Тюльпанне дерево американське

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тюльпанне дерево американське
Liriodendron tulipifera.jpg
Квітуче тюльпанне дерево американське в Олеському замку
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Магноліїди (Magnoliids)
Порядок: Магнолієцвіті (Magnoliales)
Родина: Магнолієві (Magnoliaceae)
Рід: Тюльпанне дерево (Liriodendron)
Вид:
L. tulipifera
Біноміальна назва
Liriodendron tulipifera
L., 1753
Liriodendron tulipifera range map 1.png

Тюльпанне дерево американське[1] (Liriodendron tulipifera) — вид рослин роду тюльпанне дерево (Liriodendron), рослина філогенетично наближена магнолій.

Назва[ред. | ред. код]

Родова назва означає «дерево-ліра». Так його назвали за оригінальну форму листків, притаманну тільки йому. А тюльпанним його називають за пахучі квіти жовтогарячого кольору, які зовні нагадують тюльпани. Деревина тюльпанного дерева продається під назвою «жовтої тополі», хоча до роду Populus вона не має відношення.

Будова[ред. | ред. код]

Листяне дерево, що скидає листя на зиму. Квіти великі, до 6 см у діаметрі, поодинокі, зеленувато-жовтуваті. Восени на місці квіток дозрівають видовжені плоди коричневого кольору. У сприятливих умовах тюльпанне дерево американське доживає до 500 років.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Тюльпанне дерево веде свій родовід із Північної Америки, де воно поширене від Індіани й Пенсільванії до Флориди й Арканзасу.

Ростуть ліріодендрони поодиноко та невеликими групами. Найбільші екземпляри можна зустріти лише в басейні річки Охіе. Висота таких дерев досягає 60 м, а діаметр стовбура — 3 м.

Найкращий час для огляду ліріодендрона — у червні, коли він увесь вкривається квітами.

В Україні[ред. | ред. код]

У Журавному Львівської області росте 300-літнє тюльпанне дерево. Також є у селі Варяж Львівської області та на території колишнього саду Палацу Потоцьких в місті Червонограді. Цвіте, зокрема, в Ужгороді.[2]

У прикарпатському Єзуполі, на території колишнього палацу Дідушицьких (тепер територія Обласного дитячого психоневрологічного санаторію), росте тюльпанне дерево, привезене з далеких країв і посаджене Войцехом Дідушицьким-батьком (ХІХ ст.)[3].

На Львівщині, поблизу містечка Самбір в селі Ралівка на території колишнього Обозного заводу, росте тюльпанне дерево, привезене колись разом із іншими рідкісними рослинами паном Баранським на початку 20 століття.

Понад 120 років його вирощують у ботанічних садах Києва. У Ботанічному саду ім. М.Гришка розквітає на початку червня[4]. Квітне й у Ботанічному саду ім. О. Фоміна, де його посадили в 1971 році[5]. Зустрічається воно також і в деяких інших старих парках та дендраріях, зокрема, дендропарку НЛТУ, парку Олеському замку, Стрийському парку.

тюльпанне дерево у Ворзелі (посаджене в 1914) — одне з найбільших в Україні. Його висота становить близько 30 м, а діаметр стовбура — понад 1 м.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Широко використовується у декоративному озеленені.

Тюльпанне дерево швидко росте і дає не дуже тверду, але легку й міцну деревину, що придатна для виготовлення меблів.[6]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Liriodendron tulipifera // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Ужгородське «дерево-ліра» квітне тюльпанами. Архів оригіналу за 3 квітня 2015. Процитовано 3 березня 2015. 
  3. Місто імені Христа / С. Ружицька // Порадник. — Львів, 2015. — № 7(101). — с. 32-33.
  4. Національний Ботанічний сад ім. М. М. Гришка :: Календарь цветения
  5. Сулига Н. В. Природний та культигенний ареал видів роду Liriodendron L. // Інтродукція рослин. — 2015. — № 2. — С. 29.
  6. Ліс. — К.Махаон-Україна, 2008. — 304 с., іл. — С. 153

Джерела[ред. | ред. код]

  • Бродович Т. М., Бродович М. М. Атлас дерев та кущів заходу України.— Львів: Вища школа, 1973.
  • Бродович Т. М. Деревья и кустарники запада УССР: атлас / Т. М. Бродович, М. М. Бродович.— Львов: Вища школа, 1979.— 251 с.