають захисний жилет), проте використовується оригінальне екіпірування й форма. Окрім того, підхід до підрахунку балів і перелік змагальних дисциплін схожі з розділами поінт-файтинг (Семі-контакт) і музичними формами в кікбоксингу. А також є розділ «поєдинок зі зброєю».

В Україні цей вид тхеквондо не представлено.

Техніка[ред. | ред. код]

Навчання йде за кількома дисциплінами (залежно від напряму):

 • Туль (Пхумсе, Хьонг) — формальний комплекс
 • Матсогі (Кьоругі) — спортивний поєдинок (спарринг)
 • Щібом — техніка показових виступів
 • Тукчі — техніка нанесення ударів ногами у стрибках
 • Верьок (Кьокпа) — силове розбивання твердих предметів руками і ногами (аналог японського тамесіварі)
 • Хосінсуль — практика самооборони

Термінологія[ред. | ред. код]

 • Добок — форма для занять Таеквондо (Тхеквондо)
 • Доджанг — зал для занять Тхеквондо
 • Доянг — килим для змагань Тхеквондо
 • Туль / Пхумсе / ьонг — комплекс вправ, що складається з основних атакуючих і захисних дій.

Базова техніка[ред. | ред. код]

Рахунок[ред. | ред. код]

1 — хана
2 — туль
3 — сет
4 — нет
5 — тасот
6 — йесот
7 — ільгоп
8 — йодоль
9 — ахоп
10 — йоль

Основні команди[ред. | ред. код]

 • Мойот — стати в стрій
 • Чарйот — сумирно
 • Кюне — уклін
 • Джюнбі — приготуватися
 • Мацогі-джюнбі — прийняти бойову стійку
 • Сіджак — почати, виконати
 • Киман — команда про закінчення завдання
 • Кальо — зупинка бою
 • Кесот — продовження бою

Основні стійки[ред. | ред. код]

 • Анензо — 50% ваги на обидві ноги
 • Канензо — передня нога зігнута в коліні, задня повністю пряма
 • Нінчазо — 70% ваги на задню ногу, 30% ваги на передню ногу

Рівні нанесення удару, блоку[ред. | ред. код]

 • Наджунде / Аре — нижній рівень
 • Каунде / Момтон — середній рівень
 • Нопунде / Ольгуль — верхній рівень

Пояси[ред. | ред. код]

У Тхеквондо унікальна система видачі поясів: існує 10 розрядів «гипів» (кольорових поясів) і 9 ступенів «данів» (чорних поясів). Залежно від інтенсивності тренувань чорний пояс можна отримати від одного року (якщо тренуватися 4 години 6 разів на тиждень) до 4-5років, якщо тренуватися 2-3 рази по 1,5 години. Щоб отримати 2-й дан, треба чекати незалежно від технічного рівня ще один рік, 3-й дан — два роки, 4й — три і так далі. Володарі з 1-го по 3-й дан можуть вважатися помічниками вчителя (бо-сабом). Володарі з 4-го по 6-й дан вважаються вчителями (сабом). Володарі 7-го та 8-го данів вважаються майстрами (са хен). Володар 9-го дану вважається великим майстром (са сон ним). Інструкторами у секціях можуть бути тільки володарі «данів» (чорних поясів). Незалежно від ступені інструкторів до них потрібно звертатися з поклоном та додавати до відповідного звання поважне «нім».

Існує дві класифікації спортсменів по кольорам: корейська (передбачає риски, які означають перехідні рівні)[15] та європейська (кожен ступень відповідає певному кольору)[16].

 • Білий пояс — 10 гип (від кор.  — рівень) — учнівська ступінь, рівень техніки і фізичного розвитку учня, а також рівень його духовності
 • Біло-жовтий пояс (жовтий) — 9 гип
 • Жовтий пояс (помаранчевий) — 8 гип
 • Жовто-зелений пояс (зелений) — 7 гип
 • Зелений пояс (пурпуровий) — 6 гип
 • Зелено-синій пояс (блакитний) — 5 гип
 • Синій пояс — 4 гип
 • Синьо-червоний пояс (червоний) — 3 гип
 • Червоний пояс (світло-коричневий) — 2 гип
 • Червоно-чорний пояс (коричневий) — 1 гип

Існують обмеження при атестації спортсменів-дітей. Відтак, у олімпійській версії до 15 років спортсмен, який успішно пройшов випробування на перший дан, отримує учнівську ступінь — червоно-чорний пояс та перший пхум. Після досягнення 15 років він автоматично змінюється на перший дан, якщо учень продовжує заняття.

