Тюрксько-аварська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тюрксько-аварська мова
Поширена вбула поширена в Центральній Азії, в степах Північного Кавказу, Волги і Дунаю
РегіонМертва мова
КласифікаціяАлтайська
 Тюркська
  Булгарська
   
Офіційний статус
ДержавнаАварський каганат
Коди мови

Тюрксько-аварська мова — мертва тюркська мова, що відноситься до булгарської групи, що функціонувала в Паннонії в VI-IX століттях і зникла після падіння Аварського каганату . Мала статус офіційної мови Аварського каганату та побутувала певний час після приходу мадяр у 895 році, на теперішніх територіях Угорщини та Румунії.

Згідно з тюркською версією походження, споріднена з булгарськими мовами, або сильно зазнала їхнього впливу.

Мова авар європейського періоду відома за збереженими в іншомовних письмових джерелах титулами та особистими іменами, які є універсальними для алтайської мовної сім'ї. Як свідчать дані археології, авари користувалися різновидом рунічної писемності, проте всі знайдені написи дуже короткі та не розшифровуються. Єдиною пам'яткою, що намагаються реконструювати діалект, є напис, виконаний грецькими літерами на посудині зі скарбу Надь-Сент-Міклош. Він близький до булгарських текстів того часу. З джерел відомо, різні групи булгар входили до складу аварського союзу.

Про мову авар до переселення до Європи прямих даних немає. Є підстави вважати, що спочатку авари були монголомовними (за поширенішою думкою вони ототожнюються з центральноазійським народом жужанів) [1] [2]

З аварською мовою, на цю думку, пов'язуються ранні монгольські запозичення у слов'янських мовах: наприклад слова «хоругвь» і «телега». Існує думка, що мова авар завжди була булгаро-тюркською (А. Рона-Таш), або належала до тунгусо-маньчжурської групи (Є. А. Хелімський).

Література

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. [1]Шульга Д. П., Комісарів С. А. Аварські давнини як можлива основа для виділення археологічних пам'яток жужан // Вісник Новосибірського державного університету. Серія: Історія. Філологія. - 2009. - Т. 8 , вип. 5 . - ISSN 1818-7919.
  2. Таскін В. С. Матеріали з історії древніх кочових народів групи Дунху / Н. Ц. Мункуєв. - Москва: Наука, 1984. - С. 4. - 487 с.

Див. також

[ред. | ред. код]