У неолімпійських версіях підхід відрізняється в залежності від поглядів майстра, що проводить аттестації. Дітей або не допускають до атестації на чорний пояс перший дан до 15 років, або дозволяють носити "юніорський" чорний пояс — з білою відміткою до досягнення потрібного віку.

Чемпіони Європи серед дорослих[ред. | ред. код]

Ромолданова Ірина Олександрівна — чемпіонка Європи з тхеквондо олімпійської версії (вагова категорія до 46 кг)[17].

Соловей Катерина Геннадіївна — 9-разова чемпіонка Європи з неолімпійських версій таеквон-до [18].

Переможці Чемпіонатів та Кубків Світу серед дорослих[ред. | ред. код]

Хозяінов Григорій — золотий призер Кубку Світу 2008 року за версією ГТФ у розділі спаринг[19].

Тарасенко Олександр — переможець Кубку Світу в розділах спаринг, спецтехніка, силове розбивання та прижкова техніка (ГТФ); чемпіон Світу 2013 року зі спарингу (ГТФ).

Мешков Євген — чемпіон Світу з тхеквондо ГТФ (2007 рік).

Безверхий Дмитро — чемпіон Світу 2013 року зі спарингу (ГТФ)[20].

Савицький Андрій — чемпіон Світу 2013 року зі спарингу (ГТФ).

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Читать книгу КАРАТЭ-ДО: МОЙ ЖИЗНЕННЫЙ ПУТЬ, автор Фунакоси Гитин онлайн страница 19 на сайте booksonline.com.ua.. booksonline.com.ua. Процитовано 2020-07-10. 
 2. World Taekwondo. World Taekwondo (en-US). Процитовано 2018-06-21. 
 3. Members. World Taekwondo (en-US). Процитовано 2020-06-18. 
 4. International Taekwon‑Do Federation. www.itf-tkd.org. Процитовано 2020-06-18. 
 5. Федерація Таеквон-до ІТФ України. itf-ua.org. Процитовано 2020-06-18. 
 6. International Taekwon-Do Federation. www.taekwondoitf.org (en-US). Процитовано 2018-06-21. 
 7. Всеукраїнський союз таеквондо - Новини тхеквондо. taekwon-do.com.ua. Процитовано 2020-06-18. 
 8. Chan Hun International TaeKwon-Do Federation | Chan Hun International TaeKwon-Do Federation (en-US). Процитовано 2020-06-18. 
 9. Main | GTF. www.gtftaekwondo.com. Архів оригіналу за 2015-06-27. Процитовано 2018-06-21. 
 10. GTF Rules. Global Taekwon-Do Federation of Ukraine (en-gb). Процитовано 2020-06-20. 
 11. ГЛОБАЛЬНА ФЕДЕРАЦІЯ ТАЕКВОН-ДО УКРАЇНИ. Глобальна Федерація Таеквон-До України (uk-ua). Процитовано 2020-06-18. 
 12. Jhoon Rhee American TaeKwonDo School - Falls Church, VA. jhoonrheetkd.com (en). Процитовано 2018-06-21. 
 13. Наши контакты - Jhoon Rhee International. web.archive.org. 2015-02-17. Процитовано 2020-06-28. 
 14. American Taekwondo Association | Martial Arts, Karate, Tae Kwon Do, Tae-Kwon-Do. ataonline.com. Архів оригіналу за 2018-06-22. Процитовано 2018-06-21. 
 15. Кваліфікація | taekwon-do.com.ua. taekwon-do.com.ua. Процитовано 2020-06-28. 
 16. Аттестация. www.kkt.kiev.ua. Процитовано 2020-06-28. 
 17. Українка стала чемпіонкою Європи з тхеквондо - новини Еспресо TV | Україна. espreso.tv. Процитовано 2020-06-28. 
 18. Соловей Катерина | taekwon-do.com.ua. taekwon-do.com.ua. Процитовано 2020-06-28. 
 19. Николаевский таэквондист Григорий Хозяинов победил на кубке мира в Канаде. www.niknews.mk.ua (ru). Процитовано 2020-07-09. 
 20. ДЮСШ МАУП | Розвивати впевненість у собі, навчити ставити перед собою цілі і досягати їх! (uk). Процитовано 2020-07-10. 

Посилання[ред. | ред. код]